4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Kosova ka nevoje për nje gazetari dhe komisione (KPM) kombëtare te mediave dhe profesionale pa elemente riokupuese të Serbisë, që fyejne shtetin dhe shqiptarët!

Prishtinë, 12 shkrut -Gjate luftes ne Kosovë dhe pas saj deri tek dergimi i kryekriminelti serb Sllobodan Miloshevqi SHBA-të dhe komunteti nderkrombëatr kishte vure sanksione strikte jo vetem krerëve të shtetit serb, por edhe gjithe bashkepuntorëve dhe familjareve te te diktatorit  serb Milosevic. Madje edhe Zvira dhe vendet tjera te BE-së kishin bllkuar miliona eruo, frang a e dlolare te familje të bshkeputoreve dhe fmaljes se tij deri ne Greqi, SHBA dhe Australi, shkruan nga Prishtina korresèpeondenti i gazetës zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kërkohet shkarkimi i Bordit të KPM-së, arsyeja kthimi i kanaleve sportive serbe “Arena”

Nese komuniteti ndekrombëtar eleminoi gjthecka cfare lidhjes me diktatorin serb Milosevci dhe me Serbine pse Kosova ende sot e kesaj dite te mbaj ato lidhje me Serbine, qe injoro ende shtetin e Kosoves dhe shqiptaret duke i qaujtur me zhregonin e Milosevicit « Kosovo i Metohija » e « siptari » pas mijare shqiptareve te vrare e masakruar, afro nje milion te debuar dhe  mbi 20.000 femra shqiptare te dhunara?!

Pra disa deputete kane plotesisht te drejte për shkarkimin e krereve te Komisionit të Pamavrur te Mediave qe duket se ende jane nostaligjikë ndaj «Jugosllavise » apo Serbise e cila sot e kesaj dite Kosovën e konsideron «pjese te saj » edhe pas kapitullimit te vitit 1999.

Anëtarët e Komisionit për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal, kanë kërkuar shkarkimin e bordit të Komisionit të Pavarur të Mediave për shkak të vendimit për kthimin e kanaleve serbe “Arena” në Art Motion dhe operatorë tjerë. Deputeti nga Lëvizja Vetëvendosje, Nijazi Isaku tha se vendimi për kthimin e kanaleve sportive “Arena” është vendim skandaloz.

Do përkujtuiar se, « Arena Sport » ka postuar mesazhe ku kërcënohet Kosova, shfaqet propaganda e Serbisë, duke i thurur lavde terroristëve në Banjskë, besoj që e keni parasysh edhe foton që është paraqitur.  Kjo «reklame» ishte pershëndetur nga regjimi serb ne Beograd ?!..Nga KPM apo « Arena » po ashtu shfaqet propaganda e Serbisë, ku aty ju thurren lavde terrositeve serbe ne Banjske qe na e vrane vëlluan tone, policin Afrim Bunjakun ?!

Sa shpejte KPM harruan invasionin e deshtuar te terroristve serbë në Banjskë duke vrarë shqiptar, nje police hero duke ju bere rrezistencë !  Jo vetëm kaq rrjeti nga kompania IPKO në momentin kur po bëhej gati të mbante fjalim kryeministri Albin Kurti në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton627.ch

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Nijazi Isaku tha se e mbështet kërkesën për shkarkimin e Bordit të KPM-së për shkak të rikthimit të kanaleve serbe “Arena” në operatorët kabllorë.

Prandaj, z. Isaku kërkoi që të shkarkohet Komisioni i Pavarur i Mediave sepse këto kanale ishin të pezulluara për shkak të transmetimit të mesazheve ku kërcënohet Kosova, dhe sot transmetimi i tyre në Kosovë është i papranueshëm.

Tash shtrohet pyetaj a mjafton vetëm shkarkimi i KPM-së qe fyen shtetin e Kosovës dhe shqiptaret, siq kerkojne disa anetare te KPM-së? Sigurisht jo, por duhet masa dhe të merret drejtesia me ta, qe kane obuzuar me insitucionet tona tecilat edne e invlbojne serbet dhe Serbine nme insitucionet e shtetit të Kosovës  per interesa èerfitimesh apo e iks intersa tjera…

Drejtoria e Përgjithshme e Agjencisë për Regjistrin e Bizneseve, pjesë e Ministrisë së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë së Kosovës, ka njoftuar pezullimin e certifikatës së biznesit për median e boss-it Adriatik Kelmendit – “Klan Kosova”. Në dokument bëhet me dije se një vendim i tillë është marrë pasi në certifikatën e biznesit të ndërrimit të pronarëve, vendbanimi është shkruar Pejë-Serbi dhe Gjakovë-Serbi, ndërkohë që të dyja këto qytete janë pjesë e territorit të Kosovës.

Shefi i « Telekom Srbija » Vladimir Luçiq: Më vjen mirë që të gjitha kanalet e ‘Arena’ do të jenë sërish në Kosovë dhe Metohi !

Drejtori i Përgjithshëm i « Telekom Srbija » Vladimir Luçiq: Më vjen mirë që të gjitha kanalet e ‘Arena’ do të jenë sërish në dispozicion të operatorëve kabllorë në Kosovë dhe Metohi. Ky është një lajm pozitiv dhe inkurajues! (Generalni direktor « Telekoma Srbija » Vladimir Lučić: Drago mi je što će svi ‘Arenini’ kanali opet biti dostupni kablovskim operatorima na Kosovu i Metohiji. Ovo je pozitivna i ohrabrujuća vest!..)

Heshtja e AGSH-së dhe disa organizatave evropiane qe thirren për «lirin  e shprehjes » eshte e pakuptimtë perballe ketyre skandaleve abuzimit me «shprehjen e lire » ku KPM dhe disa media ne Kosove, sikur Klan Kosova kanë elemenete antikombetare dhe proserbe qe here here dise qytete te Kosoves i prezentojne si pjesë të «Serbisë se madhe» ?!.. edhe pse UCK dhe NATO e luftoi «Serbine e Madhe» !

Midita serbe kane raprotuiar se, Komisioni i Pavarur për Media në Kosovë (KPM) në seancën e fundit ka anuluar vendimin e marrë më 3 tetor të vitit të kaluar, me të cilin pezullohej transmetimi i kanalit sportiv “Arena”.  Komuna i pezulloi kanalet “Arena”, pasi siç thuhet, “në to u shfaqën mesazhe dhe thirrje për të mbështetur terroristët e 24 shtatorit në Banjskë”.

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...