4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Zvicra po zgjerohet në Kosovë, aktualisht janë 45 persona të Swisscom-it

Bernë, 12 shkurt-Për shkak prnaise se madhe te kosdvareve ne Zvcer , por edhe te zviceranev ne Kosovë, nuk ehste kah merret kush kë me shume po e  « ….izon » kosoavret Zvcra apo zviceranet Kosovën. Themi keshut sepse sot ne Zvcre kemi nje ser komapnishe dhe fiormash kosvare qe verpojne, por edhe ato zvicerane jkane t shumta qe verpojne ne Kosovë. Nga viti 2022, një kompani partnere e Swisscom hapi një qendër thirrjesh në Kosovë. Aktualisht ayt operojne 45 persona për Swisscom, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Gati një në pesë punonjës të Swisscom është i vendosur jashtë vendit Swisscom po zgjerohet në Itali dhe po krijon ekipe të mëdha IT në Letoni dhe Holandë. Për ta bërë këtë, grupi i telekomunikacionit vendos staf të qendrës së thirrjeve në Kosovë, Bullgari dhe Poloni.

Cila është pjesa e Zvicrës në Swisscom?

Në vitin 2022, një kompani partnere e Swisscom hapi një qendër thirrjesh në Kosovë. Që nga fillimi i vitit 2024, faqe të tjera janë testuar në Poloni dhe Bullgari, siç u zbulua « 20 minuta » disa javë më parë. Në një intervistë me Blick, CEO i Swisscom, Christoph Aeschlimann konfirmon këto plane, por përpiqet t’i vërë gjërat në perspektivë: “Madhësia e kësaj zhvendosjeje është shumë e arsyeshme.

Në Kosovë, aktualisht janë vetëm 45 persona që kujdesen për klientët e Swisscom.” Për krahasim, rreth 1,500 punonjës në qendrën e thirrjeve janë të përkushtuar për t’iu përgjigjur pyetjeve dhe problemeve për klientët e Swisscom. “Përafërsisht gjysma janë punonjës të Swisscom në Zvicër, gjysma tjetër punojnë në kompani partnere,” shpjegon Christoph Aeschlimann. Por politika zvicerane është gjithashtu e shqetësuar për strategjinë e “offshoring”.

Meqenëse grupi i telekomunikacionit është në pronësi të shumicës së Konfederatës, Këshilltarja Kombëtare e Gjelbër, Greta Gysin iu drejtua Këshillit Federal në fund të vitit 2023 për të sqaruar situatën: « Sa pjesë e Zvicrës është ende e fshehur në Swisscom? » Në një hetim, gruaja nga Ticino shkroi se si kompania më e madhe e IT në vend, Swisscom kishte një « përgjegjësi të veçantë si punëdhënës ». “Përhapja e projekteve të zhvendosjes së Swisscom sugjeron një reduktim të kësaj përgjegjësie,” beson Greta Gysin.

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...