14.8 C
Berne
mardi 9/08/2022

Le Monde

Në prag te takimit mes SHBA dhe Rusisë në Gjenevë / Nefail Maliqi: Dialogu të shërbejë për paqë dhe jo për lufte!

Bernë, 27 dhjetor Pas takimit te pare Biden-Putin ne samitin e Gjenevës me 16 qershor e ketij takimi, presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe...

Erdogan: Turqia do të bëhet një nga 10 ekonomitë kryesore të botës

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan tha se modeli i ri ekonomik që Turqia ka filluar së fundmi do të tregojë rezultate shumë shpejt dhe...

Zbulohet një kodër me 100 tonë ari ne Turqi (6 miliard euro)

Bernë, 19 dhjetor -Lajm i mirë për Turqinë!: Një depozitë prej 3.5 milionë ons ari (99 ton ose 6 miliardë dollarë me çmimin aktual)...

Policia e Interpol-it arreston 216 kontrabandistë të emigrantëve

Lyon, Interpol, 10 dhjetor  –Një operacion i udhëhequr nga INTERPOL-i që synon kontrabandën e emigrantëve dhe trafikimin e qenieve njerëzore në të gjithë Amerikën...

Asambleja e Përgjithëshme/ Shef i ri i Interpolit zgjidhet Ahmed Nasser Al Raisi

Stamboll/Interpol, 25 Nentor (Nefail Maliqi)  -Asambleja e Përgjithshme e INTERPOL-it ka zgjedhur Ahmed Nasser Al Raisi nga Emiratet e Bashkuara Arabe si Presidentin e...

Nga Asambleja e Përgjithshme e ICPO ne Stamboll: Kandidati nga Emiratet mund të zgjidhet shef i Interpol-it. Te enjten e ardhshme dihet emri i...

Stamboll, 23 Nëntor (Nefail Maliqi) -Kryeqyteti i Turqisë, Stambolli sot ka mbledhur koke me kokë shefat e policisë dhe zyrtarë të lartë nga e...

Kur te bie shiu n’kallamoq. Miliona dollarë bien nga kamioni në autostradën e Kalifornisë. Nga ky “shi” i parave përfituan edhe dhjetra shoferë shqiptare...

Kaliforni, 22 nentor -Një transportues parash humbi çanta me para në një autostradë. Patrulla e Autostradave të Kalifornisë po punon tani me FBI-në për...

Biden – Erdoganin, diskutojnë mënyrat që SHBA dhe Turqia të shmangin krizat

Pas javësh tensionesh, liderët do të mbajnë një takim në G20 ku do të diskutojnë gjithashtu çështjet rajonale që përfshijnë Sirinë dhe Libinë Presidenti...

Ky lider të jetë shembull për Kosoven dhe Shqiperine se si bëhet fushate. Politikajt tane qe 20 vite n’terëm, duan të fitojnë pa u...

Bernë, 10 nentor -Me këmbët në ujë, ministri tuvaluan paralajmëron botën. "Ne po fundosemi, por edhe pjesa tjetër e botës": po qëndron në oqean,...

SHBA do të jetë e hapur për udhëtarët e huaj nga nesër, por me kushte

Shtetet e Bashkuara do të rihapen nesër për udhëtarët nga jashtë të cilët janë vaksinuar plotësisht kundër koronavirusit. Megjithatë, shtetasit e huaj të rritur duhet...

Dernier articles

Shefi i OKB-se alarmon: Bota po luan me arme. Vetëm një gabim “na ndan nga apokalipsi”

Gjeneve, 7 gusht - (UN, Le Canton27.ch) Njerëzimi “po luan me një armë të mbushur”, ka paralajmëruar Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres. Dhe...

Gruaja shqiptare me shami nga Guinness World Records: Mbulesa eshte liria ime qe ma garanton OKB!

Shkruan: Arbnora Fejza Idrizi Po e nis këtë shkrim duke u thirrë në teorinë fillozofike të fillozofit francez, Zhan Zhak Ruso i cili thotë-‘’Njeriu lind...

Kosova nuk guxon ta bej te njejtin gabim! OKB kritikon Francën për ndalimin e bartjes së shamisë në shkolla

Franca ka shkelur një traktat ndërkombëtar të të drejtave të njeriut kur ia ndaloi një gruaje që të mbante shaminë gjatë kohës kur ajo...

Ministrja e drejtesise se Kosoves Haxhiu takon ambasadorin zviceran z. Kolly

Prishtine, 5 gusht -Sot, ministrja e drejtesise se Republikes se Kosoves znj.Albulena Haxhiu eshte takuar me Ambasadorin e Zvicrës, z. Thomas Kolly me ç'rast...

Italianët po i shkulin flokët për garuesen që shkoi të Shqipëria

Berne, 4 gusht -Lara Colturi (15) konsiderohet si një talente me e madha në garat e skive. Tani, pasi u zhvendos nga Italia në...