22.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Le Monde

Rusia nis valën e dytë të sulmeve me raketa në Ukrainë

Rusia ka nisur të shtunën dy valë sulmesh me raketa në Ukrainë, duke detyruar njerëzit të kërkojnë streha të ndryshme, pas lëshimit të sirenave. Për...

Pasaporta e EB Arabe dhe Zvicrës prijne si pasaporta më të fuqishme në botë. Ja ku radhitet Shqiperia, Kosova dhe ato të ballkanit..

Bernë, 11 janar -Renditja e fuqisë së pasaportave globale 2023 (The world's most powerful passport for 2023). Pasaportat e botës të renditura sipas rezultatit...

Gjermania merr komandën e Forcës së Gatishmërisë së Lartë të NATO-s. Vendos mijëra ushtarë në gjendje gatishmërie!..

Bernë, 9 janar -Gjermania na sot zyrtarisht ka marrur komandën e forcës ushtarake me nivelin më të lartë të gatishmërisë në Aleancë, duke vendosur...

Varroset Papa Benedikti XVI

Në Vatikan, përmes një ceremonie kishtare, është varrosur Papa Benedikti XVI, i cili vdiq më 31 dhjetor në moshën 95-vjeçare. Pas një sëmundje të gjatë...

EFJ: 124 gazetarë kalojnë natën e Vitit të Ri në burg në Evropë

Bruksel, 31 janar -Nata e Vitit të Ri është gjithmonë një kohë e vështirë për organizatat e gazetarëve dhe federatën e tyre evropiane, EFJ....

Ka vdekur Papa Benedikti XVI (95)

Papa ka mbyllur sytë në rezidencën e tij në Vatikan. Ai drejtoi Kishën Katolike për më pak se tetë vjet derisa, në vitin 2013,...

Stuhia dimërore në ShBA, 28 të vdekur dhe 300 mijë shtëpi pa energji elektrike

Të paktën 28 persona kanë vdekur në ShBA, ndërsa vendi po përballet me një stuhi brutale dimërore duke sjellë edhe anulime të udhëtimeve. Stuhia kanë...

Vizitë në Uashington / Zelensky: Nuk mund të ketë paqe të drejtë me Putinin

Bernë, 21 dhjetor -Volodymyr Zelensky u takua me presidentin amerikan Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë. Pas një konference të përbashkët për media, presidenti...

Sekretarët e përgjithshëm të INTERPOL-it dhe OKB-së takohen në një kohë kërcënimesh të paprecedentë globale

Takimi midis António Guterres dhe Jürgen Stock pasoi rishikimin e fundit dyvjeçar të rezolutës së Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së mbi bashkëpunimin midis dy...

Ushtaret e Ukrainës sulmojnë furishem territorin rus, të vdekur dhe shumë dëme materiale

Kiev, 18 dhjetor -Një person u vra dhe tetë u plagosën në rajonin Belgorod të Rusisë të dielën pas bombardimeve nga forcat ukrainase, sipas...

Dernier articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...