15.3 C
Berne
vendredi 17/09/2021

Faits divers

Hyrije Jusufi: E bukur, pse të të lë të ik!

E BUKUR PSE TË TË LË TË IK Dje kam vdekur për fjalën time Sot jam rilindur për fjalën ta bëj varg Udhëtoj mes rreshtash fli në përkëdheljen...

Ora Astronomike e Pragës – Mrekullia teknologjike e mesjetës (1410) dhe shqipja në rrugët e Cekisë. Kjo orë ka një sekret…

Gazetari i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ne kryeqytetin Chek ne Pragë Pragë, 2 maj -Sikur Gjeneva që ka ujin, Zheto 140 m (Jet...

Nga aktiviteti i shkrimtareve te Lugines: Karvani nga Presheva në Tërnavë

Preshevë, 22 prill -Karvani i Shkrimtarëve i Luginës, në vazhdën e aktiviteteve të saj, sot vizitoi paralelen e ndarë të sh.f. “Prof. Ibrahim Kelmendi”...

Në festivalin e filmit në Zvicër çmimi kryesor shkon tek “Nostromo” i regjisorit shqiptar Fisnik Maxville

Doana ne Aeroportin e Gjenevës (Fotot: Le Canton27.ch) Në Konkursin Kombëtar te festivalit zviceran ‘Visions du Réel’ çmimi kryesor u fitua nga kineasi kosovar i lindur...

BBC dhe mediat boterore per Hatixhen, gruan e profetit Muhammed (a.s). Ja kush ishte ajo? A punoi vetem ne kuzhine apo kishte funksione tjera..

Khadija, një grua e fortë që luajti një rol kryesor në lindjen e Islamit "Ajo fjalë për fjalë theu tavanin e xhamit. Edhe gratë moderne...

Drilona Musa vajza nga Mitrovica në finalen ‘The Voice of Switzerland’

Drilona Muisaj, nje re Kosova shkëlqeu me paraqitjen e saj të parë në  The Voice of Switzerland të vitit 2020. Ajo është me prejardhje nga...

Këngëtari shqiptar nga Zvicra, favorite per te fituar më 18 maj në Eurovisioni-21

16 mars -Sipas faqes së tifozëve të festivalit të Eurovisionit, kontributi i artistit nga Freiburgu, Gjon’s Tears aktualisht trajtohet si favorit për fitoren ne...

“Madonna shqiptare” alias Valbonna Peraj, kengëtarja e bukur dhe seksi ne Amerikë tregon pse nuk u bë prokurore dhe politikane ne Shqiperi

Ne nje interviste ekskluzive per gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch kengetarja jone e njohur e estrades muzikore Valbonna Peraj e cila jeton dhe...

Ajo uron 8 Marsin! Te bjen pika, kur sheh dhe degjon Vlora Kastratin me ‘Fustanin me pika’

Prishtine, 8 Mars -Kengetarja jone e njohur Vlora Kastrati Shala me rastin e 8 Marsit ka uruar nenst, motrat dhe koleget per diten nderkombetare...

Prof. Dr Anila Kalleshi, dietologe e njohur shqiptare në arenën kombëtare dhe ndërkombëtare që e meriton t’i urohet 8 Marsi me dy duar!

Me rastin e 8 marsit, ditës se Gruas ju prezentojme një kokë gjeniale, një femer te bukur dhe e sukseseve, është kjo: Prof. Dr...

Dernier articles

Vazhdojnë sulmet ndaj pronave shqiptare në Serbi, thyhen xhamat e furrës “Çollaku”

Novi Sad, 15 shtator  -Dritarja e furrës "Banat -Colaku", pronari i së cilës është shqiptar në Bela Crkva, u thye përsëri, një vit pas...

Arkivat e UÇK-së dhe e vërteta e tyre trazojnë Kosovën!

Shkruan: Nehat SHAQIRI Pse Specialja po i gjykon për “krime kundër njerëzimit” të arrestuarit në Hagë? Hapja e dosjeve të UÇK-së, ka ngjallur reagime të ashpra...

Tri porositë e Angela Merkel

Nga Fadil MALOKU Vizita e Saj, e fundit e Ballkanit Perëndimor midis tjerash na dërgon këto porosi; 1. Për Gjermaninë, edhe më tej më të rëndësishme...

Komandantet serbe te akuzuar nga Haga, gjate luftes ne Kosove, nuk kishin vrare asnje serbe!

Mbi 100 serbe, komandantë te ushtrise serbe (JNA) qofte edhe paramilitare gjate luftes me Kosoven te akuzuar nga Haga per krime, nuk kishin vra...

Nje lajm i mire nga selia e FIFA-s: Anglia në podium, Kosova arriti lartësi të reja

Gazetari i Le Canton27.ch ne seline e FIFA-s ne Nyon-CH Zurich/FIFA -16 shtator -Kosova nuk ndalet. Anglia në podium, Kosova arriti lartësi të reja, njofton...