16.9 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Faits divers

Shqipëtarët, nga viset arbërore tek diaspora shqiptare në Selanik

Selanik, 3 prill -Shqiptarë nga mbarë Diaspora, e vjetër dhe e re janë bërë bashkë kokë më kokë në një aktivitet unik. Ka qenë...

Ambasadorja kosovare ne Izrael mysafire nderi ne festivalin nderkombetar «Jerusalem Women’s Film Festival »

Jerusalem, 6 prill -Ambasadorja e Kosoves ne Irael znj. Ines Demiri ishte e ftuar mysafire nderi ne hapjen e Festivalit të Filmit të Grave...

Publicistikë: Katër tituj të reja te autorit Halim Hyda, diplomat në Bernë të Zvicrës

Katër tituj të autorit Halim Hyda, kryesisht nga fusha e pedagogjisë dhe diplomacisë, vijnë në rubrikën e botimeve të reja në gazetën Koha. Diplomacia dhe...

Azir Jusufi: Xhamia ‘Tulipan’ në Zvicër është krenaria dhe pasqyra e mbarë popullit shqiptar musliman

2 prill 2022 – “Tulipan” quhet xhamia që ndodhet në qytezën Reinach të komunës me të njëjtin emër në kantonin e Aargaus në Zvicër....

Albina Hashani dje këngetare dhe Miss Kosova, sot dizajnere e modës që po veshë bukuroshet shqiptare dhe botërore

  Ish “Miss Kosova”, Albina Hashani e ka kujtuar kohën kur është shpallur miss. “Ka qenë organizim serioz. Albina Hashani është këngëtare e njohur. Në...

Tri poezi te bukura te Lavdije Karrameta-Zalli. E fillojme me Nanën

FRIKA, FJALA QË MA MËSOI NÂNA JEME T'gjithë kemi frikë, si kemi nânat tona, Nën l'kurën tonë gjaku ngrin dhe shkrin, U frikohem dhimjes, humjes, Kemi frikë t'sjellim...

“Vera…” me dy çmime në Festivalin Ndërkombëtar të filmit në Gjenevë

Gjenevë, 13 mars-Festivali Ndërkombëtar i Filmit dhe Forumi për të Drejtat e Njeriut (FIFDH) ka mbledhur prej 20 vitesh në Gjenevë artistë, aktivistë, dëshmitarë...

Gazeta spanjolle: Filmi kosovar rihap plagët e luftës 20 vjet më vonë

Bernë, 7 mars -"Filmi kosovar rihap plagët e luftës 20 vjet më vonë" (Una película kosovar reabre las heridas de la guerra 20 años...

14 shkurti dite e të dështuarve, e hipokriteve – Dite diskriminimi dhe injorimi ndaj gruas, ndaj femres…

Jo vetëm sot, jo vetem vetem nje dite trendafila të kuq njeriun qe e don, qe e dashuron...kurse 364 dite tjera me trendafila te...

Dy artistet e medhenj te Zvicrës Muharremaj dhe Richard  të pranishëm në FIFF-in e radhës në Friburg

Bernë, 11 shkrut - Të dy personalitetet do të nderojnë Festivalin e ardhshëm Ndërkombëtar të Filmit në Friburg, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch Muharremaj...

Dernier articles

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...

Kryeministri Kurti sot ne diten e dyte ne Davos po vazhdon takimet me personalitete dhe biznesmen boteror

Davos, 23 maj (Nefail Maliqi) -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë...