16.9 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Faits divers

Pas akuzave dhe propagandes serbe kunder Xhafer Deves, OKB dhe BE terhiqet nga projekti i tyre per renovimin e shtëpise se patriotit shqiptar

Bernë, 9 shkurt -Pas ketij lajmi mediat serbe u ngriten ne kembe me akuza kunder Kosovës dhe Xhafer Devës. Pas ketyre akuzave BE-ja dhe...

STIGMA

Shkruan: Spec. Donika Tahirsylaj Alidemi Specialiste e psikologjise mjekesore Stigma është një faktor rreziku që çon në rezultate negative të shëndetit mendor, cili parqet veshtiresi ne...

Shkrimtarja e njohur Albina Idrizi vjen me librin e saj te ri, te tetin me radhe..

Berne, 3 shkurt -“Trokitje të prushta” me ket titull eshte pagezuar libri me i ri me poezi i teti me radhe i shkrimtares sone...

Prof. dr Arlinda Ndoci ne kongresin e Parisit me akademik boteror merr cmimin nderkombetar

Paris, 26 korrik 2018 -Profesoresha Arlinda Ndoci, mësimdhënëse në Fakultetin e Administratës Publike në Kolegjin AAB, është shpërblyer me Çmimin për punimin më të...

Gazeta gjermane Suedeutsche Zeitung për poeten shqiptare nga Elbasani qe familja e saj ishte kunder diktatorit kominist

Tiranë, 30 janar -"Frika në buzë të humnerës" (Angst am Rande des Abgrunds) me ket titull gazeta prestigjioze gjermane Suedeutsche Zeitung (nga autori Antje...

Në Preshevë shënohet “Flaka e Janarit”, per te vazhduar me pas me “Karvanin e shkrimtareve nga Lugina..”

Preshevë, 28 janar -Shoqata e Shkrimtarëve “Feniks” (Luginë e Preshevës), shënoi “Flakën e Janarit” në SHMT “Presheva” në Preshevë, me paralelen e medicinës. Për...

Gazeta zvicerane: Albina Hashani nje bukuroshe BIO Albanian Girl – Dje Miss Kosova sot biznesmene, stiliste e modës!

Bernë, 9 janar -Albina Hashani tashme nuk është një emër i panjohur ne opinionin publik shqiptare. Ajo eshte e njohur jo vetem ne Kosovë...

Bebe Rexha para Vitit të Ri jo entuziaste. Duket ne siklet, e dëshpruar ne Tik-Tok. Ajo shpjegon arësyet pse eshte e tillë..

Bernë, 28 dhjetor -Këngëtarja Bebe Rexha (32) qe jeton dhe verpon ne Amerikë ka shpjeguar pse prej disa kohësh ka qenë shumë e ulët...

Cila këngëtare e njohur shqiptare në Amerike konsiderohet sot patronja më seksi që udhëheq 30 punëtorë?

New York, 25 dhjetor -Valbona Peraj është një nga këngëtaret mjaft te peqlyera dhe te njohura shqiptare me emër qe nga shume kush krahason...

Me rastin e 70-vjetori i Medresës: “Alauddin” ne Prishtine ishte me shume se Medrese ishte simbol i rrezistences dhe e diturisë qe i...

Prishtinë, 22 dhjetor -Decenieve te fundit sidomos ne vitet 1997-99 kur ne Kosove shpertheu lufta, Medresaj e Prishtines Alauddin ishte shëndrruar pos tempulli i...

Dernier articles

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...

Kryeministri Kurti sot ne diten e dyte ne Davos po vazhdon takimet me personalitete dhe biznesmen boteror

Davos, 23 maj (Nefail Maliqi) -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë...