3.6 C
Berne
samedi 9/12/2023

Kryeministri shqiptar Albin Kurti bashkon lideret e Luginës se Preshevës. Ju kerkoi qe te jene unik me zgjedhjet e ardhshme ne Serbi!

Prishtine, 8 nentor  -Siq kemi raportuar Kryeministri shqiptar Albin Kurti, ka zhvilluar mbreme ne Prishtine nje takim me liderët e partive shqiptare nga Lugina e Preshevës, në një përpjekje për bashkimin e tyre në një listë të përbashkët për zgjedhjet parlamentare në Serbi, njofton nga Prishtina korrespondenti i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Delegacionit gjashte anetaredh i priu Shaip Kamberi, deputet aktual, Nagip Arifi, Ragmi Mustafa, Naser Aziri, Shqiprim Musliu, Armend Aliu dhe perfaqesues tjere nga Presheva e Medvegja.

Kreu i qeverise kosovare z.Kurti nga lideret e Lugines ka kerkuar unitet duke insistuar we ata te dalin me nje listë të përbashkët të spektrit politik lidhur me zgjedhjet parlamentare ne Serbi.

Angazhimi dhe vullneti  i mire dhe kombetar si me heret edhe mbreme u pa per unifilimin e lidereve shqiptare ne Luginen e Presheves.

Se sa jane te interesusr liderët politik të Luginës të bashkohen dhe te rreshtohen me një Listë inike zgjedhore që do ti kishin fituar se paku 4 deputet është ceshtje e liderdhipit nga Lugina. Me 17 dhjetor te ketij viti kur do mbahen zgjedhjet ne Serbi testihen lideret e Ligines se sa vertete ju intereson ceshtja e Lugines, ceshtja kombetare dhe kush po punon ne intersa te Serbise, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Per dallim nga takimet e me hershme te kryeministrave kosovare me lideret e Lugines te cilet i kishin quajtur «shpiuna te Serbise » dhe «bashkepuntor te Vucicit »kryeministri Kurti ka lavderuar ata duke vleresusr larte perpjekjet dhe angazhimin e tyre ne ruajtjen e berthames dhe frymes kombetare te shqiptareve te Lugines ne trojet e tyre etnike, me orientime evropiane.

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka njoftuar ditë më parë për zgjedhjet e reja parlamentare që do të mbahen më 17 dhjetor të këtij viti.

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...