14 C
Berne
jeudi 13/06/2024

Zvicra ven sanksione grupit kriminel rus mercenar Wagner, si dikur elementeve kriminale serbe qe ishin te lidhura me regjimin e Miloshevicit

Zvicra shtrin sanksionet e saj në lidhje me luftën në Ukrainë ndaj grupit mercenar Wagner.

Agjencia e lajmeve RIA FAN është gjithashtu subjekt i sanksioneve për shkak të propagandës pro-qeveritare.

Kjo është bërë e ditur nga Departamenti i Ekonomisë (WBF), raprton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve nga Berna

Përfshirja e Grupit Wagner në agresionin ushtarak të Rusisë kundër Ukrainës është arsyeja e sanksionit që tani po miratohet nga Zvicra.

Organizata ushtarake e udhëhequr nga Yevgeny Prigozhin shërben si një mjet për luftën hibride ruse, sipas EAER.

Natyra e tyre juridike është e paqartë. Grupi Wagner është pjesë e një rrjeti kompleks të kompanive aktive globale.

Sanksionet do të hyjnë në fuqi në orën 18:00 të ditës së sotme, të enjten.

Më 14 prill, BE vendosi grupin mercenar Wagner dhe RIA FAN në listën e personave të sanksionuar. Sipas EAER, me miratimin e këtyre sanksioneve, Zvicra po i bën ato më efektive.

Do përkujtuar se Zvicra ngjajshem kishte vepruar patra dy- tri decenieve edhe me Serbinë, ku elementet kriminale qe ishin te lidhura me regjimin e Miloshevicit ishin sanksionuar ose bllokuar gjirollogarite e tyre bankare, shkruan ne fund gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Derniers articles