15.9 C
Berne
samedi 30/09/2023

Ministrja shqiptare Gervalla në OKB sot balle per balle me minsitrin serb Dacic. Madiat gjermane: Babain e Donikes ia vrane serbet, bashkekombasit e Dacicit

Gjenevë/UN, 27 prill -Këshilli i Sigurimit të OKB debaton sot për Kosovën. Në takimin e parë të këtij viti, shefja e re e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, do të informojë për zhvillimet e fundit në Kosovë. Miratimi i rendit të ditës ora 10.00: Raporti i Sekretarit të Përgjithshëm mbi Misionin e Administratës së Përkohshme të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (Adoption of the agenda 10.00 a.m:S/2023/247) (Report of the Secretary-General on the United Nations Interim Administrative Mission in Kosovo (S/2023/247) , kane njoftuar sot  zyraret e OKB-se redaksine e gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

KS i OKB-së sot debaton per Kosoven. Rusia deshtoi perball Kosovës e cila si presidente e Keshillit te Sigurimit nuk mund ta pengoj zerin e Kosovës ne OKB

Rusia mori presidencën e rradhës të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara nga 1 prill-30 prill). Ukraina reagoi, duke e quajtur « turp » të shohësh Moskën të kryesojë organin suprem të OKB-së.

Në seancën e neserme ne KS te OKB-se per Kosoven do të marrin pjesë si Serbia ashtu dhe Kosova. Shqipëria është që prej janarit 2022 anëtare vezhguese e Këshillit e Sigurimit (KS) dhe Kosova është për të një nga çështjet me interes të veçantë. Kurse, siq dihet gjate ketij muajii KS te OKB-se e drejton Rusia qe unkritikua nga disa media boterore se si eshte e mundur te kryesohet ky institucion me imlsrr boteror nga nje shtet, presidenti i te cilit vend kerkohet nderkombetarisht te arrestihet si kriminel kufte, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara të enjten pasdite do të shqyrtojë raportin e ri gjashtëmujor të sekretarit të Përgjithshëm, Antonio Guterres, për punën e misionit të OKB-së (UNMIK) në Kosovë.

Në seancën e kryesuar nga Rusia –  pasi më 1 prill Moska zyrtare mori kryesimin e Këshillit të Sigurimit të OKB-së – Kosova do të përfaqësohet nga ministrja e shqipatre e Punëve të Jashtme te Kosoës, Donika Gërvalla (Madiat gjermane: Babain e Donikes ia vrane serbet) ndërsa Serbia nga ministri i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiç.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, në raportin e tij i cili përfshinë aktivitetet dhe zhvillimet e misionit të OKB-së në Kosovë, UNMIK-ut nga shtatori i vitit 2022 deri më 18 mars 2023, ka përshëndetur Marrëveshjen e arritur mes Kosovës dhe Serbisë fillimisht më 27 shkurt në Bruksel e më pastaj më 18 mars në Ohër të Maqedonisë së Veriut.

Serbia nuk e pranon pavarësinë e Kosovës dhe vazhdon ta shohë si provincën e vet autonome. Ky ka qenë edhe qëndrimi i fundit i presidentit serb Aleksandar Vuçiq në bisedimet Prishtinë- Beograd, të zhvilluara për herë të fundit korrikun e kaluar. Lufta në Ukrainë ka rritur shqetësimin për acarimin e mundshëm të tensioneve në Ballkanin Perëndimor. Vendet e BE dhe SHBA kanë shprehur shqetësimin se Rusia mund të destabilizojë Kosovën. Si kushte për garantimin e paqes dhe sigurisë, Kosova ka kërkuar të bëhet anëtare e NATO-s dhe të ketë një bazë të përhershme amerikaGrup pune për integrimin e Kosovës në NATO.

Rusia deshtoin perballe Kosovës. Ajo edhe pse presidente e Keshillit te Sigurimit nuk mund ta pengoj zerin e Kosovës ne OKB

Ditë më parë në media është raportuar se Rusia do të bëjë përpjekje që të mos e lejojë Kosovën të marrë pjesë në seancën e 27 prillit të Këshillit të Sigurimit të OKB-së ku do të diskutohet dhe raportohet për situatën në Kosovë. Lidhur me kete gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka kontaktuar me zyrtaret e OKB-se

Nga zyra për media e Zyrës së Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së kemi mesuar se « për çështjet e rregullave të Këshillit të Sigurimit përfshirë edhe atë se kush merr pjesë në takime, i takon anëtarëve të Këshillit të vendosin dhe s’i takon Zyrës së Sekretarit të Përgjithshëm që të komentojë… »

“Çështjet e rregullave të Këshillit të Sigurimit, duke përfshirë atë se kush mund të marrë pjesë në mbledhje, i takon anëtarëve të Këshillit që të vendosin. Rusia, siç e dini, është presidentja e Këshillit të këtij muaji. Ju mund të pyesni anëtarët e tjerë të Këshillit sespe për Sekretarin e Përgjithshëm apo zëdhënësin e tij që të komentonte këtë”, ka thënë për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch zyrtaret e OKB-së

Ndryshimi i praktikës së deritashme do të tentohet nga pala ruse, pasi në mars anëtarët e Këshillit të Sigurimit ia refuzuan propozimin që Daria Morozova ta përfaqësojë rajonin e aneksuar të Ukrainës Donjetsk, në cilësinë e Ombudspersonit, në seancat e Këshillit të Sigurimit. “Ndërsa një përfaqësues i Kosovës zakonisht merr pjesë në konferencat e Këshillit sipas Rregullës 39 të rregullores së përkohshme të procedurës, Rusia mund të përpiqet ta kundërshtojë këtë praktikë në takimin e muajit të ardhshëm. Gjatë konferencës së Këshillit mbi situatën në Ukrainë më 17 mars, Rusia propozoi që Daria Morozova, në cilësinë e saj si ‘Ombudsperson i rajonit të Donetsk’, ta informojë Këshillin sipas rregullës 39”, thuhet në nje komunikate. Kosova zakonisht është përfaqësuar nga presidentja ose Ministrja e Jashtme.

 

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...