15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Krenarë Zvicra dhe Shqiperia bashke në KS të OKB-së. Prioritetet: Demokracia, toleranca, dialogu drejt paqes

Gjenevë/UN, 24 prill  (Nefail Maliqi) -24 Prilli është Dita Ndërkombëtare e Multilateralizmit dhe Diplomacisë në Shërbim të Paqes: kjo ditë i bën jehonë prioriteteve të rëndësishme të Zvicrës, e cila përmes politikës së saj të jashtme kontribuon në vendosjen e një rendi paqësor ndërkombëtar. « Krenarë që qëndrojmë aktualisht bashkë me Zvicren dhe Shqipërinë ne KS të OKB-së.. » thone autoritetet nga Berna dhe Tirana, për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Zvicra sjell vlerë të vërtetë të shtuar jo vetëm brenda organeve shumëpalëshe, por edhe përmes Gjenevës ndërkombëtare. Pesë aktorë të paqes na tregojnë për angazhimin e tyre, diplomacinë, ndërmjetësimin dhe dialogun.

Zvicra dhe multilateralizmi: Pesë histori ne diplomaci per te pasur demokraci, tolerance, dialog dhe paqë

Për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të Multilateralizmit dhe Diplomacisë për Paqe, Kombet e Bashkuara në Gjenevë kanë ftuar përfaqësuesit e shteteve anëtare me misione të përhershme në Gjenevë dhe të rinjtë që pretendojnë të drejtën për të folur në çështjet. bota të flasin hapur për vlerat . të multilateralizmit dhe se si ky koncept luan një rol në zgjidhjen e sfidave prioritare të sotme.

24 prilli është Dita Ndërkombëtare e Multilateralizmit dhe Diplomacisë për Paqe. Për Zvicrën multilateralizmi, përfshirja dhe solidariteti janë parime udhëheqëse në marrëdhëniet ndërkombëtare dhe diplomacia që çon drejt ndërtimit të paqes është prioritet. Ne jemi krenarë që qëndrojmë aktualisht bashkë me Shqipërinë në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dhe bashkëpunojmë drejt paqes dhe sigurisë.

Ruajtja e vlerave të multilateralizmit dhe bashkëpunimit ndërkombëtar, të cilat mbështesin Kartën e Kombeve të Bashkuara dhe Axhendën 2030 për Zhvillim të Qëndrueshëm, është thelbësore për promovimin dhe mbështetjen e tre shtyllave të Kombeve të Bashkuara – paqen dhe sigurinë, zhvillimin. dhe të drejtat e njeriut.

Zyra të mira, parandalimi dhe zgjidhja e konflikteve, ndërmjetësimi, promovimi i dialogut: këto janë vetëm disa nga instrumentet në dispozicion të Zvicrës për të dhënë kontributin e saj për paqen dhe sigurinë në botë, një aks prioritar i politikës së saj të jashtme.

Zvicra ndërton ura: kjo është ajo që dëgjojmë shpesh për angazhimin e Zvicrës si shtet pritës, si ndërmjetës ose si anëtare e organizatave ndërkombëtare. Por çfarë i sjell në veçanti multilateralizmit? Çfarë bëjnë ekspertët zviceranë në organizatat ndërkombëtare? Për ta zhvilluar këtë temë, le të marrim si pikënisje Gjenevën ndërkombëtare, selinë e dialogut për paqen.

 

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...