2.7 C
Berne
jeudi 1/12/2022

Zvicra dhuron 50 CHF për ata që bindin dikë për t’u vaksinuar

Bern, 1 tetor 2021 -Autoritet zvicerane  do të dhurojne nje shume prej 50 CHF për personat që i bindin  (familjaret, miqte ) të tjerët për t’u vaksinuar kundër Covid-19, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le canton27.ch duke ju rferuar burimeve nga qeveria zvicerane, si pjesë e përpjekjeve për ta rritur nivelin e ulët të vaksinimit në vend.

Secili person që vaksinohet tash e tutje do të pyetet të përmend dikë që e ka bindur që ta marrë vaksinën dhe ky i fundit do të shpërblehet me një kupon në vlerën e 50 frangave, shkruan

Coronavirus: Këshilli Federal planifikon ofensivën e vaksinimit

Këshilli Federal, së bashku me kantonet, duan të intensifikojnë përsëri përpjekjet e vaksinimit në mënyrë që të jenë në gjendje t’i japin fund epidemisë në Zvicër sa më shpejt të jetë e mundur: Në javët e ardhshme, sa më shumë njerëz të jetë e mundur të cilët janë ende të pavendosur dhe që kanë ende një vendim vaksinimi Keni nevojë për informacion. Prandaj Këshilli Federal dërgoi planet për një ofensivë vaksinimi në konsultim në takimin e tij më 1 tetor 2021. Një javë kombëtare e vaksinimit, janë planifikuar rreth 170 qendra të tjera të vaksinimit të lëvizshëm, diskutime personale dhe kuponë për këshilla për vaksinimin. Këto kuponë këshillimi kanë për qëllim t’u jepen individëve privatë të cilët i kanë dhënë një personi tjetër ndihmë të konsiderueshme për të vendosur nëse do të vaksinohen. Këshilli Federal gjithashtu ka vendosur që personat nën moshën 16 vjeç dhe personat që janë vaksinuar të vazhdojnë të testohen pa pagesë për të marrë një certifikatë Covid.

Kupon prej 50 frangash për këshilla të suksesshme të vaksinimit

Përpjekjet e qeverisë federale dhe kantoneve do të plotësohen dhe shumëfishohen me përfshirjen e drejtpërdrejtë të të gjithë popullsisë: të gjithë mund të ndihmojnë në bindjen e një shoku, fqinji, kolegu të punës ose anëtari të familjes për përfitimet e vaksinimit. Kjo ndihmë nga popullata duhet të shpërblehet. (jede und jeder kann mithelfen, einen Freund, Nachbarn, Arbeitskollegen oder ein Familienmitglied vom Nutzen der Impfung zu überzeugen. Diese Mithilfe der Bevölkerung soll belohnt werden), transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Çdo person i sapo vaksinuar duhet të jetë në gjendje të emërojë një person që ishte i rëndësishëm për vendimin e tyre të vaksinimit. Si kompensim për ndihmën e tij, ky person do të marrë një kupon prej 50 franga me postë nga kantoni. Kantonet vendosin individualisht se ku mund të blihet kuponi, për shembull në kinema ose në një restorant.

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...