7.5 C
Berne
lundi 28/11/2022

Sekretari i Përgjithshëm i NATO -s sërish në Amerikë. Edhe Kosova, temë debati në takime

Bernë, 2 tetor -Pas kthimit nga SHBA te Sekretari i Përgjithshëm të NATO-s ku morri pojes ene Sesionin e 74-te te Asmables e Përjgithshjme te OKB-së, shefi i Aleances Veriatlantike , z. Jens Stoltenberg nga nesër  serish do te gjendet ne SHBA, ku teme debati me autoritetet e larta te Steit Departamentit do te kenë edhe Kosovën, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch
Më 3-5 tetor 2021, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, z. Jens Stoltenberg, do të ketë një vizitë pune në Uashington DC (SHBA). Gjatë vizitës, z. Stoltenberg do të takohet me zyrtarë të lartë amerikanë dhe ligjvënës. Të martën, 5 tetor 2021, Sekretari i Përgjithshëm do të marrë pjesë në një ngjarje në internet të organizuar nga Instituti Brookings dhe Universiteti Georgetown, me temë « NATO në një botë konkurruese ».
Do perkujtuar se kjo vizite e shefi te NATO-s ne Ameriokë vjen pas tensionimit te situates mes Kosovës dhe Serbisë, kur kjo e fundit provokoi me tanke dhe aeroplan luftarak ne shtetin fqinje te Kosovës.
Ishte raportuar nga Brukseli se Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg u takua me Përfaqësuesin Special të BE-së për Dialogun Beograd-Prishtinë dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor Miroslav Lajčák në Selinë e NATO-s në Bruksel. Gjatë vizitës së tij, Përfaqësuesi Special Lajčák shkëmbeu gjithashtu mendime me Përfaqësuesit e Përhershëm të Këshillit të Atlantikut të Veriut.

Derniers articles

Lazim Destani për 28 Nëntor EBA: Dubai e bëri kuq qiellin me flamurin tonë kombëtar në ndërtesën më të lartë në botë Burj Khalisa...

Humanisti dhe biznesmeni i njohur boteror z.Lazim Desatni i shoqeruar nga ambasadori shqiptar në Emirateve te Bashkuara Arabe z.Emal Dredha, para Burj Khalisa ne...

Thaci, Selimi dhe të tjerët..festuan 28-Nëntorin, Ditën e flamurit në burgun e Scheveningenit. Ja cfarë thonë nga Haga..

Hagë, 28 Nëntor -Sikur shqiptaret ne ballkan dhe diaspore edhe ish-krerët e UÇK-së sot w kanë festuar 28-Nentorin, Diten e flamurit në Hagë. Njësia e...

Imami shqiptar në Zvicër Rijad Aliu me tirqi dhe 300 plisa feston Ditën e Flamurit

Gjenvë, 28 Nëtnor -Si ne Shqiperi, Kosovë e mbare shqiparët në ballkan edhe diaspore gjate uikendit te fundit  ka shenuar Ditën e Pamvresisë së...

NËNTORI KOMBËTAR🇦🇱

SHKENDIJE BERISHA-PACOLLI A është nëntori muaji kur ne shqiptaret (që jetojmë në mërgatë) ndjehemi më të afërt me njeri tjetrin, të mbërthyer nga një eufori...

Ekspoze e prof.dr.Musa Limanit ne Berne te Zvicres ne konferencen e diaspores

“Proceset integruese ekonomiko-shoqërore, sfidë kryesore e shqiptarëve në Mileniumin e Ri”, mbajtur në Konferencën shkencore me temë: Sfidat e botës shqiptare në Mileniumin e...