3.3 C
Berne
mardi 23/04/2024

Sekretari i Përgjithshëm i NATO -s sërish në Amerikë. Edhe Kosova, temë debati në takime

Bernë, 2 tetor -Pas kthimit nga SHBA te Sekretari i Përgjithshëm të NATO-s ku morri pojes ene Sesionin e 74-te te Asmables e Përjgithshjme te OKB-së, shefi i Aleances Veriatlantike , z. Jens Stoltenberg nga nesër  serish do te gjendet ne SHBA, ku teme debati me autoritetet e larta te Steit Departamentit do te kenë edhe Kosovën, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch
Më 3-5 tetor 2021, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, z. Jens Stoltenberg, do të ketë një vizitë pune në Uashington DC (SHBA). Gjatë vizitës, z. Stoltenberg do të takohet me zyrtarë të lartë amerikanë dhe ligjvënës. Të martën, 5 tetor 2021, Sekretari i Përgjithshëm do të marrë pjesë në një ngjarje në internet të organizuar nga Instituti Brookings dhe Universiteti Georgetown, me temë « NATO në një botë konkurruese ».
Do perkujtuar se kjo vizite e shefi te NATO-s ne Ameriokë vjen pas tensionimit te situates mes Kosovës dhe Serbisë, kur kjo e fundit provokoi me tanke dhe aeroplan luftarak ne shtetin fqinje te Kosovës.
Ishte raportuar nga Brukseli se Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg u takua me Përfaqësuesin Special të BE-së për Dialogun Beograd-Prishtinë dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor Miroslav Lajčák në Selinë e NATO-s në Bruksel. Gjatë vizitës së tij, Përfaqësuesi Special Lajčák shkëmbeu gjithashtu mendime me Përfaqësuesit e Përhershëm të Këshillit të Atlantikut të Veriut.

Derniers articles

Oskar Freysinger, në gërsherë, ju ehste nënshtruar një operacioni të madh për ish të zgjedhurin e UDC-së (SVP)

Bernë, 23 prill -Ish foshnja Valais e tmerrshme e UDC iu nënshtrua një operacioni të madh në zemër më 17 prill, në spitalin e...

Migracioni dhe krimi i organizuar, tema kyqe e takimit te djeshëm në Bazel të pesë ministrave të Punëve të Brendshme të vendeve gjermanofone

Bazel, 23 prill -Me ftesë të këshilltarit federal Beat Jans, ministrat e brendshëm e pesë të vendeve me gjermanpfone si gjuhë zyrtare u takuan...

Mira Murati bëhet zyrtarisht pjesë e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë

Shefja e shërbimeve teknologjike të OpenAI, Mira Murati dhe poeti i njohur nga Kosova, Lulzim Tafa, janë pranuar sot si anëtarë të jashtëm të...

Çipa rreth Investigimi i RAI3: Një detaj është implikimi i sekretarit të përgjithshëm të Kryeministrisë. Duhet sqaruar nëse ai ka…

Duke komentuar materialin e transmetuar nga emisioni investigativ më i rëndësishëm italian, “Report”, Aleksandër Çipa, drejtor i News 24 i ftuar në “Open”, tha...

Ne Festivalin e 24-të të filmit ne Gjermani qe fillon neser, në mesin e 100 filmave nga mbare bota, aty edhe filmat nga Kosova...

Bernë, 23 prill -Çdo vit, goEast e transformon kryeqytetin e shtetit Hessian Wiesbaden në një nga vendet më të rëndësishme ndërkombëtare për kinemanë nga...