12.6 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Zvicerani që drejtonte një tregti droge nga Lugano po ndiqet nga gjykatat…dhe nga mafia shqiptare

Nga Lugano, ky zvicerano-italian drejtonte një tregti të madhe droge. Por shtëpia e tij e letrave është shembur: ai po ndiqet nga gjykatat…dhe nga mafia shqiptare. Armando D. * shpresonte të pasurohej. Por ai luajti shumë i madh. Tani ai është në rrezik për vdekje. Ky 45-vjeçar i birësuar Ticino nga Siçilia është fërkuar me mafian shqiptare, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve te Blick.ch

Si erdhi deri te kjo? Gjithçka filloi në Lugano. Armando është duke ngritur një tregti ndërkombëtare të drogës përmes një kompanie që ofron shërbime për industrinë e aviacionit dhe transportit. Historia, e denjë për një serial amerikan, më pas mori vrull. Kokaina nga Amerika e Jugut dhe shumë droga të tjera kontrabandohen në Itali nëpërmjet avionëve dhe varkave private. Tonelata dhe ton. Dhe pastaj, një ditë, një dërgesë u prish. Pas një konfiskimi të madh, ai përgjohet Më 11 qershor 2020, hetuesit italianë gjurmojnë gjurmët e Armandos.

Familja e tij e kërcënuar nga mafia shqiptare

Në portin e Salernos, pranë Napolit, policia sekuestroi katër kontejnerë me jo më pak se 17 tonë drogë. Policia gjen hashash dhe 14 tonë pilula, të fshehura mes artikujve të modës dhe rrotullave të kartonit. Bëhet fjalë për kaptagon, një amfetaminë që përdoret ndër të tjera si stimulues nga luftëtarët e Shtetit Islamik. Asnjëherë më parë nuk është kapur një sasi kaq e madhe e kësaj droge.

Lënda vinte nga Siria dhe do të kthehej në Libi, raporton gazeta italiane “La Città”. Kjo është kur emri i Armando shfaqet në radarin e autoriteteve. Dyshohet se ai është përgjuar. Prokuroria italiane po mbledh informacion mbi modus operandi, duke zbuluar transaksionet e saj të sofistikuara financiare, të cilat datojnë që nga kompania e saj me bazë në Zvicër, dhe komunikimet e saj nëpërmjet telefonave të koduar.

Më 3 gusht 2021, Armando dhe një bashkëpunëtor arrestohen nga doganat italiane. Hetuesit nuk dyshojnë ende se arrestimi i italo-zviceranit do ta vërë në telashe. Sapo kishte marrë një depozitë prej 520 mijë eurosh nga mafia shqiptare për transportin e drogës nga Paraguai.

Afro 600 kilogramë koks, të fshehura në 20 valixhe, do të transportoheshin në Itali me një avion. Por transporti dështon. “Ata më kërcënuan se do të vrisnin familjen time nëse nuk ua ktheja paratë”, i tha Armando shokut të tij të qelisë në një burg romak. “Çfarë mund të bëj? Unë nuk mund të shpëtoj.”

Hetuesit kanë mësuar për kërcënimet mbi të dyshuarin e tyre. Ata shfrytëzojnë rastin për të bërë një goditje të dyfishtë. Falë përgjimeve shtesë, ata kanë sukses në një gjerdan të madh: në Pistoia, Piza, Romë, Milano, Novara, Salerno dhe Varese, policia arreston njëmbëdhjetë të dyshuar të rrjetit shqiptar të drogës. Ishte e premtja e kaluar. A do të mjaftojë kjo për të shpëtuar jetën e Armandos?

Derniers articles

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...

Kryeministri Kurti sot ne diten e dyte ne Davos po vazhdon takimet me personalitete dhe biznesmen boteror

Davos, 23 maj (Nefail Maliqi) -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë...