20.8 C
Berne
dimanche 26/05/2024

Angela Merkel, në kulmin e popullaritetit të saj, sot i jep fund 31 viteve të karrierës politike. Pas 16 vitesh të epokës së Merkelit Olaf Scholz eshtë pasardhesi i saj…

Angela Merkel, në kulmin e popullaritetit të saj, sot i jep fund 31 viteve të karrierës politike. Socialdemokrati Olaf Scholz eshtë pasardhesi i saj…

 
Bernë, 8 dhjetor -Socialdemokrati Olaf Scholz u zgjodh kancelar i Gjermanisë nga Bundestagu të mërkurën. Zgjedhja e saj i jep fund 16 viteve të epokës së Angela Merkelit. Zgjedhja e Olaf Scholz-it i jep fund 16 viteve të epokës së Angela Merkelit.  Merkel, në kulmin e popullaritetit të saj, sot i jep fund 31 viteve të karrierës politike. Nje falemnderim i shkon edhe nga Kosova, shqiptarët e cila jo vetem se mbështeti por i  kontribuoi avancimit te proceseve demokratike, sidomos luftes kunder korrupcinit dhe krimit te organizuar ne Kosovë, Shqiperi e rajon, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 
 

Dy muaj e gjysmë pas zgjedhjeve në Gjermani, socialdemokrati Olaf Scholz u zgjodh kancelar të mërkurën nga deputetët. Zgjedhja e tij rikthen qendrën e majtë në pushtet dhe mbyll 16 vitet e epokës së Angela Merkelit. Nga 736 anëtarët e zgjedhur të Bundestagut që rezultuan nga zgjedhjet e 26 shtatorit, 395 votuan për Olaf Scholz, 303 kundër dhe 6 abstenuan, duke e lejuar atë të bëhet kancelari i nëntë i Gjermanisë së pasluftës.

Angela Merkel, në kulmin e popullaritetit të saj, sot i jep fund 31 viteve të karrierës politike

“Po”, iu përgjigj Olaf Scholz presidentit të Bundestagut, Bärbel Bas, i cili e pyeti nëse e pranonte rezultatin e votimit. Presidenti i Republikës Federale (një pozicion kryesisht nderi) Frank-Walter Steinmeier tani duhet t’i dorëzojë atij « aktin e emërimit », i cili më pas do të shënojë fillimin zyrtar të mandatit të tij.

Në mesditë ai do të bëjë betimin me qeverinë e tij para deputetëve. Nuk kishte asnjë dyshim për zgjedhjen e tij: Partia e tij Social Demokratike (SPD), e cila fitoi zgjedhjet legjislative, ka një shumicë komode (206 vende), me dy partnerët e saj të rinj të koalicionit, të Gjelbrit (118 vende) dhe Liberalët. FDP (92). Ky votim shënon tërheqjen e Angela Merkelit pas katër mandatesh të cilat brenda nëntë ditësh nuk e lejuan atë të thyente rekordin e jetëgjatësisë që mbante Helmut Kohl (1982-1998). Lexoni gjithashtu Drita jeshile nga liberalët për qeverinë e udhëhequr nga Olaf Scholz

Ne Gjermani Drita jeshile nga liberalët për qeverinë e udhëhequr nga Olaf Scholz Social Demokratët, të Gjelbrit dhe Liberalët vulosin aleancën e tyre Qeveria e re gjermane Social Demokratët, të Gjelbrit dhe Liberalët vulosin aleancën e tyre Bundestagu do të zgjedhë më 8 dhjetor Olaf Scholz si kancelar Gjermania Bundestagu do të zgjedhë më 8 dhjetor Olaf Scholz si kancelar Duartrokitje të gjata për Merkelin

E pranishme në kuvend për të marrë pjesë në zgjedhjen e pasardhësit të saj, ajo u duartrokit gjatë nga deputetët, shumica në këmbë, para hapjes së seancës plenare. Si përgjigje, Angela Merkel, me maskë mjekësore në fytyrën e saj, u bëri dorë atyre nga tribuna. Presidenti francez Emmanuel Macron i dërgoi përmes Twitter një « faleminderit, e dashur Angela » liderit konservator që « nuk i ka harruar kurrë mësimet e historisë, që ka bërë kaq shumë për ne, me ne, për ta çuar Evropën përpara ».

Siç e dikton tradita, Olaf Scholz do të rezervojë vizitën e tij të parë. Ata pritet të takohen të premten. Udhëheqësja, e cila ka marrë homazhe të shumta në javët e fundit, do të largohet përgjithmonë nga kancelaria pas një ceremonie dorëzimi pasdite me Olaf Scholz, kundërshtarin e saj politik, por edhe lojën e aleancave, ministrin e saj të financave dhe zëvendëskancelarin për të kaluarën.  Angela Merkel, në kulmin e popullaritetit të saj, i jep fund 31 viteve të karrierës politike.

Një përbërje politike e paprecedentë Një feministe e bindur, Olaf Scholz do të marrë përsipër frenat e një qeverie të përbërë për herë të parë po aq burra sa gra. Tre prej tyre do të jenë në krye të ministrive kryesore: Punët e Jashtme për ekologen Annalena Baerbock, Mbrojtja dhe Punët e Brendshme për dy socialdemokratët Christine Lambrecht dhe Nancy Faeser. Qeveria do të jetë e paprecedentë edhe në përbërjen e saj politike. Për herë të parë që nga vitet 1950, ajo do të bashkojë tre parti: SPD, të Gjelbërit dhe Partinë Liberal Demokratike (FDP).

Strategjia e ekzekutivit të ri tani bazohet në vaksinimin e detyrueshëm të dëshiruar nga Olaf Scholz dhe që mund të miratohet në shkurt ose mars. Megjithatë, ekipi i ri rrezikon të ndeshet me zemërim në ish-RDGJ, një rajon ku e djathta ekstreme ka bastionet e saj dhe ku një pjesë e popullsisë ushqehet me teori konspirative duke refuzuar vaksinimin. Qeveria e re pritet gjithashtu me padurim ndërkombëtarisht në mes të trazirave gjeopolitike me Rusinë dhe Kinën. Olaf Scholz nuk ka komentuar njoftimin e SHBA për një « bojkot diplomatik » të Lojërave Olimpike Dimërore

Derniers articles