24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Zvicër, një i panjohur kërcnon me bombë, të hedhë në ajër ambasadën serbe në Bernë

Bernë, 18 tetor -Një i panjohur kërcënon ambasadën serbe në Bern me një bombë pako. Ambasada serbe mori të paktën një letër kërcënuese të dielën. Autori i panjohur kërcënoi se do të hidhte në erë ambasadën në Bern, njfotn gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Mesohert se ambasadori serb në Bern Goran Bradiç e ka raportuar rastin ne polici  duke ekruar nga autoritet helvetike te mbrotje te misioneve  diplomatike dhe konsullore të Serbisë në Zvicër (Berne, Gjenevë dhe Cyrih)

Sipas autoritzve serbe nga amabsada ne Bernë  paska prnauar nej e-amail « një mesazh kërcënues i titulluar: Plehra të mallkuara, populli serb, i shkruar në gjuhen gjermane me gabime gramatikore.. »

PO ashut ne ekte leter thuhet se « Nëse vazhdoni të sulmoni policinë në Jarinje te Mitovices Veriore, atëherë do të shihni se çfarë do të ndodhë dhe me kë keni të bëni tani … Do t’ju dërgoj një letër me bombë në 48 orët e ardhshme , të cilën do ta bëj vetë dhe se do t’ju vras ​​në Bern dhe eprorët tuaj në Beograd, secilin veç e veç me një bombë, ju jeni në një gjendje luftarake.. », transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka mesuar nga autoritetet zvicerane se polici ka nisur hetimet me rastin ne fjalë e cila ka konaktuar zyrtaret e ambasades serbe ne Bernë.

Konflikti mes Kosoves dhe Serbisë eshte reflektuar edhe ne Zvicer edhe pse jo ne mënyre direkte, por ne menyre indirekte permes protestave apo kercnime nga dy palët, pra mes kosovareve dhe serbeve. Nje kercnim i tillë me bombë ishte dhe në vitin 2002  ku ishte derguar nje granatë ruse në adresë të gazetës “Bota sot” (gazeta kjo nacionaliste pro rugoviane) në selinë qendrore të saj në Cyrih të Zvicrës.

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...