7.9 C
Berne
jeudi 22/02/2024

Verdikti në Gjenevë: Tariq Ramadan del i pastër.  Lirohet nga akuzat për « përdhunim »

Gjyqtarët e pastruan islamologun për të mirën e dyshimit. Provat janë të pamjaftueshme, thonë ata.

Shfajësohet me përfitimin e dyshimit. Të mërkurën në mëngjes, gjyqtarët e Gjykatës Penale e shpallën të pafajshëm Tarik Ramadanin që akuzohej per « përdhunim dhe detyrim seksual, qe doli me shume shantzah se sa realitet, njfoton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Përballë “pozicioneve antagoniste ndërmjet ankuesit dhe të pandehurit, mungesës së provave, varfërisë së dëshmive dhe mesazheve të shfaqura në procedurë, tre magjistratët nuk ishin në gjendje të falsifikonin bindjen intime të fajësisë së islamologut. Prandaj ai shpallet i pafajshëm.

Ndërsa Me Assaël, avokati i paditësit në Gjenevë, ai njoftoi menjëherë ankim ndaj këtij aktgjykimi. Fatmiresisht procesi gjyqesor i intelektualit të njohur boteror Tariq Ramadan u mbajt ne Zvicer, ku funskionon shteti juridik dhe nuk korruptohen gjyqtaret dhe prokuroret. Sikur te mabhej ne France apo diku tjeter, ku me dijte si do te kishte perfunduar ky proces qe u be me shume nje cirk mediatik, ku disa prej tyre sa here shkruanin për Tariq Ramadan, vazhdimisht e prezentoni ate si « intdelektual musliman » ?!…

Derniers articles

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...

Shqiptaret ne Aarburg shenoi 16-vjetorin, Diten e Pamvaresise se Kosovës. Folesit falenderuan edhe Zvicren për mbeshtetje deri tek njohja

Aarburg, 19 shkrut  -Me emrin e Allahut (xh.h) Mëshiruesit, Mëshirplotit Të shtunën në mbrëmje, respektivisht më datë 17 shkurt 2024 në ambientet e Xhamisë...

Tri poezi nga poetja e re Arsinoi Zengo

"Lule shqerka" Do harroj një ditë Mes lotësh e pikëlluar Buzëqeshjen do ta ngrys Mallin do ta shuaj! Lule shqerën do nuhas Poshtë ndënë lëndinë Erën do tja marr Edhe pse ajo...