1.9 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Drogavision 2021 – Urime Gjon, urime Zvicer, urime shqiptarë për fitoren! Stop droges dhe racizmit ne Eurovision!

Gjon Muharremaj që po përfaqëson Zvicrën në Eurovision bën shqiponjën teksa merr pikët maksimale nga Shqipëria 
Berne 23 maj –Mbrëmë në Kopehagen Zvicra bashkë me Kosovën dhe shqiptarët edhe një herë i treguan Evropës që janë vlerë e shtuar për Bashkimin Evropian, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch
Perkunder racizmit ne Eurovision, fitorja ishte e ytja Gjoni, ke shkelqyer, kete e pa e tere bota! Pamvaresisht se Zvicra dhe shqiptaret jem vende te vogla por me vlera dhe zemër të madhe!

Normalisht nese nuk do kishte racizem ne Eurovision, fitorja do t’i takonte Zvicrës! Qysh në start te votimeve te vendeve vereheshin tendencat, nje lidhshmerie, solidariteti mes vendeve sllaveve, me vendet fqinje, madje edhte “vellazerise ortodokse” me plot elemente raciste per cka Zvicren dhe Gjonin ishi viktime e cila nuk mori venedin e pare por te 3-tin!

Italia kishte 206 pikë nga votat e publikut dhe ishte në vendin e katërt, prapa Zvicrës së përfaqësuar nga Gjon Muharremaj e Franca dhe Malta. Por falë shumë votave të publikut, rokgrupi “Maneskin” triumfoi me këngën “Zitti E Buoni”.

Edhe pse fitoi në votat e jurive profesionale, Muharremaj me Zvicrën pas votave të publikut ra në vendin e tretë. Në vend të dytë përfundoi Franca.

Anxhela Peristeri e cila përfaqësoi Shqipërinë, ka bërë përformancë të shkëlqyer duke krijuar emocione të shikuesit. Por juria dhe publiku i dhanë vetëm 58 pikë duke përfunduar në vendin e 21-të.

Pavarësisht çmimit një gjë është e sigurt se Gjon Muharremaj dhe  Anxhela Peristeri ka fituar zemrat të gjithëve me vokalin e tyre imponues. Në finalen e madhe të Eurovision-it konkurruan 26 këngë.

Gjon Muharremaj që po përfaqëson Zvicrën në Eurovision bën shqiponjën teksa merr pikët maksimale nga Shqipëria deh disa vende evropiane dhe te ballkanit qe dine te vleresojne artin dhe muziken, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Urime Gjon, urime Zvicer, urime shqiptar STOP RACIZMIT në EUROVISION!Peut être une image de 1 personne, position debout et texte qui dit ’DI Switzerland 267 France 248 Malta 208 italy 206 Iceland 198’

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...