15.1 C
Berne
vendredi 2/06/2023

Drogavision 2021 – Urime Gjon, urime Zvicer, urime shqiptarë për fitoren! Stop droges dhe racizmit ne Eurovision!

Gjon Muharremaj që po përfaqëson Zvicrën në Eurovision bën shqiponjën teksa merr pikët maksimale nga Shqipëria 
Berne 23 maj –Mbrëmë në Kopehagen Zvicra bashkë me Kosovën dhe shqiptarët edhe një herë i treguan Evropës që janë vlerë e shtuar për Bashkimin Evropian, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch
Perkunder racizmit ne Eurovision, fitorja ishte e ytja Gjoni, ke shkelqyer, kete e pa e tere bota! Pamvaresisht se Zvicra dhe shqiptaret jem vende te vogla por me vlera dhe zemër të madhe!

Normalisht nese nuk do kishte racizem ne Eurovision, fitorja do t’i takonte Zvicrës! Qysh në start te votimeve te vendeve vereheshin tendencat, nje lidhshmerie, solidariteti mes vendeve sllaveve, me vendet fqinje, madje edhte “vellazerise ortodokse” me plot elemente raciste per cka Zvicren dhe Gjonin ishi viktime e cila nuk mori venedin e pare por te 3-tin!

Italia kishte 206 pikë nga votat e publikut dhe ishte në vendin e katërt, prapa Zvicrës së përfaqësuar nga Gjon Muharremaj e Franca dhe Malta. Por falë shumë votave të publikut, rokgrupi “Maneskin” triumfoi me këngën “Zitti E Buoni”.

Edhe pse fitoi në votat e jurive profesionale, Muharremaj me Zvicrën pas votave të publikut ra në vendin e tretë. Në vend të dytë përfundoi Franca.

Anxhela Peristeri e cila përfaqësoi Shqipërinë, ka bërë përformancë të shkëlqyer duke krijuar emocione të shikuesit. Por juria dhe publiku i dhanë vetëm 58 pikë duke përfunduar në vendin e 21-të.

Pavarësisht çmimit një gjë është e sigurt se Gjon Muharremaj dhe  Anxhela Peristeri ka fituar zemrat të gjithëve me vokalin e tyre imponues. Në finalen e madhe të Eurovision-it konkurruan 26 këngë.

Gjon Muharremaj që po përfaqëson Zvicrën në Eurovision bën shqiponjën teksa merr pikët maksimale nga Shqipëria deh disa vende evropiane dhe te ballkanit qe dine te vleresojne artin dhe muziken, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Urime Gjon, urime Zvicer, urime shqiptar STOP RACIZMIT në EUROVISION!Peut être une image de 1 personne, position debout et texte qui dit ’DI Switzerland 267 France 248 Malta 208 italy 206 Iceland 198’

Derniers articles

Po na vijnë në Zvicer ambasadorët e rinj nga Tirana. Mustafa Nano propozohet në Bernë, Vasilika Hysi në Gjenevë (OKB)

Gjenevë/Tiranë, 31 maj -Qeveria ka gati emrat e ambasadorëve të rinj të Shqipërisë që do të marrin postet e tyre në përfundim të mandateve...

Diaspora shqiptare në Zvicër të shqetësuar, sy e veshë kah Kosova: Dje Miloshevic na imponoi luftën, sot Vucic, po na imponon të veshim sërish...

Bernë, 30 maj -Po bëhen gati një javë qe kur në veriu i Kosovës po « vlon » nga protestues ebanda krimIninale nga Seriba...

Një tjetër shqiptar në Zvicër godet gruan e vetë me thikë. Kjo ndodhi në Gjenevë…

Gjenevë, 30 maj -Nje pas pas nje varsje me thike t enje shipatre ne Zvcer (Vevey) rasti tjeter ka ndodur sot ne Gjenevë, respktivisht...

Teniseri me origjine shqiptare Novak Gjokoviç mund te diskualifikohet ose te pezullohet pas provokimeve të tij në Roland-Garros

Dje Austarlia, sot Kosova, rrespektivisht racizmi i tij ndaj shqiptareve  po e zbeh imazhin dhe repuatcionin e tenserit serb ne bote, per te cilin...

Zvicra reagon pas sulmeve ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri, bën thirrje të kthehet qetësia në rajon

Bernë, 30 maj -Zvicra ka reaguar pas sulmeve të protestuesve serbë në Zveçan ndaj ushtarëve të NATO-s, ku ditën e hënë serbët lënduan 30...