3.3 C
Berne
mardi 23/04/2024

Kryeministri i Kosovës me krerët e shtetit zviceran (Viola Amherd dhe Guy Parmelin) pro forcimit të Swisscoy

Kryeministri shqiptar Albin Kurti, i rrethuar nga këshilltarët federalë Viola Amherd dhe Guy Parmelin, më 18 janar 2023 në Davos

Më shumë oficerë dhe ushtarë zviceranë janë gjithmonë shumë të mirëpritur në Kosovë, tha
kryeministri i Kosoves Abin Kurti ne nje interviste ekskluzive për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch. Sipas tij “pafundësisht mirënjohëse Zvicrës për angazhimin e saj me Swisscoy”

Ushtarët zviceranë në Kosovë që nga viti 1999

Nëntorin e kaluar, Këshilli Federal kishte kërkuar nga Parlamenti që të zgjasë angazhimin e Swisscoy në Kosovë deri në fund të vitit 2026 dhe të jetë në gjendje të rrisë numrin e kontingjentit me një maksimum prej 30 ushtarësh gjatë mandatit të tyre. Komiteti i Politikave të Sigurisë i Këshillit të Shteteve doli në favor të këtyre ndryshimeve javën e kaluar.

Ushtria zvicerane ka qenë pjesë e Forcës së Kosovës (KFOR) që nga tetori 1999. Në ditët e para të saj, Swisscoy ishte një kompani logjistike e paarmatosur. Më pas, ajo i përshtati detyrat dhe fuqinë punëtore me nevojat e KFOR-it.

Kontingjenti zviceran ka evoluar gjatë njëzet viteve të fundit, herë në rritje, herë në rënie, në varësi të situatës në terren dhe nevojave të KFOR-it. Kontigjenti u rrit nga 235 në 190 ushtarë në prill 2018, më pas në 165 në tetor 2019.

Derniers articles

Migracioni dhe krimi i organizuar, tema kyqe e takimit te djeshëm në Bazel të pesë ministrave të Punëve të Brendshme të vendeve gjermanofone

Bazel, 23 prill -Me ftesë të këshilltarit federal Beat Jans, ministrat e brendshëm e pesë të vendeve me gjermanpfone si gjuhë zyrtare u takuan...

Mira Murati bëhet zyrtarisht pjesë e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë

Shefja e shërbimeve teknologjike të OpenAI, Mira Murati dhe poeti i njohur nga Kosova, Lulzim Tafa, janë pranuar sot si anëtarë të jashtëm të...

Çipa rreth Investigimi i RAI3: Një detaj është implikimi i sekretarit të përgjithshëm të Kryeministrisë. Duhet sqaruar nëse ai ka…

Duke komentuar materialin e transmetuar nga emisioni investigativ më i rëndësishëm italian, “Report”, Aleksandër Çipa, drejtor i News 24 i ftuar në “Open”, tha...

Ne Festivalin e 24-të të filmit ne Gjermani qe fillon neser, në mesin e 100 filmave nga mbare bota, aty edhe filmat nga Kosova...

Bernë, 23 prill -Çdo vit, goEast e transformon kryeqytetin e shtetit Hessian Wiesbaden në një nga vendet më të rëndësishme ndërkombëtare për kinemanë nga...

Serbi (43) para gjykatës zvicerane në Lucern. Akuzohet se goditi me thikë dhe deshi t’ia jep flakën ish-gruas së tij

Nje serb Bojka T. (43) mësohet se ka tentuar të vrasë ish-bashkëshorten duke ndezur një sprej dhe duke e drejtuar spërkatjen drejt saj. Mësohet...