22.1 C
Berne
samedi 25/06/2022

Të shtëna në Bruksel: Një luftë mes shqiptarëve që zgjat prej 20 vitesh

Bruksel, 18 qersahor -Kjo nuk është hera e parë që i dyshuari kryesor dhe viktima tentojnë të lajnë hesapet në Belgjikë. Familja e viktimës prej dekadash kishte probleme me kriminelin shqiptar Kasandër Noga. Vrasësi 44-vjeçar është dënuar me burgim të përjetshëm në Shqipëri për “vrasjen në dhomën e shërimit”, nojfton gazeta zvicerane  Le Canton27.ch 

Në vitin 2000, Kasander Noga hyri në repartin e konvaleshencës së një spitali shqiptar ku ishte shtruar Aqif Hasanbelliu (babai i viktimës aktuale). Ai hoqi Baxterin nga krahu dhe qëlloi automatikun e tij drejt burrit dhe një shoku të tij. Të dy vdiqën në vend.

Xhela ka ndërruar jetë menjëherë, Kasandër Noga ka mbetur i plagosur rëndë por i ka shpëtuar sulmit

Një vit më vonë, familja Hasanbelliu u kundërpërgjigj. Djemtë Erion dhe Geron pushtuan kafenenë Préhistorie në Sint-Jansplein në Antwerp, ku Kasander Noga dhe shoku i tij Julian Xhela kishin mbërritur pak më parë. Xhela ka ndërruar jetë menjëherë, Kasandër Noga ka mbetur i plagosur rëndë por i ka shpëtuar sulmit. Drejtësia belge arrestoi Erion Hasanbelliun dhe e ekstradoi në Shqipëri në vitin 2013.

Autori i dyshuar i të shtënave në Bruksel, Kasander Noga, është denoncuar edhe vetë në drejtësinë belge njëzet vjet më parë. Në vitin 2005, ai doli para Gjykatës së Asigurimit të Antwerpen për vrasjen e shqiptarit Astrit Shperdheja (37 vjeç). Burri u qëllua për vdekje në mes të ditës në Sint-Jansplein në Antwerp nga një sulmues që po ngiste një biçikletë BMX. Dëshmitarët kryesorë okularë ishin dy djem dymbëdhjetë vjeçarë që qëndronin në një derë. Juria popullore nuk u bind nga provat dhe e shpalli të pafajshëm Kasander Noga në 2005.

Sipas Het Laatste Nieuws, zyra e prokurorit të Brukselit nuk është ende e sigurt se ai është me të vërtetë ai që ka qëlluar. Policia Gjyqësore Federale analizon tërësisht pamjet nga kamerat e shumta në Place de Brouckère.

Derniers articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...