22.1 C
Berne
samedi 25/06/2022

AFP: Kosovarët janë lodhur duke trokitur në dyert e mbyllura të Evropës!

Paris, 18 qershor -Nga të gjitha pasaportat në botë, Kosova hap më pak dyer se shumica, madje dyert për pjesët e tjera të Evropës. “Është një kontradiktë të quhesh evropian kur nuk të lejohet të shohësh, prekësh apo udhëtosh nëpër Evropë”, tha për AFP gazetarja 27-vjeçare Aulona Kadriu, transmetron gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

“Unë nuk e kuptoj pse një popullatë e tërë duhet të mbyllet dhe izolohet!..” ka thenë gazetarja Kadriu

Nga 199 vendet e renditura sipas numrit të destinacioneve që mbajtësit e pasaportave të tyre mund të vizitojnë sipas indeksit Henley, vetëm 10 ofrojnë më pak mundësi se Kosova. Ish provinca e Serbisë lëngon në shoqërinë e vendeve si Afganistani, Siria, Jemeni dhe Koreja e Veriut.

Komisioni i BE-së godet Francën dhe shtetet e tjera anëtare lidhur me regjimin e vizave për Kosovën

Kadriu hoqi dorë nga përpjekjet për të udhëtuar brenda Evropës për punë ose për t’u çlodhur, për shkak se ajo i gjeti shumë zhgënjyese rrathët që duhet të kalonin kosovarët.

1.8 milionë qytetarë të vendit pa dalje në det janë të vetmit njerëz në Ballkan që kanë nevojë për vizë për ta bërë këtë dhe kjo leje magjike është e vështirë për t’u marrë.

“Është përtej poshtërimit,” murmuriti ajo.

Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008, por nuk është e njohur botërisht.

Komisioni Evropian (KE) rikujtoi vlerësimin e tij të fundit, se me me qverine e re, Kosova tashmë i ka përmbushur të gjitha kërkesat për të merituar liberalizimin e vizave dhe u bëri thirrje 27 vendeve anëtare që t’i japin fund regjimit të vizave pasi qytetarët e Kosovës mbeten i vetmi i izoluar nga blloku evropian në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Derniers articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...