22.3 C
Berne
mardi 18/06/2024

Sulm në Lugano, autorja raportohet se ishte simpatizante e ISIS-it

Zyra Federale e Policisë (Fedpol) dyshon për një sulm terrorist me thikë në Lugano.  Eshte raportuar se Gruaja 28 vjeçare me shtetësi zvicerane e njohur për organet e rendit si simpatizante e organizatës terroriste të « Shtetit islamik » qe po mbahej nga qytetarët kishte thirrur “Unë jam ISIS”, transmeton gazeta zvicerane ne gjuhën shqipe « Le Canton27.ch »

Kjo është ajo që drejtoresha Nicoletta della Valle tha të martën në një konferencë mediatike në Bellinzona. Prokuroria Federale (BA) hapi procedurat penale. « Ky sulm nuk më habit, » tha Nicoletta della Valle, e cila ishte e lidhur me konferencën për media me video. Fedpol po punon krah për krah me policinë e kantonit Ticino për të hetuar rastin. « Ky bashkëpunim funksionon shumë mirë. »

Della Valle iu referua çështjes tjetër në Zvicër, e cila aktualisht po hetohet për një historik të dyshuar terrorist: sulmin me thikë në Morges, në të cilin një Portugez 29-vjeçar u vra me thikë për vdekje në mes të Shtatorit. Autori i krimit ishte i njohur për shërbimin sekret federal.

Autoritetet ishin në dijeni të autorit të veprës Gruaja 28-vjeçare, e cila sulmoi dy gra në një dyqan të madh Lugano pak pas orës 2 pasdite, ishte gjithashtu e njohur për autoritetet, thanë si della Valle ashtu edhe Matteo Cocchi, komandant i policisë kantonale Ticino. Tani duhet të sqarohet nëse gruaja ka lidhje me organizatën terroriste Shteti Islamik (IS).

Stillshtë ende herët për detaje të mëtejshme. Portali në internet Ticino « tio.ch » raportoi pasdite se autori i krimit kishte « sono dell’Isis » – « Unë jam nga Isis » (IS) ose « Allah akbar » – « Zoti është më i madh (ose: më i madhi) « quajtur. Këto fakte, megjithatë, nuk e quanin njëri-tjetrin: më i madhi) « , » thotë « tio.ch ». Në mbrëmje, Fedpol njoftoi përmes Twitter se gruaja ishte vërejtur tashmë me një sfond xhihadist gjatë hetimeve të policisë në 2017.

Sommaruga i flet qeverisë Ticineze

Presidentja Federale Simonetta Sommaruga telefonoi Presidentin e Qarkut Ticino Norman Gobbi për të shprehur simpatinë e saj për gratë e prekura dhe popullsinë e Ticinos dhe për të siguruar mbështetjen e qeverisë federale, siç kërkoi agjensia e lajmeve Keystone-SDA. Gobbi i tha medias se gruaja besohet të jetë radikalizuar.

« Situata është jashtëzakonisht serioze, » tha kreu i Departamentit të Drejtësisë dhe Policisë Ticino. Nëse supozimi i shprehur nga Fedpol mund të konfirmohet, kantoni Ticino do të përballet për herë të parë me një akt terrorist. « Ne jemi të vendosur të mbrojmë sigurinë e qytetarëve tanë, » përfundoi Gobbi.

Komandanti i policisë së kantonit Ticino Cocchi tha se kërcënimi i terrorizmit ishte i gjithëpranishëm. Ishte e rëndësishme të reagoje shpejt dhe kjo ishte ajo që bënë ata. Hetimi i çështjes do të drejtohet nga Fedpol. Të martën pasdite pak pas orës 2 pasdite kishte një përleshje me thikë në një dyqan të madh në Lugano. Sipas policisë së kantonit Ticino, autori i krimit është një grua zvicerane 28-vjeçare. Ajo sulmoi dy gra brenda në dyqan, njëra me thikë.

Njëra nga viktimat u plagos rëndë. Gobbi më vonë shkroi në Twitter më shumë detaje rreth incidentit në Lugano. Prandaj, klientët e tjerë në dyqanin Manor e mbizotëruan autorin e krimit menjëherë pas sulmit. Vjena dënon « terrorizmin islamik » Kancelari austriak Sebastian Kurz dënoi atë mbrëmje « sulmin terrorist islamik në Lugano ». Mendimet e tij janë me viktimat, shkroi kreu i qeverisë në Vjenë në Twitter dhe siguroi Zvicrën për mbështetjen e tij « në këto kohë të vështira ». Ne do t’i qëndrojmë terrorizmit islamik në Evropë së bashku dhe do të mbrojmë vlerat tona.

Derniers articles