3.1 C
Berne
dimanche 25/02/2024

Sulm në Lugano, autorja raportohet se ishte simpatizante e ISIS-it

Zyra Federale e Policisë (Fedpol) dyshon për një sulm terrorist me thikë në Lugano.  Eshte raportuar se Gruaja 28 vjeçare me shtetësi zvicerane e njohur për organet e rendit si simpatizante e organizatës terroriste të « Shtetit islamik » qe po mbahej nga qytetarët kishte thirrur “Unë jam ISIS”, transmeton gazeta zvicerane ne gjuhën shqipe « Le Canton27.ch »

Kjo është ajo që drejtoresha Nicoletta della Valle tha të martën në një konferencë mediatike në Bellinzona. Prokuroria Federale (BA) hapi procedurat penale. « Ky sulm nuk më habit, » tha Nicoletta della Valle, e cila ishte e lidhur me konferencën për media me video. Fedpol po punon krah për krah me policinë e kantonit Ticino për të hetuar rastin. « Ky bashkëpunim funksionon shumë mirë. »

Della Valle iu referua çështjes tjetër në Zvicër, e cila aktualisht po hetohet për një historik të dyshuar terrorist: sulmin me thikë në Morges, në të cilin një Portugez 29-vjeçar u vra me thikë për vdekje në mes të Shtatorit. Autori i krimit ishte i njohur për shërbimin sekret federal.

Autoritetet ishin në dijeni të autorit të veprës Gruaja 28-vjeçare, e cila sulmoi dy gra në një dyqan të madh Lugano pak pas orës 2 pasdite, ishte gjithashtu e njohur për autoritetet, thanë si della Valle ashtu edhe Matteo Cocchi, komandant i policisë kantonale Ticino. Tani duhet të sqarohet nëse gruaja ka lidhje me organizatën terroriste Shteti Islamik (IS).

Stillshtë ende herët për detaje të mëtejshme. Portali në internet Ticino « tio.ch » raportoi pasdite se autori i krimit kishte « sono dell’Isis » – « Unë jam nga Isis » (IS) ose « Allah akbar » – « Zoti është më i madh (ose: më i madhi) « quajtur. Këto fakte, megjithatë, nuk e quanin njëri-tjetrin: më i madhi) « , » thotë « tio.ch ». Në mbrëmje, Fedpol njoftoi përmes Twitter se gruaja ishte vërejtur tashmë me një sfond xhihadist gjatë hetimeve të policisë në 2017.

Sommaruga i flet qeverisë Ticineze

Presidentja Federale Simonetta Sommaruga telefonoi Presidentin e Qarkut Ticino Norman Gobbi për të shprehur simpatinë e saj për gratë e prekura dhe popullsinë e Ticinos dhe për të siguruar mbështetjen e qeverisë federale, siç kërkoi agjensia e lajmeve Keystone-SDA. Gobbi i tha medias se gruaja besohet të jetë radikalizuar.

« Situata është jashtëzakonisht serioze, » tha kreu i Departamentit të Drejtësisë dhe Policisë Ticino. Nëse supozimi i shprehur nga Fedpol mund të konfirmohet, kantoni Ticino do të përballet për herë të parë me një akt terrorist. « Ne jemi të vendosur të mbrojmë sigurinë e qytetarëve tanë, » përfundoi Gobbi.

Komandanti i policisë së kantonit Ticino Cocchi tha se kërcënimi i terrorizmit ishte i gjithëpranishëm. Ishte e rëndësishme të reagoje shpejt dhe kjo ishte ajo që bënë ata. Hetimi i çështjes do të drejtohet nga Fedpol. Të martën pasdite pak pas orës 2 pasdite kishte një përleshje me thikë në një dyqan të madh në Lugano. Sipas policisë së kantonit Ticino, autori i krimit është një grua zvicerane 28-vjeçare. Ajo sulmoi dy gra brenda në dyqan, njëra me thikë.

Njëra nga viktimat u plagos rëndë. Gobbi më vonë shkroi në Twitter më shumë detaje rreth incidentit në Lugano. Prandaj, klientët e tjerë në dyqanin Manor e mbizotëruan autorin e krimit menjëherë pas sulmit. Vjena dënon « terrorizmin islamik » Kancelari austriak Sebastian Kurz dënoi atë mbrëmje « sulmin terrorist islamik në Lugano ». Mendimet e tij janë me viktimat, shkroi kreu i qeverisë në Vjenë në Twitter dhe siguroi Zvicrën për mbështetjen e tij « në këto kohë të vështira ». Ne do t’i qëndrojmë terrorizmit islamik në Evropë së bashku dhe do të mbrojmë vlerat tona.

Derniers articles

L’ambassadeur Suisse auprès de l’ONU avec un message pour le Kosovë et la Serbie

La Serbie, déçue par la Suisse, a critiqué l'ambassadeur suisse pour son manque de solidarité avec la propagande de Vucic et ses mensonges au...

Gjenevë, vdesin dy të rinj në paraburgim, para komisariatit të policise tubohen mbi njëqin qytetarë të revoltuar

Gjenevë, 24 shkrut -"Askush nuk e meriton të vdesë në qelitë në Bulevardin Carl-Vogt," brohoritin demonstruesit. Ata duan të dinë të vërtetën. Autoritetet tona...

Flet gazetari shqiptar që lëshoi Ukrainën 24 orë para invasionit rus. Sot bëhen dy vjet kur Rusa nisi te ukupoj Ukrainën…

Natën e 23 deri më 24 shkurt 2022, Vladimir Putin nis "operacionin e tij special ushtarak" në Ukrainë. Shtete, opinione ndërkombëtare dhe media i...

Zvicra organizon verës në Gjenevë konferencën ndërkombëtare për Ukrainën. Lajmin e dha sot nga KS i OKB-së shefi i diplomacise zvicerane

Bernë, 24 shkurt -Ministri i Punëve të Jashtme të Zvicrës Ignatius Cassis njoftoi sot në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së se me...

Ardon Jashari, në mars i rikthehet kombëtares zvicerane ?

Bernë, 23 shkrut -Kanë përfunduar bisedimet mes Federatës së Futbollit të Zvicrës (SFV) dhe Ardon Jasharit. Ky xhevahir kosovar së shpejti duhet të luajë...