24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Shefi i ushtrisë zvicerane Thomas Süssli ne festat e fundvitit ne Kosovë, në mesin e ushtarëve të Swisscoy

Këtu shefi o armates zvicerane Thomas Süssli ne festat e fundvitit ne Kosovë po e shijon  festën e Krishtlindjes

Prizren, 26 dhjetor -Vizta e shefave, komandanteve te armates helvetike tek ushtaret zvicerane (Siwsscoy) ne Kosovë sikur eshte bere tashme tradite. E nisur ne vitin 1999 kur ushtaret Zviceran ju bashkuan forcave nderkombetare ne Kosove (KFOR) për t’i kontribouar paqes dhe stabilitetin ne Kosovë, i pari u gjend Adolf Ogi i cili atebote gjate luftes ne Kosove perkunder disa kundershtive për shkak neutraliteti, megjithate Zvicra i dhe OK bashkangjitjes forcave te NATO-s ne Kosovë për kotribouar paqes dhe avancimit te proceseve demokratike ne rajon, shkuan gazeta zvicerane e cila ju sjell nje reportazh nga koleget tane (Christian Dorer) nga gazeta prestigjioze e zviceranes Blick. 

Brenda vendit, ushtria është e vendosur për shkak të Koronës, në Kosovë është përgjegjëse për sigurinë. Shefi i ushtrisë Thomas Süssli vizitoi njerëzit e tij në momentin më emocionues të vitit shkruan gerzate Blick.ch në reprotarzhin e saj nga Prizreni ku janë përndruar  ushatarët zvcerane (Swisscoy) te tituluar: Me komandantin e Korpusit Thomas Süssli në Kosovë. Këtu shefi po shioj festën e Krishtlindjes (« Mit Korpskommandant Thomas Süssli im Kosovo. Hier versüsst der Chef die Weihnachtsfeier« ) transemeton azeta Le Canton27.ch

Shefi i ushtrisë zvicerane Thomas Süssli: Virusi « Peace Keeper » është në mua. Ushtria Zvicerane eshte pjesë e Forcave të Kosovës (KFOR) me 4,500 burra dhe gra që nga viti 1999

E mërkurë, ora 19, kampi i KFOR-it në Prishtinë. Salla me shumë qëllime është zbukuruar me pemën e Krishtlindjes dhe flamujt e 28 kombeve, ushtritë e të cilave janë të pranishme në Kosovë. Pothuajse të gjithë 195 ushtarët e kontingjentit të 45-të zviceran po përjetojnë momentalisht festën e Krishtlindjeve më të jashtëzakonshme të jetës së tyre. Shefi i ushtrisë Thomas Süssli (55) tha në fjalimin e tij: « Ju nuk jeni me miqtë tuaj, por dy milionë njerëz mund të festojnë Krishtlindjet në mënyrë paqësore këtu në Kosovë ».

Koloneli i Shtabit të Përgjithshëm, David Regli (43), komandanti në terren, thotë për këtë kohë të veçantë: « Shokët bëhen familje, ndihmojnë, inkurajojnë dhe ngushëllojnë nëse është e nevojshme ».

Ushtria Zvicerane ka qenë pjesë e Forcave të Kosovës (KFOR) me 4,500 burra dhe gra që nga viti 1999. Pas 22 vitesh, forcat paqeruajtëse nën komandën e NATO-s janë më të nevojshme se kurrë, situata është shumë e brishtë: kërcitja e shpatave ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është rritur këtë vit. Brenda Kosovës ka një shumicë shqiptare dhe një pakicë serbe, dhe organizatat e prirura ndaj dhunës janë gjithashtu aktive. Bota në Afganistan mësoi me hidhërim se çfarë mund të ndodhë kur komuniteti ndërkombëtar tërhiqet nga një zonë krize.

Shefi i ushtrisë ishte në një detyrë të huaj kur ishte 22 vjeç

« Virusi Peace Keeper është në mua, » thotë Süssli. Ai i njeh misionet jashtë vendit nga përvoja e tij: në moshën 22-vjeçare, ai ishte një oficer mjekësor në Namibi në vitin 1989, operacioni i parë paqeruajtës i OKB-së në Zvicër. Në atë kohë, ai e bëri këtë për katër arsye: për shkak të përvojës, për shkak të sfidës, nga etja për aventura dhe për të bërë diçka domethënëse.

Kontingjenti aktual zviceran ka qenë atje që nga tetori dhe qëndron për gjashtë muaj. Rreth një e treta u zgjerua për të përcjellë njohuritë. Përqindja e grave është pak më pak se 20 për qind. Korona e komplikoi gjithçka: Masat mbrojtëse janë të rrepta, nuk lejohet të dilni nga kampi në ditët e pushimit. 18 nga 4,500 ushtarët e KFOR-it janë aktualisht të infektuar, për fat të mirë asnjë zviceran. 87 për qind janë të vaksinuar, nga viti i ardhshëm vaksinimi zëvendësues do të jetë i detyrueshëm – qoftë edhe për shkak se personat e pavaksinuar nuk do të lejohen më të hyjnë në Kosovë nga janari. Me përjashtim të Zvicrës dhe Kanadasë, të gjitha vendet e KFOR-it prej kohësh kanë futur vaksinat e detyrueshme për ushtarët e tyre.

Zviceranët mbështesin KFOR-in në dy misione: Garantojnë një mjedis të sigurt dhe të qëndrueshëm dhe sigurojnë lirinë e lëvizjes. Një tren pionier largohet, për shembull, kur duhet të hiqet një pengesë. Kamionë, vetura dhe dy superpuma zvicerane kryejnë transport për të gjithë KFOR-in. Një ekip shumë i specializuar (« pa foto, pa emra ») hyn në veprim me Duro dhe robotët e tyre të blinduar kur municionet, granatat e dorës ose minat duhet të çaktivizohen – relike nga lufta.

Fluturimi me helikopter për në Mitrovicë, qytet në veri të Kosovës. Rreth 100.000 banorë janë të ndarë në një pjesë kosovaro-shqiptare në jug dhe një pjesë kosovaro-serbe në veri. Qyteti është gjithmonë një burim trazirash, në vitin 2004 shpërthyen kushte të ngjashme me luftën civile. Atë vjeshtë, targat serbe papritur nuk u lejuan më në Kosovë dhe anasjelltas. Konflikti u përshkallëzua, shpërthyen postblloqe dhe demonstrata. Tani numrat në vendin tjetër mund të ngjiten.

Në Mitrovicë, Zvicra ka të ashtuquajturat Ekipe Monitoruese Ndërlidhëse (LMT): Ata zhvillojnë bisedime me popullatën nga të dyja palët, ndjejnë pulsin dhe zbulojnë se ku mund të jetë afër një konflikt. Zvicra pranohet si neutrale nga të dyja palët. Ushtria e milicisë është gjithashtu një avantazh këtu, sepse kjo detyrë kërkon ushtarë me përvojë të veçantë në jetë. Përzierja është përkatësisht e gjerë, nga ish-menaxheri i WEF nga Gjeneva te dentisti nga Aargau.

Zvicra po shkatërron municione në Bosnje

Në çdo rast, neutraliteti i shoqëruar me njohuritë e specializuara është një pikë plus që ofron vetëm ushtria e milicisë. Kjo mund të shihet edhe të nesërmen, kur Falcon 900 bën një ndalesë në Sarajevë me shefin e ushtrisë në bord. Aty janë vendosur 26 ushtarë zviceranë dhe në Bosnje dhe Hercegovinë pasojat e luftës dhe konfliktet ndërmjet grupeve të popullsisë janë të gjithanshme.

Këtu Zvicra është përfshirë ndjeshëm në një projekt në të cilin ushtria boshnjake-hercegovinase mbështetet dhe trajnohet në menaxhimin e municioneve dhe armëve.

Ka kohë edhe për gjërat shumë praktike, si për shembull shikimi i akomodimeve: Shumica e ushtarëve kanë kontejnerin e tyre, 13 metra katrorë. Disa e ndajnë atë. Disa trupa të tjera të KFOR-it futën tetë ushtarë në të njëjtin kontejner. Marrëdhëniet mes ushtarëve lejohen gjithashtu, vetëm shtatzënia nënkupton përfundimin e misionit. Një pikë kryesore në kamp është « Shtëpia Zvicerane », veçanërisht e popullarizuar edhe me kombet e tjera, është bifteku me gurë të nxehtë.

Derniers articles