24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Presidenti i Greqisë Papuljas (2014) e priti gazetarin shqiptare me « Mirëdita » në Zvicër, ja se cfarë i kishte thenë për origjinën e tij?

Vdes nje president i Greqise Skenda Karilos Populias qe ishte me origjine shqiptare. Ja se cka me tha ai ne Berne lidhur me ket..
Bernë, 26 dhjtor -Karolos Papulias i cili që herët është një mik i Shqipërisë dhe i shqiptarëve. Karolos Papulias, 84 vjeçar, është rizgjedhur dy herë Kryetar i Republikës greke dhe në fund të mandatit dhe karrierës së tij të gjatë politike ka zgjedhur të vizitojë edhe njëherë Shqipërinë më 3-5 Nëntor. Si mikëpritje për vizitën e tij po jap ca informacione të gjerë takimin tim ne Berne dhe Gjenve (UN) te Zvicres (2014) për origjinën e tij shqiptare si dhe për politikën miqësore që ai ka zhvilluar në drejtim të Shqipërisë, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch   
Presidenti i Republikës së Greqisë, z. Karolos Papulias zhvilloi një vizitë zyrtare në Zvicër, në datat 1-4 maj 2014. Vizitene tij ne Benre dhe sleine e OKB-së e kishte percjellur perseafërmi redaktori i gazetes zvicerane Le Canton27.ch, meqe rast kishte nderruar disa fjale, i cili eshte pershdnetur me « Miredita » nga presidenti i Greqise ne vitin 2014 gjate vizites se tij ne Zvicer, perkujton redaktori gazetë zviceraneLe Canton27.ch
Kjo vizitë ishte e një rëndësie historike pasi ishte vizita e parë zyrtare e një presidenti grek në Zvicër. Presidenti shoqërohej nga Ministrja e Turizmit, znj. Kefalogianni dhe zëvendësministri i Punëve të Jashtme, z. Populas dhe u prit në Bernë nga homologu i tij zviceran, z. Didier Burkhalter. Dy presidentët diskutuan për çështje dypalëshe dhe ndërkombëtare. Presidenti dhe delegacioni grek vizituan gjithashtu Kombet e Bashkuara dhe Qendrën Evropiane të Kërkimeve Bërthamore (CERN) në Gjenevë, si dhe u takua me përfaqësues të shoqatave greke në Cyrih.
Historikisht, arvanitasit kanë dhënë një kontribut të madh në të gjitha fushat e jetës politike dhe kulturore të Greqisë. Shumë prej tyre përfshihen në listën e emrave më të shndritshëm, që i dhanë lavdi Greqisë së Re. Sioas Le Canton27.ch duke ju teferuar mediave ne ballkan ne krye te shtetit greke kane 10 shqiptare  kryemintra.
Presidenti Graqise atëbote eshte pyetur nga gazetari shqiptar rreth origjines se tij, ku Populais eshte përgjigjur duke epershndetur ne shqip me « Miredita » . Ne vazhdim presidenti ka shtuar « meqe une ketu ne Zvicer gjendem për nje mision tjeter, sot nuk mund te flas per origjine time, ndoshta me kuptoni, por mund tju them edhe pse nuk flas shqipen, kuptoj ca fjalë aty-ketu meqë jam rritur me vellezërit shqiptar te cilet nuk i kemi vetëm fqinje, por edhe bashkejtojme me ta ketu ne Greqi. Kam qene edhe deputet ne Janine mbi 20 vite i rrethuar me shqiptare. Ne Janine kam kryer shkollen e nesme. Ne fakt ime ime me ka folur shqip!.. » me tha Populias para 17 vitesh
 
Presidenti i Greqise Skenda Karilos Populias ka vdekur sot ne moshen 92-vjeqare, qe ishte me origjine shqiptare. (Ποπούλιας αλβανικής καταγωγής / Popoúlias alvanikís katagogís)
 

Skendo Karolos Papulias gjithnjë ka qenë çelësi i zhbllokimeve të marrëdhënieve të krizave të ngrira të politikës midis Greqisë dhe Shqipërisë. Atij i takon merita se në fillim të viteve 1980 ndikoi heqjen e ligjit të gjendjes së Luftës me Shqipërinë, por ky ligj nuk u miratuar nga Kuvendi i Greqisë.
 
 
Njëri nga këta kryetarë që ka origjinë shqiptare është edhe kryetari i Greqisë, Karolos Papulias i cili që herët është një mik i Shqipërisë dhe i shqiptarëve. Karolos Papulias, 84 vjeçar, është rizgjedhur dy herë Kryetar i Republikës greke dhe në fund të mandatit dhe karrierës së tij të gjatë politike kihste viztuar Shqipërinë pe rhere te fundsit më  3–5 Nëntor 2013.
 
Se ishte apo jo me origjinen shqipatre po ju sjellim disa të dhëna për origjinën e tij shqiptare si dhe për politikën miqësore që ai ka zhvilluar në drejtim të Shqipërisë
 
Karolos Papulias gjithnjë ka qenë çelësi i zhbllokimeve të marrëdhënieve të krizave të ngrira të politikës midis Greqisë dhe Shqipërisë. Atij i takon merita se ideoi në fillim të viteve 1980, heqjen e ligjit të gjendjes së Luftës me Shqipërinë, por ky ligj nuk u miratuar nga Kuvendi i Greqisë. Ai ka lindur më 1929 në fshatin Voshtina (sot quhet Pogoniani) pranë kufirit me Shqipërinë. Ky fshat ndodhet në krahinën e Çamërisë dhe dikur banohej nga popullsia shqiptare. (Siç dihet në vitet 1913 – 1945, qeveritë greke dëbuan me forcë popullsinë shqiptare nga trojet e tyre mijëravjeçare. Kështu, qindra bashkëfshatarë të Kryetarit të sotëm grek u përzunë me dhunë edhe nga fshati i lindjes së tij Voshtina. Në Voshtinë sipas të dhënave shqiptarët kanë banuar që në shek. XVI, pas përzënies së shqiptarëve myslimanë, në këtë fshat u sollën vlleh dhe “grekë” nga Azia e Vogël.)

Derniers articles