24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Kosovarët në Zvicër nuk i ndal as pandemia për te shkuar në pushime në vendlindje, përkunder 9 rasteve të omikron. Ministri kosovar i shëndetësisë ka nje mesazh…

Bernë/Prishtinë, 26 dhjetor Festat e ketij fundvitit mijera kosovar leshuan Zvicren për te kaluar pushimet ne vendilindje, tek te afermit e tyre. Sipas gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch mbi 100 mije kosovare nga vendet e BE-së kane udhëtuar ne drejtim te Kosovës gjate javës se fundit, ku vetme nga Zvicra jane mbi 30 mije.

Lajmi i fundit nga Prishtina: Në Kosovë detektohen nëntë raste me Omicron. Ne Kosove gjenden aktualisht mbi 30 mije kosovarë nga Zvicra

Korrespondeti nga Prishtina i gazetes zvcerane ne shqip Le Canton27.ch sapo ka njoftuar se Në Kosovë detektohen nëntë raste me Omicron. Kte lajm e ka konfirmuar edhje Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ne kryeqytetin kosovarë.

Mësohet se dy raste janë të importuara nga Shtetet e Bashkuara, dy nga Londra e Mbretërisë së Bashkuar, një nga Franca dhe katër raste me variantin Omicron të detektuar janë në Komunën e Mitrovicës, të cilët mohojnë historinë e udhëtimit dhe se kanë pasur kontakte me dikë nga jashtë.

Autoritetet e Prishinës: Nuk duam cokollada as dhurata nga Zvicra, ne vini te shëndosh ju lutem!

Vetem nga Zvicra mbi 30 mije sish kane udhetuar ketyre diteve drejt Kosovës, shumica me vetura dhe autobusë, nje numer i vogel me aeroplan per shkak cmimeve maratonike, ku agjencite e fluturimeve po e shfytezojen rastin, te cilat ne kohe pushime i ngrisin cmimet, cka mergimtzaret kane preferuar te shkojne me autobusë me 80 franga se sa te paguajne e bileta deri ne 800 franga apo 2-3 mije per nje familje.

Shkruarjen masive te diaspores shqiptare ne vendilidnje per pushime dimerore e deshmojne edhe kolonat e gjata në kufirin Serbi-Kosovë apo Shqiperi-Kosovë, ku mergimtaret presin nga 6 ore deri ne 8 orë?!

Njeriu numer nje i shendetësise kosovare Dr. Rifat Latifi Ministri ju ka bërë thirrje mërgimtarëbve ne Zvcer dhe vndet ttjera te E-së që të vijnë në Kosovë, por të vaksinuar dhe pa COVID-19!

“Sivet nuk duam as cokollada e as dhurata nga Zvicra, më e mirë që na sjellin diaspora është të vijnë shëndoshë ketu dhe të kthehen mbrapa të shëndoshë”, ka thëne minsitri kosovar i shendetesise.. » citon gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.

Ai ka theksuar se në Kosovë deri më tash kanë vdekur tre mijë persona nga COVID-19. Ministri bëri të ditur se masat antiCOVID, do vazhdojnë të jenë në fuqi për të shmangur virusin COVID-19, due ftuasr qyetaretr dhe diapsoren qe t’ju shmengen tubimeve masive, kurse ne venede publike te perdoren maskat. Prandaj nese Zvicra apo cili do vende evropian na i dergon te shendosh mergimtaret ne duhet t’i kthejme po ashtu te shëndosh, prandaj të keni kujdes.

Për fund do theksuar se ne Kosove ende nuk ka asnjer ast te varinit omikron edhe pse në disa vende fqinje te jane paarqitur rastet e para. Situata e pandemisë në Kosovë per dallimnga vendet ne rajon, koheve te fundit eshte stabile me nje numer te vogel te rasteve te infektimeve nga CoVID-19 dhe pa viktima. Kosova gjate muajit dhjetor falë menagjimit te mirë të Qeverise se Albin Kurtit, për cdo dite ka pasur zero raste te vdekjeve, kurse ne vendet fqinje per shembull në Serbi, Shqiperi apo Maqedoni Veriore ka pasur nga 20-30 deri ne 70 viktima ne ditë. Gjatë 24 orëve të fundit ne Kosove nuk eshte eshte asnje rast i vdekjes. Sot janë shëruar 4 qytetarë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve është 158.000. Në total numri i rasteve aktive është 349.

Kosovaret ne Aeropla ne aeroporttiune Cyrihut duke shkuar drejt Prishines (Photo: Le Canton27.ch) 

Derniers articles