28.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Politikani nga Gjeneva hidhëron komunitetin kosovar. Pasojne reagimet ne Zvicër

Guy Mettan zemëron komunitetin kosovar në Zvicër. Politikani i Gjenevës e krahason sulmin në Ukrainë me sulmet e NATO-s në Kosovë, ngjall reagime. Lidhur me deklaratat brutale të zotit Mettan, komuniteti kosovar në Gjenevë dhe Zvicër ka kërkuar falje nga Guy Mettan, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Bernë, 27 shkurt – Mbrëmjen e djeshme në kanalin televiziv Léman Bleu, përballë gazetarit të specializuar në Rusi, qëndronin Guy Mettan, ish-kryetar i Kuvendit të Gjenevës dhe zonja Micheline Calmy-Rey, ish-presidente dhe shefe e diplomacisë së Konfederata Zvicerane. Ata diskutuan për pushtimin rus në Ukrainë.

Dy mysafirët tanë janë të befasuar nga aktet e ndodhura këtë të enjte. Tre ditë më parë, zonja Calmy-Rey si dhe z. Guy Mettan nuk besonin se do të ndodhte një pushtim rus. Në këtë debat ish-ministrja e Punëve të Jashtme zvicerane znj. Calmy-Rey vlerësoi se “Rusia ka pushtuar një shtet të njohur, duke kryer shkelje flagrante të së drejtës ndërkombëtare publike dhe integritetit territorial të bashkësisë ndërkombëtare”, citon gazeta zvicerane Le Canton27. ch

Kosovarët në Zvicër: Mettan flet sikur të ishte “ambasador” rus? Ai injoron masakren e Recakut dhe krahason sulmin në Ukrainë me sulmet e NATO-s në Kosovë

Guy Mettan nuk ndan vizionin e znj. Calmy-Rey për pushtimin rus të Ukrainës, duke përmendur si shembull qëndrimin ndërkombëtar të vitit 1999 ndaj Serbisë dhe bombardimet e kryera ndaj kësaj të fundit.

Sipas Mettan, “bombardimi i NATO-s i Serbisë për 68 ditë ishte shkelje e së drejtës ndërkombëtare…” – Lidhur me këtë deklaratë, znj. Calmy-Rey reagoi në mënyrë demonstrative: “Ndërhyrja e komunitetit ndërkombëtar është bërë për arsye humanitare dhe për të shpëtuar një njerëzit nga shfarosja.. “.

Deklarata e Guy Mettan për masakrën e Reçakut e cila zemëroi komunitetin kosovar në Zvicër

Zoti Mettan, injoron masakrat e Reçakut dhe e krahason sulmin në Ukrainë me sulmet e NATO-s në Kosovë?!. Ajo ngjalli reagime. Kjo deklaratë e Guy Mettan zemëroi dhe tronditi diasporën shqiptare, në veçanti komunitetin kosovar si dhe familjet e prekura nga masakra e Reçakut, të cilat ishin strehuar në Zvicër, të dëbuar nga Serbia 23 vjet më parë.

Pas emisionit televiziv që u zhvillua mbrëmë në kanalin Léman Bleu, në të cilin mori pjesë z.Guy Mettan, z. Ueli Leuenberger ka dërguar reagimin e tij në redaksinë e gazetës zvicerane Le Canton27.ch

Lidhur me deklaratën e tij brutale te politikanit nga Gjenva, komuniteti kosovar në Zvicer kerjne nga Guy Mettan te kërkojnë falje!

Njëzet e tre vjet më parë, masakra e Reçakut, e cila ishte një krim kundër njerëzimit dhe një gjenocid i kryer nga serbët në Kosovë, tronditi botën, por jo serbët, rusët apo rusofilët.

Masakra e Reçakut është masakra e 45 shqiptarëve të Kosovës në të njëjtin fshat më 15 janar 1999. Masakra është organizuar dhe kryer nga forcat policore, ushtarake dhe paramilitare serbe, ka theksuar OSBE-ja dhe përfaqësues të tjerë të bashkësisë ndërkombëtare, shkruan gazeta zvicerane. Le Canton27.ch.

Sipas z.Mettan « masakra e Recakut ihste nje trillim,  një montazh, ushtrie. . ” Kjo deklaratë e Guy Mettan zemëroi dhe tronditi diasporën shqiptare, në veçanti komunitetin kosovar si dhe familjet e prekura nga masakra e Reçakut, të cilat ishin strehuar në Zvicër, të dëbuar nga Serbia 23 vjet më parë.

Në këtë linjë, zonja Ana Roch, deputete e Këshillit të Madh të Gjenevës (MCG), reagon në rrjetet sociale: “Si mund ta mohojmë masakrën e Reçakut? Familjet e 45 civilëve që humbën jetën në kushte çnjerëzore duhet të mbyten njëra-tjetrën. Si dhe të gjithë komunitetit të Kosovës. Shpresoj që shoqatat të mund të reagojnë në nivelin e komenteve të bëra. »

Sa i përket mohimit të masakrës së Reçakut nga Guy Mettan, ka pasur zemërim dhe pakënaqësi brenda komuniteteve kosovare, e pasuar me reagime të shumta përmes një sërë komentesh në rrjetet sociale. “Jemi të tronditur kur dëgjojmë komentet e gazetarit dhe deputetit të Gjenevës Guy Mettan në TV Léman Bleu.” ka shkruar Agim Sherfi, aktivist i njohur kosovar në Gjenevë.

Pas emisionit televiziv që u zhvillua mbrëmë në kanalin Léman Bleu, në të cilin mori pjesë z.Guy Mettan, z.Ueli Leuenberger ka dërguar reagimin e tij në redaksinë e gazetës zvicerane Le Canton27.ch.

“Guy Mettan, një propagandues i teorive nacionaliste ruse dhe serbe. Guy Mettan, në verbërinë e tij, për fat të keq ka mbrojtur prej kohësh qëndrimet që ushqehen nga qarqet ultra-nacionaliste serbe dhe ruse. Fjalët që thotë këto ditë për Kosovën janë fjalë që i ka thënë prej kohësh dhe në vitin 1999 tashmë…”, thuhet në reagimin e z. Leuberger.

Sipas shumë komentuesve dhe përfaqësuesve të komunitetit të Kosovës, ajo që tha Guy Mettan në TV Léman Bleu është skandaloze, por nuk është aq skandaloze sa deklaratat e tij dhe interesat e tij personale që bien ndesh me ato të shprehura nga populli apo qeveria e Zvicrës, një vend. e cila ishte ndër të parat në botë që njohu pavarësinë e Kosovës më 27 mars 2008.

Lidhur me deklaratën e tij brutale te politikanit nga Gjenva, komuniteti kosovar në Zvicer kerjne nga Guy Mettan te kërkojnë falje!

 

Derniers articles