24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Ish selektori i Kosovës befason për Edon Zhegrovën

Bernë, 15 dhjetor -Magjistari i FC Basel, Edon Zhegrova nuk fshihet para përplasjes mes Young Boys dhe Baselit, mbrëmjen e kësaj të mërkure (20:30). A do të flasin banorët e Bazelit? Bernard Challandes është në ekstazë kur tregohet për ish-lojtarin e tij Edon Zhegrova, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar Blick.ch

Magjistari i FC Basel, Edon Zhegrova nuk fshihet para përplasjes mes Young Boys dhe Baselit, mbrëmjen e kësaj të mërkure (20:30). A do të flasin banorët e Bazelit?

Para goditjes Young Boys-Basel / Edon Zhegrova: Jemi ekipi më i mirë në Zvicër!

“Kreativiteti i tij, teknika, këmba e majtë! Ohlala!, ka entuziazmuar ish-trajneri i Kosovës. Lojtarë të tillë mund të bëjnë ndryshimin, sepse ata bëjnë gjëra që janë të paparashikueshme”. Kohët e fundit Zhegrova është bërë gjithnjë e më shpesh një lojtar që mund të ndryshojë rrjedhën e lojës. Katër gola (disa prej tyre të mrekullueshëm, si kundër Sion apo Kaïrat Almaty) dhe gjashtë asistime që nga fillimi i sezonit. “Ai ka një goditje të mirë, bën krosim të mirë, di të driblojë. Është për një lojtar të tillë që njerëzit vijnë në stadium, « tha Bernard Challandes.

« Ai kurrë nuk do të jetë një mbrojtës i shkëlqyer »

Që atëherë, gjërat nuk kanë shkuar gjithmonë aq mirë, qoftë me Koller apo pasardhësit e tij Ciriaco Sforza dhe Patrick Rahmen. Zhegrovën e kanë vendosur shpesh në stol, duke kritikuar kontributin e saj në mbrojtje. “Ai kurrë nuk do të jetë një mbrojtës i shkëlqyer”, tha Bernard Challandes. Por ai duhet të përpiqet të gjejë një ekuilibër”. Dhe mos nxitoni përpara pa menduar.

Për sa i përket karakterit, Zhegrova është “djalë i mirë, shumë i ndjeshëm dhe ndonjëherë pak emocional dhe impulsiv”, shpjegon ish-trajneri i tij. Dhe ai është i pakënaqur kur nuk luan”. Dy burrat do të kishin marrë tashmë sqepin për këtë temë.

Edon Zhegrova tashmë është grindur edhe me Patrick Rahmen, trajnerin e tij aktual. Por mëngjeri e konsideron gjithashtu trajnerin e Baselit si trajnerin më të mirë që ka pasur ndonjëherë. Ndeshja ndaj Young Boys është një mundësi e mirë për ta vërtetuar këtë.

Derniers articles