18 C
Berne
mercredi 17/07/2024

OBSH (WHO) në Gjenevë e shqetësuar. Omicron pushton 77 vende te botës . Ky virus përparon më shpejt se të gjitha variantet e tjera. Në Zvicer 5 raste, Gjermania me 100 raste..

Varianti Omicron: Në Zvicer 5 aste te virusi omicron. Mbi 2000 persona të karantinuar pas rasteve në një shkollë zvicerane. Sipas autoriteteve zvicerane, « kjo është masa e parë e kësaj përmasash » që nga prania e provuar e Omicron, por ende e reduktuar në një pjesë të vogël të rasteve, në vend këtë javë, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Ne gjemrnai mbi 100 raste. I pranishëm në 77 vende Omicron përparon më shpejt se të gjitha variantet e tjera. 

Omicron po përparon më shpejt se « çdo variant tjetër » i koronavirusit deri më tani, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Tani është i pranishëm në 77 vende. « Omicron është ndoshta në shumicën e vendeve, » u tha gazetarëve në Gjenevë të martën drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus. Ai tha se ishte i shqetësuar që varianti të nënvlerësohej sepse dukej më pak i rrezikshëm se Delta.

Përhapja e variantit të ri të Coronavirus Omikron po shkakton shqetësim edhe në Gjermani. 39 raste Omikron në Bavari – këshilla të ekspertëve para Krishtlindjeve Këshilli i Ekspertëve i Qeverisë Federale dëshiron të paraqesë një opinion mbi variantin Omikron përpara Krishtlindjeve. Kështu tha ministri i Shëndetësisë Lauterbach. Sipas kryeministrit Söder, janë 39 raste të konfirmuara të Omikron dhe 87 raste të dyshuara në Bavari, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Rritja e rasteve « mund të mbingarkojë përsëri sistemet shëndetësore të papërgatitura », tha ai gjithashtu. Dhe ai përsëriti gjithashtu shqetësimin e organizimit të një kërcënimi të ri të akumulimit të dozave të vaksinave në vendet e pasura në dëm të Covax. Edhe pse kjo pajisje ndërkombëtare ka shpërndarë më shumë doza në javët e fundit sesa midis shkurtit dhe nëntorit. Z. Tedros përsëri bëri thirrje për imunizimin e drejtë për t’i dhënë fund pandemisë. Por « vetëm vaksinat nuk do të jenë të mjaftueshme, » shtoi ai.

Model korona virusa i natpis 'Omikron'

Derniers articles