9.8 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Spacialja nga Haga nuk komenton letren e nje shoqate nga Amerika derguar presidentit Biden. Ja cfarë thotë eksperti ndërkombëtar nga Haga…

Hagë, 27 mars -Ditë me pare nje shoqate ne Ameirke i ka derguar nje leter presidneit amwerikan Joe Biden, nga i cili kerkohet te beht transferimi i gjykates spcaile per krime ne Kosovë nga Haga ne Prishtinë. E kontaktuar nga gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch rreth letres ne fjalë dhe mundesine e transferimit te speciales ne Kosovë, zyrtaret specilaes nuk e kane komentuar fare. Sikur Chris Bennett ashtu edhe Angela Griep nga spacialja nuk kane dashur te komentojne letren ne fjalë.

Ndryshe edhe Departamenti Amerikan i Shtetit ka reaguar lidhur me kete leter te shqates se shiptareve nga Amerika duke persritur qëndrimin se institucionet e Kosovës duhet t’i ofrojnë mbështetje të plotë Dhomave të Specializuara dhe Zyrës së Prokurorit të Specializuar.
Institucioni amerikan tha se Dhomat e Specializuara të Kosovës dhe Zyra e Prokurorit të Specializuar kanë besimin e plotë të qeverisë amerikane”

Eksperti nderkombëtar: Degjone cfare thote Ameriake për specialen mos u merrni me letra!

Nje ekspert i Gjykates nderkombëatre nga Haga ka then sot për gazeten zvicerane Le Canton27.ch se « Neë kohen kur eshte votuar spacialja nga ish-presidenti Hashim Thaci dhe lideret e partive te LDK-së dhe PDK-së ata e kane ditur se spcialja zyret do t’i kenë ne Hagë. Nese ndokush me ndon se me vendosjen e spacilaes ne Prishtinë, siq po insistojne disa, do jete me lehte per te akuzuarit per te ikur nga burgu, per t’ju zvogluar denimet apo per te korruptuar dikend, mashtrohen sepse me krime e vrasje nuk ka pazar e as drejtesia nderkobmëtare nuk korruptohet ajo vetem mund të ndihmohet, siq po e kerkojne edhe amerikanet për cka nuk do ishte investuar kot me miliona euro per kete gjykate!..Degjone cfare thote Ameriake për specialen, mos u merrni me letra!.. »

Derniers articles

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...

Zelensky nga Tirana fton partnerët nderkombëtar në samitin global të paqes në Zvicër për Ukrainën

Tiranë, 28 shkurt -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky pas dy vitesh te invasion rus ne Ukarinë, po qëndron për vizitë për herë të parë...