0.4 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Spacialja nga Haga nuk komenton letren e nje shoqate nga Amerika derguar presidentit Biden. Ja cfarë thotë eksperti ndërkombëtar nga Haga…

Hagë, 27 mars -Ditë me pare nje shoqate ne Ameirke i ka derguar nje leter presidneit amwerikan Joe Biden, nga i cili kerkohet te beht transferimi i gjykates spcaile per krime ne Kosovë nga Haga ne Prishtinë. E kontaktuar nga gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch rreth letres ne fjalë dhe mundesine e transferimit te speciales ne Kosovë, zyrtaret specilaes nuk e kane komentuar fare. Sikur Chris Bennett ashtu edhe Angela Griep nga spacialja nuk kane dashur te komentojne letren ne fjalë.

Ndryshe edhe Departamenti Amerikan i Shtetit ka reaguar lidhur me kete leter te shqates se shiptareve nga Amerika duke persritur qëndrimin se institucionet e Kosovës duhet t’i ofrojnë mbështetje të plotë Dhomave të Specializuara dhe Zyrës së Prokurorit të Specializuar.
Institucioni amerikan tha se Dhomat e Specializuara të Kosovës dhe Zyra e Prokurorit të Specializuar kanë besimin e plotë të qeverisë amerikane”

Eksperti nderkombëtar: Degjone cfare thote Ameriake për specialen mos u merrni me letra!

Nje ekspert i Gjykates nderkombëatre nga Haga ka then sot për gazeten zvicerane Le Canton27.ch se « Neë kohen kur eshte votuar spacialja nga ish-presidenti Hashim Thaci dhe lideret e partive te LDK-së dhe PDK-së ata e kane ditur se spcialja zyret do t’i kenë ne Hagë. Nese ndokush me ndon se me vendosjen e spacilaes ne Prishtinë, siq po insistojne disa, do jete me lehte per te akuzuarit per te ikur nga burgu, per t’ju zvogluar denimet apo per te korruptuar dikend, mashtrohen sepse me krime e vrasje nuk ka pazar e as drejtesia nderkobmëtare nuk korruptohet ajo vetem mund të ndihmohet, siq po e kerkojne edhe amerikanet për cka nuk do ishte investuar kot me miliona euro per kete gjykate!..Degjone cfare thote Ameriake për specialen, mos u merrni me letra!.. »

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...