-2.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

Në Zvicër, nga 7 prilli vetë-testet janë në dispozicion në barnatore

Mimnsitri i Shendetesise (OFSP) ne Zvicer z.Alain Berset ka njoftuar  sot se « vetë-testimi në shtëpi së shpejti do të miratohet dhe do të jetë në dispozicion. Sipas autortieve nga Berna zyrtare, në Zvicër, testet bëje vetë për të zbuluar inmfektimin e mundshëm me koronavirus do të jenë në dispozicion në barnatore nga 7 Prilli.. » ka njoftuar  këshilltari Federal Alain Berset bëri deklaratën në « Rundschau » në kanalin gjermanfolës SRF të Shtunën, trasnmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Ministri i Shëndetësisë sqaroi se « sasi të mira » do të jenë në dispozicion nga 7 Prilli. Pas kësaj, do të jetë e mundur të merrni këto teste më shpejt dhe më shpejt.

Gjithmonë ka mungesa në një pandemi. Kjo është arsyeja pse duhet pak kohë që gjithçka të funksionojë si duhet, vazhdoi Alain Berset. Por kjo do të ndodhë shumë shpejt, për fat të keq jo para Pashkëve. « Ne jemi, megjithatë, një javë para afatit. »

Në pritje të miratimit

Dihet tashmë se Roche dhe Siemens do të aplikojnë në Institutin Swissmedic për Produkte Terapeutike për autorizim për të përdorur vetë-testet e tyre pasi OFSP miraton testet e tyre të shpejta për përdorim profesional. Dy kompanitë farmaceutike e konfirmuan këtë për agjencinë e lajmeve Keystone-ATS.

Zanella paraqiti një kërkesë për një test pështymë në OFSP në 21 Janar. Zanella është një partner biznesi i Shoqërisë Gjermane për Kërkimin, Zhvillimin dhe Shpërndarjen e Diagnostikës në Sistemin e Dhurimit të Gjakut. Ky test është aprovuar tashmë në Gjermani dhe Austri. Një përgjigje nga OFSP është ende në pritje.

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...