-0.1 C
Berne
dimanche 25/02/2024

Sot ne Bruksel takohet kryeministri shqiptar Albin Kurti dhe presidenti serb Aleksander Vucic. Do bisedohet për perspektiven e komunave serbe, ku do te peremenden edhe komunat shqiptare në Serbi

Redaktori i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch drejpesedrejti nga selia e BE-së ne Bruksel

Bruksel /BE, 27 shkurt – Kryeministri shqiptar, Albin Kurti dhe presidenti serb Aleksandar Vuçiq sot do ta zhvillojnë takimin e nivelit të lartë në Bruksel, nën ndërmjetësimin e të dërguarit Evropian për dialogun, Miroslav Lajçak te prire nga përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell , njfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch nga selia e BE-së qe do te ndjek per se afërmi ket samit te dy vendeve te ballkanit.

Gazeta zvc erane Le canton27.ch nga zyra e BE-së ka mesuar se agjenda për takimin e 27 shkurtit eshte shume e ngjeshur me ç’rast është mesuar se kryeministri Albin Kurti dhe presidenti Aleksandar Vuçiq do të takohen veç e veç me të dërguarin Evropian për Dialogun, Miroslav Lajçak, duke filluar nga ora 15:00, pastaj do të kenë takim të përbashkët.
Fokusi i takimi do të jetë mbi propozimin e Bashkimit Evropian për normalizim të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Sipas burimeve të gazetes zvicerane Le Canton27.ch për gjashte ore rresht ne seline e BE-së ne Bruksel do te bisedohet për perspektiven e komunave serbe, duke u permendur ketu edhe komunat shqiptare ne Serbi, rrespekivisht Luginene Preshevës.  Probeli i shqiptareve ne Serbi do te bisedohet, konform reciprocitetit, do te parashtrohet edhe nga gazetaret gjate konfrences se shtypit me zyrtaret e larte te BE-së qe dom te mbahet ne oret e vona te pasdites rreth ores 18-19.

Sipas korrespondetit të gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch, pritet qe takimet mes paleve te nisin ne oret e para te pasdites, fiks në orën 15:00.

Në orën 16:15, shefi i diplomacise evropiane Josep Borrell pritet të zhvillojë takime te ndara, fillimisht me presidentin serb, Aleksandar Vuçic e me pas edhe me kyremistrin shqiptar Albin Kurtin.

Pas takimeve të ndara, në orën 17:15 Borrell do të zhvillojë takim të përbashkët me kryeministrin Albin Kurti dhe presidentin serb, Aleksandar Vuçiq.

Pas takimeve ketyre takimeve Borrell pritet të mbajë deklaratë për shtyp para pëwrfaqesuesve te mediave boterore gezater boteror, perfsjhire edhe ata nga ballkani, numi i te cileve ehste i madhe.

Derniers articles

L’ambassadeur Suisse auprès de l’ONU avec un message pour le Kosovë et la Serbie

La Serbie, déçue par la Suisse, a critiqué l'ambassadeur suisse pour son manque de solidarité avec la propagande de Vucic et ses mensonges au...

Gjenevë, vdesin dy të rinj në paraburgim, para komisariatit të policise tubohen mbi njëqin qytetarë të revoltuar

Gjenevë, 24 shkrut -"Askush nuk e meriton të vdesë në qelitë në Bulevardin Carl-Vogt," brohoritin demonstruesit. Ata duan të dinë të vërtetën. Autoritetet tona...

Flet gazetari shqiptar që lëshoi Ukrainën 24 orë para invasionit rus. Sot bëhen dy vjet kur Rusa nisi te ukupoj Ukrainën…

Natën e 23 deri më 24 shkurt 2022, Vladimir Putin nis "operacionin e tij special ushtarak" në Ukrainë. Shtete, opinione ndërkombëtare dhe media i...

Zvicra organizon verës në Gjenevë konferencën ndërkombëtare për Ukrainën. Lajmin e dha sot nga KS i OKB-së shefi i diplomacise zvicerane

Bernë, 24 shkurt -Ministri i Punëve të Jashtme të Zvicrës Ignatius Cassis njoftoi sot në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së se me...

Ardon Jashari, në mars i rikthehet kombëtares zvicerane ?

Bernë, 23 shkrut -Kanë përfunduar bisedimet mes Federatës së Futbollit të Zvicrës (SFV) dhe Ardon Jasharit. Ky xhevahir kosovar së shpejti duhet të luajë...