15.9 C
Berne
samedi 30/09/2023

Sot e para 15 vitesh, Zvicra e njohu Kosovën shtet. Micheline Calmy-Rey e shoqëruar nga gazetari shqiptar në Gjenevë hapi ambasadën në Prishtinë


Bernë, 27 shkurt -Sot e para 15 vitesh kur ne krye te shteti helvetik gjendej Pascal Couchepins (president) Zvicra, përmes
ministres së puneve te Jashtme Madame Micheline Calmy-Rey, fill pas 10 ditesh pas shpallje se pamavresisë, njohen shtetin me te ri ne Evropë -Republikën e Kosovës (Le 27 février 2008, la Suisse a reconnu l’indépendance du Kosovo qui a fait sécession de la Serbie et a établi des relations diplomatiques et consulaires avec la nouvelle République du Kosovo.) njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Pas ketij akti diplomatik Zvicra hapi ambaden e saj në Kosovë. Shefja e diplomacise zvicerane Calmy-Rey, qe njihej si avokate e Kosovës, para 15 vitesh e shoqëruar nga gazetari yne i njohur nderombëtar Nefail Maliqi në Gjenevë, u gjenden ne Prishtine per ta inauguruar ambasadën e Zvicrës duke vënë flamurin e kuq me kryq te bardhe në kryeqytetin kosovar.  Për njohjen dhe venin e marëdhënieve diplomatike mes Bernes dher Prishtinës shqiptaret e Kosoves jane mirënjohes ndaj shtetit helvetik, te cilet kane falenderuar,  ka shkruar gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke përkujtuar pervjetorin e hapjes se ambasadës zvicerane ne Kosovë.
Presidenti i Zvicres Pascal Couchepins gazetarit shqiptare: Deshem apo nuk deshem, interesi i Zvicres eshte ta njoh shtetin e Kosovës për shumë arësyera pamvaresisht nga presion i Beogradit apo Moskes! Ne nuk mund te injorojme 200 mije shqiptaret ne territroin tone si punetore te vyeshm dhe shembull integrimi  

Nese Amerika, gjate vizite se Georg Bush ne Tirane i pritur nga kryeministi shqiptar Sali Berisha më 10 qershor 2007 (Bush:Mjaft është mjaft, Kosova është e pavarur -Enough is enough, Kosovo is independent) ishte  vendi i pare qe kerkoi pamvaresine e Kosovës, Zvicra ishte po ashtu vendi i pare ne bote dhe evropian qe permendi Pamavresine e Kosovës ne KS te OKB-së (2005) permes amabsadorit te saj Peter Maurer në Kombët e Bashkuara, i cili shtet edhe e njohu Republiken e Kosoves me 27 mars 2008.

Ministrja e Jashtme Micheline Calmy-Rey me pas zhvilloi në një turne disa qendrave në ballkan, udhëtim ky pesëditor në vendet e Ballkanit Perëndimor. Ajo me nje ndelegacion e shoqeruar edhe nga gazetari shqiptar ne Gjeneve Nefail Maliqi nga Berna hapi ambasadën e Zvicrës në Prishtinë, e cila kishte ngjallur shumë kritika  na Beogradi dhe Moska.

Ish-presidentja dhe ish-shefja e diplomacise zvicerane znj.Micheline Calmy-Rey nje mikeshte dhe adhuruese e presidentiit historik Ibrahim Rugpva, e njohur si avokate e Kosovës ne intervisten e fundit dhene gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch kishte thenë se “Zvicra ishte vendi i parë që diskutoi pavarësinë e Kosovës në KS te OKB-së.

Publicisti Nefail Maliqi nuk ishte rastesisht  qe shoqeroi shefen e diplomacise zvicerane ne Prishitine me rastin e inaugurimit te ambasades helvetike ne Kosovë, meqe ai eshte nje gazetar i njohur dhe i pare ne territorin e Zvicres qe vepron qe 30 vite i cili ndjek zhvillimet dhe aktivitetet ne organizatat nderkombëtare si dhe qeverine zvicerane bashke me integrimin e komunitetit shqiptare ne Zvicër.

Fillimisht ai ne Zvicer ka raportuar nga selia e Kombeve te Bashkuara për TV Shkupin ne shqip, pastaj per BBC, Detusche Welle, Bota Sot, The Geneva Post, me pas per Top Channel, Presheva Jonë dhe se fundit për gazeten zvicerane Le Canton27.ch. Maliqi si veteran i gazetarise shqiptare eshte militant i fjalës se lire i cili disa here ka qene ne krye te shoqatave te gazteres te OKB.-së (ACANU) dhe atyre te huaj ne Zvicer (APES) qe i ka ndihmuar ne avancimin e proceseve demokartike dhe mediat ne ballkan. Gazeta zvicerane Le Canton27.ch te cilen e drejton ai, eshte platforma mediale qe tashme pos qe eshte bëre nje dritare informaconi qe po i kontrbuoane uinggrimeve te komunieti shqipatre dhe atyre nga ballkani, eshte bere edhe reference, burim per mediat ne Zvicër, Evrope qe citohe tvazhjdimisht siokur edhe ne mediat tjera ballkan.

Hapja e ambasadës zvicerane në Kosovë shkaktoi reagime te ashpra nga Beogradi dhe Moska. Përkeqësoi marrëdhëniet diplomatike mes Zvicres dhe Serbisë. Beogradi kishte terhequr ambasadorin e saj nga Berna

Do perkujtuar se Zvicra qysh në vitin 2005, permes ambasadorit te saj në OKB-së, Peter Maurer per here te pare mermendi fjalen pavaresi ne Kombet e Bashkuara. Ambasadori Maures (sot presidnet i ICRC-së ne Gjenevë) argumentoi idenë e pavarësisë së Kosovës ne mesine qindrea diploamteve boteror. Një qëndrim shumë i guximshëm për një vend të vogël e neutral si Zvicra u vleresu lart nga Prishtina dhe Tirana qe shkaktoi pakenaqesi nga Beogradi dhe Moska.

Zvicra e njohu pavarësinë e Kosovës më 27 shkurt 2008. Sipas deklaratave të presidentit federal Pascal Couchepin, Këshilli Federal e sheh qartësimin e statusit të Kosovës si parakusht për stabilitetin dhe zhvillimin ekonomik dhe politik të gjithë Evropës Juglindore. Kryeqyteti serb, Beogradi më pas protestoi dhe tërhoqi ambasadorin e saj nga Berna.

Do theksuar se sot rreth 300,000 njerëz me origjinë kosovare jetojnë dhe veprojne në Zvicër duke i kontribuojnë në mënyrë aktive në ekonomi, kulturë dhe politikë në shtetin helevtik. Zvicra sot eshte investitori i dytë më i madh në Kosovë.

Zvicra ka dhuruar ndihmë thelbësore për Kosovën që nga viti 1998. Ajo deri më tani ka ofruar më shumë se 500 milionë CHF për Kosovën dhe mbetet partneri kyq i zhvillimit të Kosovës. Ky kontribut i qeversie zvicerane në mënyrë efektive mbështetë ambiciet e Kosovës për të vazhduar në rrugëtimin drejt integrimit evropian dhe në përmirësimin e jetës së qytetarëve kosovarë, si mase preventive per te penguar eksodin drejt Zvicres dhe vendet tjera evropiane.

Përveç kësaj, Zvicra ushtron ndikim të madh në rajon, ku zuri një pozicion udhëheqës relativisht herët. “Megjithatë, këmbëngul Mario Fehr, nëse duam të marrim vendime, duhet të kemi një ambasadë”. Banorja e Cyrihut kujton gjithashtu se Micheline Calmy-Rey kishte thënë tashmë në vitin 2005 se Zvicra favorizonte pavarësinë formale të Kosovës.

Micheline Calmy-Rey përfundoi udhëtimin e saj dyditor në Kosovë këtë fundjavë, gjatë të cilit hapi një ambasadë. Ministri erdhi “për të vendosur marrëdhënie me një shtet partner, i cili po shkon përpara afateve të rëndësishme.

Zvicra, e cila kishte rreth 60 marrëveshje me të parën. Jugosllavia, në veçanti dëshiron të jetë në gjendje të negociojë marrëveshje dypalëshe me Prishtinën. Përfshirë një për ripranim për njerëzit në situatë e parregullt.

Berna donte të ishte “ndër të parët” për t’i trajtuar këto punës, duke pasur parasysh orarin e ngjeshur të autoriteteve të Kosovës. “Ne do të kemi kështu të gjitha instrumentet dypalëshe kur të Kosova do të jetë në gjendje të vetëadministrohet”.

Micheline Calmy-Rey, e njohur në vend si e para që pasi shpalli pavarësinë e ish-krahinës serbe, në vitin 2005, përsëriti gjithashtu mbështetjen e Zvicrës për zhvillimin e shtet i ri. Berna do t’i kushtojë 60 milionë franga në vit për të, përfshirë duke përfshirë 40 për Swisscoy. Ndihma e dedikuar në veçanti për vendosja e infrastrukturës thelbësore për zhvillimin e vendit.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...