24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Shqiptari që përfaqeson Zvicren në Eurovision: Gjyshi im Hamiti nga Kosova është adhuruesi im më i madh!

Bernë, 16 maj -Të enjten, Lotët e Gjonit do të jenë një nga favoritët për Zvicrën në garën ESC (Am Donnerstag geht Gjon’s Tears für die Schweiz als Mit-Favorit ins ESC-Rennen) me kmet titul gazeta prestijhgioze Blick ka sjrkzar se  « i riu nga Friburgu na tregon se nga vjen emri i tij artistik dhe çfarë lëviz botën e tij.. » Muharremaj pos per muzikes dhe evemementit Eurovision ai ka folur edhe per jeten tij private, famljen, origjinen, hobin, dashurine etj..shkruan gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Këtë javë është serioze: Pas edicionit të anuluar në vitin 2020, Gjon’s Lot (22) do të luftojë për kualifikimin përfundimtar të Zvicrës në Konkursin e Këngës Eurovision (ESC) në Roterdam të Enjten (21:00, SRFzwei). Me titullin francez « Tout l’univers », Gjon Muharremaj, siç quhet Loti i Gjonit me emrin e tij të vërtetë, tashmë është një nga favoritët më të mirë për të fituar dhe mund të përsërisë rezultatin e fundit të shkëlqyer të ESC nga Luca Hänni (26). Para paraqitjes së tij në konkursin më të madh të muzikës në botë, i sapoardhuri francez SonntagsBlick paraqet botën e tij.

Origjina ime

«Babai im është nga Kosova, nëna ime është shqiptare. Unë kam lindur në Zvicër dhe jam rritur këtu, dhe gjithashtu kam një pasaportë zvicerane. Si fëmijë, pa marrë parasysh se ku ndodhesha, gjithmonë ndihesha paksa e çuditshme. Në Zvicër më pyetën nga vija, me të afërmit e mi në Ballkan unë isha gjithmonë ‘zviceranët’. Pyetja se kush jeni ju shqetëson edhe më shumë. Unë mendoj: Ju duhet të qëndroni me veten tuaj dhe të jeni krenar për atë që jeni « , ka deklaruar Muharremaj per Blick, transmeton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

 Cilësia ime më zvicerane

«Më pëlqen të ha. Sidomos djathi dhe çokollata. Unë u rrita menjëherë pranë fabrikës Cailler në Broc. Dhe kur po afrohej një front i ftohtë, i gjithë fshati mbante erë çokollate. Kjo është e tmerrshme kur je në dietë ose dëshiron të ushqehesh pak më shëndetshëm ”.

Dashuria ime për muzikën

“Në klasën e tretë të gjithë mbajtëm një leksion mbi pasionin tonë. Dhe shokët e mi të klasës të gjithë folën për gjëra të jashtëzakonshme si zhytja ose hipja në kal.
Unë gjithashtu doja diçka të veçantë. Kështu që unë provova karate fillimisht sepse babai im luante këtë sport, dhe më vonë patinazh artistik – asnjëra prej tyre nuk funksionoi. Momenti im magjik ishte kur më në fund u ula te pianoja. Klikoi « .

«Adhuruesi im më i madh është gjyshi im 77-vjeçar Hamit. Kur, si një djalë i vogël, doja të luaja diçka për të në tastierën time, unë godita aksidentalisht butonin që luajti automatikisht Can’t Help Falling in Love i Elvis Presley. Me kërkesën e tij, unë praktikova këngën duke përfshirë edhe këndimin. Dhe kur i paraqita asaj që kisha mësuar, ai u trondit në lot. Ndihesha sikur kisha super fuqi sepse isha në gjendje të zgjoja ato emocione tek ai. Prandaj emri im artistik sot është Loti i Gjonit. Dua t’i prek njerëzit me muzikën time ”.

Jeta ime dashurore

“Unë jam beqare dhe aq e zënë me muzikën time saqë nuk jam e interesuar për një lidhje në këtë moment. Dhe është gjithashtu shumë e rëndësishme për mua që kjo të mbetet biznesi im privat. Në thelb, megjithatë, për mua, më pëlqen njerëzit për ata që janë dhe nuk do t’i zhytja kurrë pëllumbesisht. Uroj të njëjtën gjë edhe për veten time ”.

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...