15.5 C
Berne
mardi 26/09/2023

Lajmi fundit nga Haga dhe Gjeneva: OKB paralajmeron Izraelin, mund te akuzohet per krime lufte dhe kunder njerëzimit!

Gjenvë/ UN, Hagë -Që kur nisi përshkallëzimi 5 ditë më parë, u vrane 40 fëmijë palestinez dhe 2 izraelite. Me i vogli 4 vjet me i madhi 15 vjet. Kerkohet nga SHBA t’mos e furnizoj me arme Izraelin. Ndryshe, Prokurori i ICC paralajmëron kundër krimeve në përshkallëzimin e dhunës izraelito-palestineze (ICC prosecutor warns against crimes in escalating Israeli-Palestinian violence), njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch
ICC announces investigation into Israeli, Palestinian war crimes | The Times of IsraelFatou Bensouda i ICC i tha Reuters se do të vazhdonte hetimin e saj edhe pa bashkëpunimin e Izraelit, i cili akuzon zyrën e saj për paragjykim antisemit dhe – si aleati i saj më i afërt Shtetet e Bashkuara – refuzoi anëtarësimin në gjykatën me bazë traktatin, duke kundërshtuar juridiksioni i saj. Kryeprokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare ka hapur një hetim zyrtar mbi krimet e pretenduara të luftës në territoret palestineze.
Këta janë fëmijë. Kjo është një shkelje e rëndë
Fatou Bensouda tha se hetimi do të mbulojë ngjarjet në Bregun Perëndimor të okupuar nga Izraeli, Jeruzalemin Lindor dhe Rripin e Gazës që nga qershori 2014. Muajin e kaluar, gjykata me bazë në Hagë vendosi që ajo të mund të ushtronte juridiksionin e saj penal mbi territoret.
Izraeli e kundërshtoi vendimin e zonjës Bensouda, ndërsa zyrtarët palestinezë e vlerësuan atë.
ICC ka autoritetin të ndjekë penalisht ata që akuzohen për gjenocid, krime
kundër njerëzimit dhe krime lufte në territorin e shteteve palë në Statutin e Romës, traktatin e tij themelues.
Komisioneri i KB për të Drejtat e Njeriut Michelle Bachelet ka paralajmëruar ushtrinë izraelite dhe grupet e armatosura palestineze se sulmet ajrore dhe sulmet me raketa në zonat civile të populluara dendur – si dhe përdorimi i municioneve të drejta nga forcat izraelite të sigurisë kundër protestuesve – mund të jetë një krim lufte. Në një deklaratë të lëshuar në Gjenevë të Shtunën (15 maj), Michelle Bachelet bëri thirrje për një hetim të pavarur në të gjitha pretendimet e shkeljeve të ligjit ndërkombëtar dhe bëri thirrje për de-përshkallëzimin e dhunës. « Gjatë 10 ditëve të fundit, situata në territorin e okupuar Palestinez dhe Izraelin është përkeqësuar në mënyrë alarmante.
Mes rritjes së gjakderdhjeve dhe paqëndrueshmërisë në Gaza dhe Izrael, Komisioneri i Lartë i të Drejtave të Njeriut i KB, Michelle Bachelet bëri thirrje të Shtunën për një de-përshkallëzim të tensioneve dhe u kërkoi të gjitha palëve të respektojnë ligjin ndërkombëtar.
The Secretary-General is particularly appalled that children continue to be victims of violence. They should be afforded special protection from any form of violence.
UPDATE: Natën e kaluar, edhe 8 fëmijë palestinezë u vranë në Rripin e Gazës. Më i riu 4 vjeç, më i madhi 15.
Që kur përshkallëzimi filloi 5 ditë më parë, 40 fëmijë u vranë në Rripin e Gazës dhe 2 në Izrael.
Situata në Sheik Jarrah në Jeruzalemin Lindor të okupuar, e shkaktuar nga kërcënimet e dëbimeve me forcë të familjeve Palestineze; prania e rëndë e Forcave të Sigurisë Izraelite dhe dhuna rreth xhamisë al Aksa gjatë Ramazanit; përshkallëzimi i rëndë i sulmeve nga dhe mbi Gaza; dhe nxitja tronditëse e urrejtjes dhe dhunës racore në Izrael të gjitha kanë çuar në sulme të mbrapshta dhe në rritje të viktimave në territorin e okupuar palestinez dhe në Izrael. ”

Zonja Bachelet shtoi se « në vend që të kërkojë të qetësojë tensionet, retorika inflamatore nga udhëheqësit nga të gjitha anët duket se kërkon të nxisë tensionet sesa t’i qetësojë ato ».

Këshilli i Sigurimit mblidhet të Dielën

Ndërkohë, viktimat vazhdojnë të rriten në shkëmbimet midis Forcave të Mbrojtjes Izraelite dhe atyre nga grupi militant Hamas, i cili kontrollon Gazën. Të Shtunën, UNICEF Palestine raportoi në Twitter se tetë fëmijë u vranë brenda natës në Gaza, dhe se deri më tani 40 fëmijë atje, dhe dy në Izrael, kanë humbur jetën.

Këshilli i Sigurimit i KB do të takohet të Dielën në mëngjes për të debatuar mbi krizën. Sekretari i Përgjithshëm António Guterres dhe Koordinatori Special i KB për Procesin e Paqes në Lindjen e Mesme, Tor Wennesland, do t’u drejtohen ambasadorëve.

Zonja Bachelet paralajmëroi se hedhja e një numri të madh raketash pa kriter nga grupet e armatosura palestineze në Izrael, përfshirë zonat e populluara dendur, përbën krime lufte.

Ekzistojnë gjithashtu shqetësime se disa sulme nga Forcat Izraelite të Mbrojtjes në Gaza « shënjestruan objekte civile që, sipas ligjit ndërkombëtar humanitar, nuk përmbushin kërkesat për t’u konsideruar si objektiva ushtarakë ».

Deklarata e saj tha se mosrespektimi i parimeve të dallimit, proporcionalitetit dhe kujdesit në kryerjen e operacioneve ushtarake « përbën një shkelje serioze të ligjit ndërkombëtar humanitar dhe mund të përbëjë krime lufte ».

“Unë i nxis të dy palët të sigurojnë respekt të rreptë për detyrimet e tyre sipas ligjit ndërkombëtar. Izraeli, si fuqi okupuese, ka gjithashtu një detyrë të sigurojë qasje të papenguar në ndihmën humanitare në rripin e Gazës, « tha shefi i të drejtave të KB. « Ata që janë përgjegjës për shkeljet duhet të mbajnë përgjegjësi. »

Dhuna e turmës, gjuha inflamatore

Zonja Bachelet gjithashtu i bëri thirrje Qeverisë Izraelite të ndërmarrë veprime kundër « shpërthimit shqetësues të dhunës » midis grupeve të krahut ultra të djathtë, përfshirë kolonët izraelitë dhe qytetarët palestinezë të Izraelit, në disa qytete të vendit.

Ajo shprehu shqetësim të veçantë për « natyrën e qartë të organizuar të disa sulmeve, si dhe për gjuhën e ndezur që mund të përbëjë nxitje e urrejtjes dhe dhunës racore dhe fetare ».

Raportet gjithashtu tregojnë se në disa raste, autokolona të organizuara mbërritën nga vendbanimet izraelite në Bregun Perëndimor për t’u bashkuar me grupet lokale. Sulme të dhunshme janë kryer gjithashtu nga disa qytetarë palestinezë të Izraelit.

« Unë jam veçanërisht i shqetësuar për raportet që policia izraelite nuk arriti të ndërhyjë atje ku qytetarët palestinezë të Izraelit po sulmoheshin me dhunë dhe se media sociale po përdoret nga grupet e krahut ultra të djathtë për të mbledhur njerëzit për të sjellë » armë, thika, shkopinj, përdorues  » për të përdorur kundër qytetarëve palestinezë të Izraelit, ”tha zonja Bachelet.

Ajo kujtoi autoritetet izraelite për detyrën e tyre për të mbrojtur të gjithë banorët dhe qytetarët dhe u bëri thirrje udhëheqësve politikë të përmbahen nga veprimet që do të shkaktojnë tensione dhe në vend të kësaj të punojnë për të parandaluar dhe adresuar nxitjen e urrejtjes dhe dhunës.

Derniers articles

La Suisse est solidaire avec le Kosovo. Berne condamne l’assassinat du policier albanais par des gangs serbes. Elle exige la punition des auteurs de...

Berne, 25 septembre - L'assassinat du policier albanais Afrim Bunjaku, originaire du nord du Kosovo, par des bandes criminelles et des terroristes serbes l'a...

Zvicra solidarizohet me Kosoven. Berna denon vrasjen e policit shqiptar nga bandat serbe. Kerkon ndeshkimin e autoreve te ketij krimi

Bernë, 25 shtator -Vrasja e policit shqiptar, Afrim Bunjaku, nga Kosova në veri, nga bandat kriminale dhe terroristët serb po flitet nga mbarë komuniteti...

“Gjyshja lutej para një stalle”- Imzot Arjan Dodaj fjalim përpara Papa Françeskut

Rome, 25 shtator -Share Button Gazeta Blic Imzot Arjan Dodaj, Arqipeshkv të Kryedioqezës së Tiranë-Durrësit ka mbajtur një fjalim në Marsejë përpara Papa Françeskut.Papa...

FIFA dhe OKB (UNODC) rinovojnë Memorandumin e Mirëkuptimit për të larguar krimin nga futbolli

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino dhe drejtori ekzekutiv i UNODC-së, Ghada Waly vazhdojnë marrëveshjen. Të dy organet përsërisin vendosmërinë për të luftuar korrupsionin dhe...

Deputeti nga Gjeneva, Leonard Ferati per policin e vrare: Sot dite zie per «leutrimin» shqiptar Afrim Bunjakun, per dite te bardha per Kosoven!

Deputeti i kantonit te Gjeneves Leonard Ferati ne protesten e fundit para OKB-se ne Gjeneve Gjeneve, 25 shtator -Se shqiptaret jane shembull suksesi dhe integrimi...