0.4 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Izraeli ka bombarduar edhe agjencine amerikane (AP) dhe mediat tjera ne Gaza. Reagon presidenti i SHBA-ve

Bernë, 16 maj -Gazetari i Associated Press përshkruan sulmin në zyrën e Gazës. Një nxitim për arratisje ndërsa forcat izraelite bombarduan ndërtesën që strehonte agjencinë e lajmeve amerikane dhe Al Jazeera (Associated Press reporter describes Gaza office attack. A rush for escape as Israeli forces bombed the building that housed the US news agency and Al Jazeera) ka raportuar The Guardian, trasnemton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Forcat e Natanjahut nuk zgjedhin ne Palestine, cka leviz e djeg..Sot ka bombarduar edhe agjencine amerikane Associated Press (AP) dhe mediat tjera ne Gaza. Ma kujtoi NATO-n kur ja futi Tanjugut!
Reagon presidenti i SHBA-ve Biden, paralajmeron Natanjahun…Sot nga Brukseli dhe Gjeneva kane reaguar edhe shoqata nderkombëtare te gazetareve duke kërkuar nga Teal Avivi te mbajne duart larg gazetareve amerikan dhe boteror.
Organizatat dhe nderkobmetare denojne bombardimet dhe sulmet ndaj mediave amerikane dhe borterore ne Gaza!
Një sulm ajror izraelit godet ndërtesën e një shtëpie shumëkatëshe që strehon zyrat e Associated Press në Gaza të Shtunën. Sulmi erdhi afërsisht një orë pasi ushtria izraelite urdhëroi njerëzit të evakuonin ndërtesën.
QYTETI GAZA, Rripi i Gazës (AP) – Një sulm ajror izraelit të Shtunën shënjestroi dhe shkatërroi një ndërtesë shumëkatëshe në Gaza që strehonte zyra të The Associated Press dhe media të tjera. Presidenti i AP tha se agjencia ishte « e tronditur dhe e tmerruar » në grevë.
Stafi i AP dhe qiramarrësit e tjerë evakuuan në mënyrë të sigurt ndërtesën pasi ushtria telefonoi një paralajmërim se greva ishte e afërt brenda një ore. Tre raketa të rënda goditën ndërtesën 12-katëshe, duke e shembur atë në një re gjigande pluhuri.
Presidenti i SHBA Joe Biden të Shtunën i shprehu « shqetësim të madh » Kryeministrit Izraelit Benjamin Netanyahu rreth përshkallëzimit të vazhdueshëm të dhunës të Shtunën.
(Le président américain Joe Biden a exprimé samedi sa « grande inquiétude » au Premier ministre israélien Benjamin Netanyahu au sujet de l’escalade de violences en cours. 
M. Biden a aussi fait part de sa préoccupation au sujet de « la sécurité des journalistes » après qu’une frappe israélienne a détruit un immeuble abritant notamment les locaux de l’agence américaine AP à Gaza, selon un communiqué de la Maison Blanche.) Biden gjithashtu shprehu shqetësim mbi « sigurinë e gazetarëve » pasi një sulm izraelit shkatërroi një ndërtesë duke përfshirë ambientet e agjencisë amerikane AP në Gaza, sipas një deklarate të Shtëpisë së Bardhë, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

 

 

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...