17.1 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Izraeli ka bombarduar edhe agjencine amerikane (AP) dhe mediat tjera ne Gaza. Reagon presidenti i SHBA-ve

Bernë, 16 maj -Gazetari i Associated Press përshkruan sulmin në zyrën e Gazës. Një nxitim për arratisje ndërsa forcat izraelite bombarduan ndërtesën që strehonte agjencinë e lajmeve amerikane dhe Al Jazeera (Associated Press reporter describes Gaza office attack. A rush for escape as Israeli forces bombed the building that housed the US news agency and Al Jazeera) ka raportuar The Guardian, trasnemton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Forcat e Natanjahut nuk zgjedhin ne Palestine, cka leviz e djeg..Sot ka bombarduar edhe agjencine amerikane Associated Press (AP) dhe mediat tjera ne Gaza. Ma kujtoi NATO-n kur ja futi Tanjugut!
Reagon presidenti i SHBA-ve Biden, paralajmeron Natanjahun…Sot nga Brukseli dhe Gjeneva kane reaguar edhe shoqata nderkombëtare te gazetareve duke kërkuar nga Teal Avivi te mbajne duart larg gazetareve amerikan dhe boteror.
Organizatat dhe nderkobmetare denojne bombardimet dhe sulmet ndaj mediave amerikane dhe borterore ne Gaza!
Një sulm ajror izraelit godet ndërtesën e një shtëpie shumëkatëshe që strehon zyrat e Associated Press në Gaza të Shtunën. Sulmi erdhi afërsisht një orë pasi ushtria izraelite urdhëroi njerëzit të evakuonin ndërtesën.
QYTETI GAZA, Rripi i Gazës (AP) – Një sulm ajror izraelit të Shtunën shënjestroi dhe shkatërroi një ndërtesë shumëkatëshe në Gaza që strehonte zyra të The Associated Press dhe media të tjera. Presidenti i AP tha se agjencia ishte « e tronditur dhe e tmerruar » në grevë.
Stafi i AP dhe qiramarrësit e tjerë evakuuan në mënyrë të sigurt ndërtesën pasi ushtria telefonoi një paralajmërim se greva ishte e afërt brenda një ore. Tre raketa të rënda goditën ndërtesën 12-katëshe, duke e shembur atë në një re gjigande pluhuri.
Presidenti i SHBA Joe Biden të Shtunën i shprehu « shqetësim të madh » Kryeministrit Izraelit Benjamin Netanyahu rreth përshkallëzimit të vazhdueshëm të dhunës të Shtunën.
(Le président américain Joe Biden a exprimé samedi sa « grande inquiétude » au Premier ministre israélien Benjamin Netanyahu au sujet de l’escalade de violences en cours. 
M. Biden a aussi fait part de sa préoccupation au sujet de « la sécurité des journalistes » après qu’une frappe israélienne a détruit un immeuble abritant notamment les locaux de l’agence américaine AP à Gaza, selon un communiqué de la Maison Blanche.) Biden gjithashtu shprehu shqetësim mbi « sigurinë e gazetarëve » pasi një sulm izraelit shkatërroi një ndërtesë duke përfshirë ambientet e agjencisë amerikane AP në Gaza, sipas një deklarate të Shtëpisë së Bardhë, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

 

 

Derniers articles

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Bernë, 23 mars -Pavarësisht më shumë se 12 orësh negociatash të shtunën nën patronazhin e BE-së, Kosova dhe Serbia nuk arritën të bien dakord...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...

Kryetari i FFK-së Agim Ademi sërish probleme me drejtësinë kosovare. Ai sot pas nje intervisitimi eshte derguar në mbajtje për 48 ore

Prishtinë, 22 maers -Kreu i Federatës së Futbollit të Kosovës Agim Ademi sot ishte ftuar për t’u intervistuar. Ai do të qëndroj në mbajtje...