4.5 C
Berne
mardi 28/11/2023

Shefi i armates zvicerane kërkon vazhdimin e misionit Swisscoy në Kosovë, për shkak situatës frazhile ne rajon

Berne, 25 dhjetor -Shefi i armates kolonel Thomas Süssli, duke u kthyer nga një vizitë në Ballkan, do t’i kërkojnë parlamentit helvetik ne vitin e ardhshëm, kur ju skadon afati, të prolongoj misionin e ushtarëve zviceran-Swisscoy në Kosovë, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch 

Sipas tij për momentin nuk është e mundur t’i jepet fund misionit paqeruajtës, pasi situata politike është tensionuar.

“Nëse trupat e misionit të paqes tërhiqen nga Kosova dhe Bosnja, këto vende ka të ngjarë të bien sërish në paqëndrueshmëri të madhe”, tha Thomas Süssli në një intervistë për Sonntagsblick, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ushtria zvicerane ka marrë pjesë në misionin e paqes në Kosovë që nga viti 1999. Ushtria Zvicerane ka qenë pjesë e Forcave të Kosovës (KFOR) me 4,500 burra dhe gra që nga viti 1999. Pas 22 vitesh, forcat paqeruajtëse nën komandën e NATO-s janë më të nevojshme se kurrë, situata është shumë e brishtë: kërcitja e shpatave ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është rritur këtë vit. Brenda Kosovës ka një shumicë shqiptare dhe një pakicë serbe, dhe organizatat e prirura ndaj dhunës janë gjithashtu aktive. Bota në Afganistan mësoi me hidhërim se çfarë mund të ndodhë kur komuniteti ndërkombëtar tërhiqet nga një zonë krize.

Për sa i përket angazhimit të ushtrisë në luftën kundër COVID-19, ushtria thirri edhe 120 ushtarë të tjerë për një shërbim mbështetës, kryesisht në pjesën frëngjisht-folëse të Zvicrës, pasi kishte mungesë të njerëzve që flisnin frëngjisht.

Ushtria mund të vendosë deri në 5 mijë njerëz në dispozicion për sektorin e shëndetësisë, por ai tha se shpreson që të mos arrijmë deri në këtë pikë.

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...