3.1 C
Berne
dimanche 25/02/2024

Avnija Hafuzi – Diplomat dhe humanist nga Presheva, që po lobon me shume se nje minister

Avnija Hafuzi – Konsulli i Nderit nga Shqiperia ne Hungari

Është botuar memorandumi i Konsullit të nderuar shqiptaro-hungarez Avnija Hafuzi.

Avnija Hafuzi, ka më shumë se 4 dekada që jeton në Hungari. Konsullata e nderuar shqiptaro-hungareze mblodhi të gjitha dokumentet, certifikatat që mori gjatë jetës së tij për veprimtaritë e tij mbrojtëse në fushat ekonomike, kulturore dhe sportive. Tregimet dëshmojnë për vështirësitë dhe gëzimet. Nga ky është bërë një libër memorandum, botuar në mes të dhjetorit 2021 me titull “Bamirësi erdhi nga Presheva, që u bë kalorës”, shkruar dhe redaktuar nga Mary Helen’s. Biografia u kontrollua nga Hafuzi Henriett. Punimet e fotos janë bërë nga Ákos Teszár dhe J ózsef Györke.

Lexuesit mund të njihen vetëm me shkrepjet nga aktivitetet e Avnija Hafuzit. Në qendër të jetës së tij është dhurimi: ai ndihmon njerëzit kudo që mundet. Histori emocionuese dhe momente gëzimi po zbulohen nga certifikatat që ai ka vizatuar në librin e tij.

Ai takoi një numër njerëzish të famshëm jo vetëm në Hungari, por edhe në të gjithë Evropën. Jo vetëm në vendin tonë, por edhe jashtë vendit, mbështet sportin, kulturën, posaçërisht njerëzit në nevojë me donacione.

Personazhi kryesor i librit është z. Hafuzi jo vetëm konsull nderi i Shqipërise ne Hungari,  por edhe president i Shoqatës Sportive të Karatesë Shotokán dhe ambasador i paqes. Përveç kësaj, disa organizata civile, duke përfshirë një anëtar të Shën György Knight Riders.

Ajo i vlerëson njerëzit ku mundet, ndihmon.

Libri i memorandumit për të, që është edhe biografi, mund të jetë një lexim interesant për ata që janë të interesuar se si të qëndrojnë njerëz në një botë të nxituar, të rrezikshme. Avnija Hafuzi është me origjinë shqiptare, por u bë hungarez për familjen e saj dhe për popullin hungarez. Një memorandum, një mënyrë perspektive për të tjerët dhe një shembull i dobishëm dhe i dobishëm për t’u ndjekur, si ta adoptojmë pa asnjë turp, me qëllim që t’u japim, t’u sjellë gëzim të tjerëve, qoftë edhe një pjesë të jetës./Telegrafi.Al

 

Derniers articles

L’ambassadeur Suisse auprès de l’ONU avec un message pour le Kosovë et la Serbie

La Serbie, déçue par la Suisse, a critiqué l'ambassadeur suisse pour son manque de solidarité avec la propagande de Vucic et ses mensonges au...

Gjenevë, vdesin dy të rinj në paraburgim, para komisariatit të policise tubohen mbi njëqin qytetarë të revoltuar

Gjenevë, 24 shkrut -"Askush nuk e meriton të vdesë në qelitë në Bulevardin Carl-Vogt," brohoritin demonstruesit. Ata duan të dinë të vërtetën. Autoritetet tona...

Flet gazetari shqiptar që lëshoi Ukrainën 24 orë para invasionit rus. Sot bëhen dy vjet kur Rusa nisi te ukupoj Ukrainën…

Natën e 23 deri më 24 shkurt 2022, Vladimir Putin nis "operacionin e tij special ushtarak" në Ukrainë. Shtete, opinione ndërkombëtare dhe media i...

Zvicra organizon verës në Gjenevë konferencën ndërkombëtare për Ukrainën. Lajmin e dha sot nga KS i OKB-së shefi i diplomacise zvicerane

Bernë, 24 shkurt -Ministri i Punëve të Jashtme të Zvicrës Ignatius Cassis njoftoi sot në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së se me...

Ardon Jashari, në mars i rikthehet kombëtares zvicerane ?

Bernë, 23 shkrut -Kanë përfunduar bisedimet mes Federatës së Futbollit të Zvicrës (SFV) dhe Ardon Jasharit. Ky xhevahir kosovar së shpejti duhet të luajë...