3.1 C
Berne
dimanche 25/02/2024

Serbët që humben në Katar, provokjne me flamurin e Serbise mbi Kosovës duke e bërë « Serbine e Madhe ». Reagon Kosova. Prishtina pret reagim dhe denim nga FIFA ndaj provokatorëve

Berne, 25Nëntor -Pas humbjes 2-0 kundër Brazilit tifozët serbë zgjodhën ta lënë pas futbollin dhe të shpalosin simbole nacionaliste kundër Kosovës në stadiumin “Lusail”, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ata hapën në stadium një flamur me hartën e Kosovës me ngjyrat e flamurit serb ku sipër saj ishte i vulosur shkrimi “Nuk ka dorëzim”.

Reagon Kosova. Prishtina pret reagim dhe denim nga FIFA ndja provokatorëve, qe fyu nje anetare te FIFA-s me « Sebrine e Madhe »

Reth ketij provokimi te fundit te serbeve edhe spe dseir me tash nuk ka redaguar FIFA, kane reaguar ashper nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) e cila ka paraqitur ankesë në FIFA për siç e ka quajtur, veprimin agresiv të ekipit përfaqësues të Serbisë në ndeshjen ndaj Brazilit, në kuadër të Kupës së Botës “Katar 2022

Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka mesuar se pas FFK-së, ka reaguar edhe Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS), Hajrulla Çeku, ka reaguar pasi në zhveshtoren e lojtarëve të Serbisë në Katar, të enjten është vendosur një flamur ku shihej harta e Kosovës me ngjyrat e flamurit serb, me mbishkrimin “Nuk ka dorëzim”. Pas minsitrti ka regauar edhe

Një provokim i tillë ndëshkohet sipas rregullave të FIFA-s, por që deri më tani nuk ka ardhur ende asnjë reagim.

Serbia është në një grup me Zvicrën, ku luajnë Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka, të cilëve iu është ndaluar të festojnë me “shqiponjën dy krenare” në këtë botëror.

Gjesti është ndaluar pas festimit në Euro 2016 që u bë nga këta të fundit gjatë ndeshjes së Zvicrës kundër Serbisë. Të dy futbollistët u ndëshkuan me gjobë për gjestin.

Derniers articles

L’ambassadeur Suisse auprès de l’ONU avec un message pour le Kosovë et la Serbie

La Serbie, déçue par la Suisse, a critiqué l'ambassadeur suisse pour son manque de solidarité avec la propagande de Vucic et ses mensonges au...

Gjenevë, vdesin dy të rinj në paraburgim, para komisariatit të policise tubohen mbi njëqin qytetarë të revoltuar

Gjenevë, 24 shkrut -"Askush nuk e meriton të vdesë në qelitë në Bulevardin Carl-Vogt," brohoritin demonstruesit. Ata duan të dinë të vërtetën. Autoritetet tona...

Flet gazetari shqiptar që lëshoi Ukrainën 24 orë para invasionit rus. Sot bëhen dy vjet kur Rusa nisi te ukupoj Ukrainën…

Natën e 23 deri më 24 shkurt 2022, Vladimir Putin nis "operacionin e tij special ushtarak" në Ukrainë. Shtete, opinione ndërkombëtare dhe media i...

Zvicra organizon verës në Gjenevë konferencën ndërkombëtare për Ukrainën. Lajmin e dha sot nga KS i OKB-së shefi i diplomacise zvicerane

Bernë, 24 shkurt -Ministri i Punëve të Jashtme të Zvicrës Ignatius Cassis njoftoi sot në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së se me...

Ardon Jashari, në mars i rikthehet kombëtares zvicerane ?

Bernë, 23 shkrut -Kanë përfunduar bisedimet mes Federatës së Futbollit të Zvicrës (SFV) dhe Ardon Jasharit. Ky xhevahir kosovar së shpejti duhet të luajë...