1.4 C
Berne
jeudi 30/11/2023

Mediat zvicerane dhe evropiane nga Katari: Mesazhe urrejtjeje gjenocidale – Serbët provokojnë Kosovën

“Mesazhe urrejtjeje gjenocidale” – Serbët provokojnë Kosovën me flamuj ngha podrume («Völkermörderische Hassbotschaften» – Serben provozieren den Kosovo mit Garderobenfahne); « Serben provozieren mit Fahne in WM-Garderobe – Kosovo fordert Strafe »  (Serben provozieren mit Fahne in WM-Garderobe – Kosovo fordert Strafe); « Kosova flet për mesazh urrejtje – skandal flamuri në Serbi… » (Kosovo spricht von Hassbotschaft – Flaggen-Skandal in Serbien …) jane keta vete disa tituj qe ka shkeputura agzeta zvcerane ne shqip Le Canton27.ch  te cilat flasin për skandalin ne Katar për prvokimet se me flamnurin e Serbise mbi flamurine  Ksaoves, duek rpeezntuar « Serbine e Madhe »

Një ditë pas humbjes së Serbisë nga Brazili, rezultati bëhet i parëndësishëm. Goli i mrekullueshëm i sulmuesit të Seleçao, Richarlison nuk bëhet më viral, por një foto e një flamuri që ndoshta është bërë në dhomën e zhveshjes së Serbisë para ndeshjes kundër Neymar dhe Co.

FFK-ja dënon ashpër veprimin agresiv ndaj Republikës së Kosovës të treguar nga Serbia në “Katar 2022”

Kupa e Botës është një ngjarje gëzimi dhe uniteti dhe duhet të dërgojë mesazhe shprese dhe paqeje, jo mesazhe urrejtjeje.

“FFK-ja dënon ashpër veprimet agresive të Serbisë kundër Republikës së Kosovës. Kupa e Botës është një ngjarje gëzimi dhe uniteti dhe duhet të dërgojë mesazhe shprese dhe paqeje, jo mesazhe urrejtjeje”.

Federata e Futbollit të Kosovës, së bashku me Komitetin Olimpik të Kosovës, kanë bërë ankesë në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar dhe FIFA për “gjestin e turpshëm të kombëtares serbe dhe mesazhet ksenofobike dhe ksenofobike në dhomat e zhveshjes”. Po ashtu, Asociacioni Kosovar thotë:

“Është e turpshme se si udhëheqja e Federatës së Futbollit të Serbisë lejon mesazhe të tilla ksenofobike dhe gjenocidale urrejtjeje kundër një anëtari të barabartë të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC), FIFA-s dhe UEFA-s.

“Është e turpshme sesi liderët e FA Serbisë lejuan mesazhe të tilla ksenofobike dhe gjenocidale të urrejtjes kundër një anëtari të barabartë të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC) dhe FIFA-s dhe UEFA-s”.  Veprimin e serbëve në Twitter e ka komentuar edhe zëvendësministrja e Kosovës për Kulturë, Rininë dhe Sport, Daulina Osmani:

“Retorika shoviniste e Serbisë kundër Republikës së Kosovës në sport dhe në institucionet zyrtare është akt agresiv kundër vlerave njerëzore dhe sportive dhe duhet dënuar. Mos ndërmarrja e veprimeve është një akt i zhurmshëm në vetvete.”
Siç shkruan sportschau.de, flamurin e varur në dhomën e zhveshjes e kanë mbajtur lart edhe disa tifozë serbë gjatë ndeshjes kundër Brazilit.

Fushata risjell kujtimet e aferës së shqiponjës dykrenore gjatë lojës së ekipit kombëtar të Zvicrës kundër Serbisë në Kupën e Botës 2018 në Rusi. Në atë kohë, lojtarët zviceranë me rrënjë kosovare u provokuan nga tifozët serbë, Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri pas golave ​​të tyre formuan një shqiponjë dykrenare me duar dhe brohoritën me të në mënyrë demonstrative. Zvicra takon sërish Serbinë të premten e ardhshme dhe flamuri serb të paktën nuk duhet të ndihmojë në qetësimin e gjërave. Katër vite më parë, Zvicra fitoi ndeshjen ndaj Serbisë 2-1 dhe u kualifikua në 1/8, serbët u eliminuan në fazën e grupeve.

Gazetarët serbë rrethojnë kapitenin Nati Xhaka

Pas fitores fillestare ndaj Kamerunit, Granit Xhaka është i kërkuar edhe me disa gazetarë nga Serbia. Siç shkruan “Blick”, ata nuk janë të interesuar për ndeshjen ndaj Kamerunit, është më shumë për ndeshjen e ardhshme kundër Serbisë. Xhaka përgjigjet me qetësi, gazetarët serbë qëndrojnë kokëfortë, derisa shefi i medias së SFV-së ndërhyn dhe e ndërpret seancën pyetje-përgjigje. Fakti është: Mediat nga Serbia dhe Kosova janë shumë të interesuara, veçanërisht për Granit Xhakën dhe Xherdan Shaqirin. Deri tani ka qenë e qetë.

Derniers articles

Poetja e re Cerazela Kondi vjen me tri poezi te reja nga libri i ardhshem i saj

Nga nektari i poezisë - Cerazela Kondi Ku je? Jam aty ku ti kurre nuk kerkove. Atje ku ti humbe. Jam loti qe ti nuk qave. Jam vuajtjet qe ti kurre si...

Presheva bëhet edhe me një kuadër në perendim. Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi

Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi. Ajo posa ka diplomuar në Fakulltetin e Steyr, që quhet Controlling, Rechnungswesen...

Specialja nga Haga nuk e komenton protesten. Ata thone se dihen qendrimet tona: Ne nuk jemi kunder UCK-se por individeve!

Hagë, 30 Nëntor -Vizita e djeshme e kryetares së Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, nuk u prit mirë nga nje grup i vogël në Kosovë. PSD...

Krerët e Interpol-it shqiptar në Asamblenë e Përgjithshme në Vienë flasin për ATV pas takimit me presidentin e INTERPOL-it gjeneralmajor Ahmed Naser Al-Raisi

Pëllumb Seferi, drejtor i departamentit te policise se shtetit shqiptarë për Marëdhenieve nderkombëtare, në bisede me gazetarin Nefail Maliqin, te derguarin tonë tone ne...

Jeta dhe cmimet me ne Shkup, megjithate dallojne nga ato ne Tiranë, Beograd apo Zagreb

Berne, 29 nentor -Më pak të famshëm se Spanja apo Tajlanda, kryeqytetet e Evropës Juglindore po e gjejnë gradualisht vendin e tyre në "listën...