19.9 C
Berne
lundi 20/05/2024

Mediat zvicerane dhe evropiane nga Katari: Mesazhe urrejtjeje gjenocidale – Serbët provokojnë Kosovën

“Mesazhe urrejtjeje gjenocidale” – Serbët provokojnë Kosovën me flamuj ngha podrume («Völkermörderische Hassbotschaften» – Serben provozieren den Kosovo mit Garderobenfahne); « Serben provozieren mit Fahne in WM-Garderobe – Kosovo fordert Strafe »  (Serben provozieren mit Fahne in WM-Garderobe – Kosovo fordert Strafe); « Kosova flet për mesazh urrejtje – skandal flamuri në Serbi… » (Kosovo spricht von Hassbotschaft – Flaggen-Skandal in Serbien …) jane keta vete disa tituj qe ka shkeputura agzeta zvcerane ne shqip Le Canton27.ch  te cilat flasin për skandalin ne Katar për prvokimet se me flamnurin e Serbise mbi flamurine  Ksaoves, duek rpeezntuar « Serbine e Madhe »

Një ditë pas humbjes së Serbisë nga Brazili, rezultati bëhet i parëndësishëm. Goli i mrekullueshëm i sulmuesit të Seleçao, Richarlison nuk bëhet më viral, por një foto e një flamuri që ndoshta është bërë në dhomën e zhveshjes së Serbisë para ndeshjes kundër Neymar dhe Co.

FFK-ja dënon ashpër veprimin agresiv ndaj Republikës së Kosovës të treguar nga Serbia në “Katar 2022”

Kupa e Botës është një ngjarje gëzimi dhe uniteti dhe duhet të dërgojë mesazhe shprese dhe paqeje, jo mesazhe urrejtjeje.

“FFK-ja dënon ashpër veprimet agresive të Serbisë kundër Republikës së Kosovës. Kupa e Botës është një ngjarje gëzimi dhe uniteti dhe duhet të dërgojë mesazhe shprese dhe paqeje, jo mesazhe urrejtjeje”.

Federata e Futbollit të Kosovës, së bashku me Komitetin Olimpik të Kosovës, kanë bërë ankesë në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar dhe FIFA për “gjestin e turpshëm të kombëtares serbe dhe mesazhet ksenofobike dhe ksenofobike në dhomat e zhveshjes”. Po ashtu, Asociacioni Kosovar thotë:

“Është e turpshme se si udhëheqja e Federatës së Futbollit të Serbisë lejon mesazhe të tilla ksenofobike dhe gjenocidale urrejtjeje kundër një anëtari të barabartë të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC), FIFA-s dhe UEFA-s.

“Është e turpshme sesi liderët e FA Serbisë lejuan mesazhe të tilla ksenofobike dhe gjenocidale të urrejtjes kundër një anëtari të barabartë të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC) dhe FIFA-s dhe UEFA-s”.  Veprimin e serbëve në Twitter e ka komentuar edhe zëvendësministrja e Kosovës për Kulturë, Rininë dhe Sport, Daulina Osmani:

“Retorika shoviniste e Serbisë kundër Republikës së Kosovës në sport dhe në institucionet zyrtare është akt agresiv kundër vlerave njerëzore dhe sportive dhe duhet dënuar. Mos ndërmarrja e veprimeve është një akt i zhurmshëm në vetvete.”
Siç shkruan sportschau.de, flamurin e varur në dhomën e zhveshjes e kanë mbajtur lart edhe disa tifozë serbë gjatë ndeshjes kundër Brazilit.

Fushata risjell kujtimet e aferës së shqiponjës dykrenore gjatë lojës së ekipit kombëtar të Zvicrës kundër Serbisë në Kupën e Botës 2018 në Rusi. Në atë kohë, lojtarët zviceranë me rrënjë kosovare u provokuan nga tifozët serbë, Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri pas golave ​​të tyre formuan një shqiponjë dykrenare me duar dhe brohoritën me të në mënyrë demonstrative. Zvicra takon sërish Serbinë të premten e ardhshme dhe flamuri serb të paktën nuk duhet të ndihmojë në qetësimin e gjërave. Katër vite më parë, Zvicra fitoi ndeshjen ndaj Serbisë 2-1 dhe u kualifikua në 1/8, serbët u eliminuan në fazën e grupeve.

Gazetarët serbë rrethojnë kapitenin Nati Xhaka

Pas fitores fillestare ndaj Kamerunit, Granit Xhaka është i kërkuar edhe me disa gazetarë nga Serbia. Siç shkruan “Blick”, ata nuk janë të interesuar për ndeshjen ndaj Kamerunit, është më shumë për ndeshjen e ardhshme kundër Serbisë. Xhaka përgjigjet me qetësi, gazetarët serbë qëndrojnë kokëfortë, derisa shefi i medias së SFV-së ndërhyn dhe e ndërpret seancën pyetje-përgjigje. Fakti është: Mediat nga Serbia dhe Kosova janë shumë të interesuara, veçanërisht për Granit Xhakën dhe Xherdan Shaqirin. Deri tani ka qenë e qetë.

Derniers articles