15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-se u takua me Presidentin e Konfederatës Zvicerane Berset

Nju Jork/OKB, 18 shtator – Presidenti i Konfederatës Zvicerane z. Alain Berset, mes shumë presidentëve të botës, merr pjesë në punimet e sesionit të 78-të të Asamblesë Vjetore të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork.

Sot në orët e pasdites (koha e Amerikës) ai u prit nga Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antoni Guterres, njifton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch.
,
Sekretari i Përgjithshëm u takua me H.E. Z. Alain Berset, President i Konfederatës Zvicerane. Ata diskutuan situatat në Kolumbi dhe rajonin e Liqeneve të Mëdha, si dhe sfidat globale të ushqimit.

Sekretari i Përgjithshëm falënderoi Presidentin Berset për kontributin e Zvicrës në punën e Kombeve të Bashkuara, veçanërisht përmes Gjenevës Ndërkombëtare.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...