3.3 C
Berne
mardi 23/04/2024

Poezia shqiptare mbi ujë ne anijen gjigante. Poeti nga Kosova Lulzim Tafa mysafire nderi ne Kongresin boteror te poeteve ne Itali

Nga data 22 deri më 29 shtator mbahet Kongresit Botëror të Poeteve ne Rome. Ky kongres, i 42-ti me radhë, sivjet për herë të parë mbahet në një anije gjigante dhe do të marrin pjesë poetë nga mbarë kontinenti, ne mesin e te cikeve do merr pjese edhe poeti yni i njohur Lulzim Tafa, njeherit rekotor i Universitetit AAB, i ftuar si mysafire nderi, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Vanton27.ch

Kongresi i shkrimtareve ku di marrin pjese mbi 100 pirte nga mbare bota, do nisë në Romë-Itali dhe do të lëvizë bashkë me vargjet tona nëpër ujërat e Mesdheut, në Maltë, në Greqi dhe përsëri do të kthehet në Itali.

« Jam i lumtur që do t’i takoj shumë nga miqtë e mi poetë nga të gjitha anët e globit, po ashtu jam i lumtur që në këtë kongres do të jetë prezente edhe letërsia jonë…” ka thene poeti nga Kosova z.Lulzim Tafa per gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch i coki edhte pjesemarres i kongreit boterore te Poeteve qe do mbahet sivjet ne Rome te Italise.

Kongresi Botëror i Poetëve, Inc., është një shoqatë me 53 vjet që nga themelimi i tij në vitin 1969, me qëllim që të ndihmojë në arritjen e dëshirës për paqe dhe vëllazëri përmes poezisë. Që atëherë, nën kujdesin e shoqatës së saj simotra Akademia Botërore e Arteve dhe Kulturës, ajo ka mbajtur 41 kongrese në pjesë të ndryshme të botës, duke mbështetur vlerat e mirëkuptimit, respektit, lirisë së besimit, dashurisë dhe barazisë së të gjitha racave. .

Në vitin 2023, kongresi botëror i poetëve do të mbahet në bordin e lundrimit Divina MSC, nga data 22 deri më 29 shtator, duke u nisur nga Civitavecchia (Romë) Itali, duke vizituar Siracusa, La Valeta, Santorini, Mykonos, Civitavecchia dhe do të organizohet nga World Bordi Ekzekutiv i Kongresit të Poetëve, Inc i kryesuar nga María Eugenia Soberanis.

Dy fjale per poetin Lulzim Tafa

-Lulzim Tafa është poet, rektor i Universitetit AAB në Prishtinë dhe profesor universitar. Ai eshte nga Lipjani. Studimet pas Prishtines, ka doktoruar në Universitetin e Sarajevës me disertacion në fushën e Drejtësisë. Aktualisht shërben si Kryetar i Këshillit Drejtues të Universitetit AAB, universiteti më prestigjioz në Kosove, madje edhe ne ballkan. Eshte autor i disa librave.Veprat e tij janë përkthyer në 30 gjuhe boterore.

 

Derniers articles

Oskar Freysinger, në gërsherë, ju ehste nënshtruar një operacioni të madh për ish të zgjedhurin e UDC-së (SVP)

Bernë, 23 prill -Ish foshnja Valais e tmerrshme e UDC iu nënshtrua një operacioni të madh në zemër më 17 prill, në spitalin e...

Migracioni dhe krimi i organizuar, tema kyqe e takimit te djeshëm në Bazel të pesë ministrave të Punëve të Brendshme të vendeve gjermanofone

Bazel, 23 prill -Me ftesë të këshilltarit federal Beat Jans, ministrat e brendshëm e pesë të vendeve me gjermanpfone si gjuhë zyrtare u takuan...

Mira Murati bëhet zyrtarisht pjesë e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë

Shefja e shërbimeve teknologjike të OpenAI, Mira Murati dhe poeti i njohur nga Kosova, Lulzim Tafa, janë pranuar sot si anëtarë të jashtëm të...

Çipa rreth Investigimi i RAI3: Një detaj është implikimi i sekretarit të përgjithshëm të Kryeministrisë. Duhet sqaruar nëse ai ka…

Duke komentuar materialin e transmetuar nga emisioni investigativ më i rëndësishëm italian, “Report”, Aleksandër Çipa, drejtor i News 24 i ftuar në “Open”, tha...

Ne Festivalin e 24-të të filmit ne Gjermani qe fillon neser, në mesin e 100 filmave nga mbare bota, aty edhe filmat nga Kosova...

Bernë, 23 prill -Çdo vit, goEast e transformon kryeqytetin e shtetit Hessian Wiesbaden në një nga vendet më të rëndësishme ndërkombëtare për kinemanë nga...