20.8 C
Berne
dimanche 26/05/2024

Pushtimi i Universitetit të Gjenevës / Policia dëboi studentët nën brohoritjet «Palestinë e lirë, e lirë»

Gjenevë, 14 maj -Pas shtatë ditësh, te pushtimit nga studnetet nga mabre bota të  Universitetit te GHjenvëves (UNI Mal) teherët në mëngjes policia evakuoi studentët e fundit që kishin vendosur të qëndronin në sallën e Uni Mail mbrëmjen e së hënës, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

 «Vous sommes des enfants de Gaza», «free, free Palestine» 

Për gjashte dite rresht mbi 500 studente nga mbare bota (aty edhe shqiptarë) kishin pushtuar Universietin e Gjenvës ne shenje solidariteti me palestinezet, duke denuar territorin dhe gjenocidin e Izraelit ne Gaza.

Policia ndërhyri në orën 5 të mëngjesit të kësaj të marte për të larguar studentët pro-palestinezë që kishin pushtuar Universitetin e Gjenevës për gati një javë. Ajo evakuoi pesëdhjetë protestuesit që refuzuan të largoheshin.

“Policia është aty, ka kontrolle identiteti dhe ata po prangosin njerëzit,” paralajmëruan aktivistët në grupin e tyre Telegram. Midis orës 5:30 të mëngjesit dhe 6:45 të mëngjesit, një duzinë furgona policie u larguan nga ndërtesa e universitetit. Njerëzit në bord u mbështetën me zë nga një grup jashtë. Ndërhyrja përfundoi në mënyrë paqësore pak para orës 7 të mëngjesit.

Në të njëjtën kohë, në sallë tashmë ishin aktive ekipet e pastrimit. Dhjetëra flamuj palestinezë që zbukuronin sallën janë zhdukur. Pas hapjes, sigurimi privat i pranishëm kërkonte ende një ID studentore për të hyrë në ndërtesë.

“E kemi kryer evakuimin nga ora 5 e mëngjesit”, konfirmon Aline Dard, zëdhënëse e policisë kantonale. Ajo shton se të arrestuarit do të intervistohen në komisariat. Numri i tyre i saktë nuk dihet ende.

Rreth dhjetë persona ndodhen para komisariatit të Graviere, ku ka të arrestuar, të cilët duartrokiten teksa lirohen. Thirrjet « ne jemi fëmijët e Gazës » dhe « Palestinë e lirë, e lirë » («Vous sommes des enfants de Gaza», «free, free Palestine»)  oshëtinin ndërsa ata largoheshin, citon gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Mbrëmjen e së hënës, vendimi për të pritur mbërritjen e policisë përpara se të kryhet një evakuim i mundshëm u mor gjatë një asambleje të përgjithshme ku morën pjesë 150 studentë. Shtypi nuk u lejua të merrte pjesë.

Derniers articles