15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Le Secrétaire général a rencontré S.E.M. Alain Berset, Président de la Confédération suisse

New York/UN, 18 dept -Le président de la Confédération suisse M. Alain Berset, parmi de nombreux présidents du monde, il participe aux travaux de la 78ème session de l’Assemblée annuelle des Nations Unies à New York

Aujourd’hui dans l’après-midi (heure américaine), il a été reçu par le secrétaire général de l’ONU Antoni Guterres, rapporte le journal suisse en albanais Le Canton27.ch

Le Secrétaire général a rencontré S.E.M. Alain Berset, Président de la Confédération suisse. Ils ont discuté des situations en Colombie et dans la région des Grands Lacs, ainsi que des défis alimentaires mondiaux.

Le Secrétaire général a remercié le Président Berset pour la contribution de la Suisse aux travaux de l’ONU, notamment par le biais de la Genève internationale.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...