18 C
Berne
dimanche 26/05/2024

Rrebeshe shiu me stuhi ere ne Zvicer..Ndërprerje te rrymes dhe trafiku

Bernë, 14 mars -Një ndryshim i papritur i motit shkaktoi stuhi të forta të hënën në mbrëmje të shoqëruar me vetëtima, stuhi dhe reshje shiu, veçanërisht në Zvicrën perëndimore dhe veriperëndimore. Herë pas here ka pasur ndërprerje të energjisë elektrike dhe ndërprerje të trafikut, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju rdferuar ATS.

Shpejtësitë arritën 125 km/h në Delémont dhe 120 km/h në Cressier (NE), njoftoi MeteoSwiss. Pak pas orës 21:00, më shumë se 700 vetëtima ishin regjistruar tashmë në Zvicër.

Shumë qytete pësuan ndërprerje të energjisë elektrike. Sipas BKW, rajonet në veri të Bienne (BE) dhe në perëndim të Moutier (BE) u prekën. Në Jura, trafiku hekurudhor u ndërpre midis Le Noirmont dhe Saignelégier për shkak të një ndërprerjeje të energjisë. Dëme për shkak të motit të keq janë vërejtur edhe në linjën Solothurn-Moutier.

bie pema

Në kantonin e Basel-Country, probleme me furnizimin kanë ndodhur në Liestal dhe Lausen, sipas kompanisë energjetike Elektra Baselland (EBL). Dhe në Aargau, sipas AEW Energie, energjia u ndërpre pjesërisht në Gebenstorf dhe Turgi.

Stuhitë shkaktuan edhe rënien e pemëve, gjë që çoi në mbylljen e disa rrugëve. A20 që lidh Neuchâtel me La Chaux-de-Fonds (NE), për shembull, u prek.

Derniers articles