15.9 C
Berne
samedi 30/09/2023

Reporters sans Frontieres dhe IFJ nga Brukseli denojne sulmin e huliganeve serb ndaj gazetarit te ATV

Pavol Szalai, pergjegjes i Reporters sans Frontieres per Evrope, Ricardo Gutierrez, Sekretari i përgjithshëm i Federatës Evropiane të Gazetarëve, Nefail Maliqi gazetar nderkombetar (gazetari yne ne Gjeneve) te shoqeruar me kolege shqiptare

Bruksel, 14 qershor -Javen qe shkoi gazetari i televizionit ATV,  Fatlum Jashari dhe kameramani Blend Thaçi kanë pësuar lëndime trupore si pasojë e një sulmi në drejtim të veturës së tyre në Zveçan.

Vetura televizionit ATV është sulmuar me gurë. Rreth ketij dûmi ndaj gazetareve te ATV-se nga huliganet serbe ne Veri pos institucioneve dhe asiciacioneve vendore sot kane reaguar edhe ato nderkombetare, njifton gazeta zvicerane Le Canton27.ch
“Gjatë mbulimit të tensioneve në Zveçan, ekipi i ATV-së u sulmua me gurë duke plagosur 2 gazetarë dhe duke dëmtuar veturën e tyre… “ ka thene ndert tjeta per gazeten zvicerane Le Canton27.ch z.Pavol Szalai, pergjegjes i Reporters sans Frontieres per Evrope i cili ka denuar rastin ne fjale (While covering the tensions in Zvecan, ATV’s crew was attacked with stones injuring..)

Pas një sulmi tjetër në një media në veri, RSF u bën thirrje autoriteteve lokale dhe ndërkombëtare të mbrojnë gazetarët.

Edhe Sekretari i përgjithshëm i Federatës Evropiane të Gazetarëve, Ricardo Gutierrez permes gazetes zvicerane ka denuar sulmin ndaj gazetarit te ATV-se ne veri duke thne se “sulmi ndaj kolegut te ATV eshte per nne FEJ nje akt i shemtuar dhe i papranueshem”

Në kontekstin e valës së dhunës në veri të Kosovës, Reporterët pa Kufij (RSF) dhe organizatat e tjera ndërkombëtare që mbrojnë lirinë e medias kërkojnë nga Ministria e Brendshme dhe policia që menjëherë të vendosin një protokoll sigurie dhe komunikim të rregullt ndërmjet institucioneve të zbatimit të ligjit dhe gazetarëve për të garantuar kushtet e tyre të sigurta të punës.

Organizatat e nënshkruara ndërkombëtare për lirinë e shtypit janë shumë të shqetësuara për valën e fundit të sulmeve të dhunshme ndaj gazetarëve në Kosovë, e cila ka qenë më intensive në historinë e fundit të vendit. U bëjmë thirrje autoriteteve që të marrin menjëherë masat e nevojshme për të garantuar sigurinë e gazetarëve dhe punonjësve të medias, duke u mundësuar atyre që të vazhdojnë të raportojnë për protestat e tensionuara në veri të vendit.

Sipas Le Canton27.ch, të paktën 20 sulme dhe incidente të tjera që synojnë gazetarët dhe mediat. Sulmet përfshijnë sulme fizike ndaj gazetarëve dhe punonjësve të medias dhe vandalizëm të pajisjeve të tilla si kamera dhe makina. Të paktën katër gazetarë apo punonjës të medias janë plagosur. Në Zveçan, gazetarët që punonin për mediat shqipfolëse u detyruan të strehohen brenda ndërtesës së komunës për një orë për të parandaluar sulme të tjera. Ndërkohë, gazetarët serbë pretendojnë gjithashtu diskriminim nga zyrtarët e Kosovës në hyrjen në ambiente.

Reporters dans Frontieres nga Brukseli gjithashtu i bëjmë thirrje KFOR-it që të ketë prioritet mbrojtjen e gazetarëve si pjesë e misionit të tyre për të ruajtur një mjedis të sigurt dhe të sigurt për të gjithë. Së fundi, punëdhënësit e medias janë përgjegjës për t’u ofruar gazetarëve trajnime dhe këshilla për sigurinë, pajisje mbrojtëse dhe përgjigje adekuate në rast të traumave fizike ose psikologjike, citon gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Ndërkohë, ne u bëjmë thirre të gjitha palëve që të de-përshkallëzojnë tensionin dhe të ndalojnë menjëherë shënjestrimin e gazetarëve dhe punonjësve të medias. Ne do të vazhdojmë ta ndjekim nga afër situatën.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...