15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Ministria e Jashtme e Kosovës ju bën thirrje mergimtarëve në Zvicer dhe diaspore që t’mos kalojnë nëpër Serbi!

Bernë-Prishtine, 15 qershor  -Pas kidnapimit të tre policëve shqiptare ne Kosovë nga policia serbe dhe pas arrestimit të 3 kosovarëve tjere në Merdare bashkë me provokimet tjera te bandave kriminale serbe ne rruget e Serbisë duke u paraqitur here si « police » e here si « wagner », ka shkatuar panike dhe pasiguri tek mergimtaret shqiptare, sidomos ata kosovaret qe gjate pushimeve i bien tranzit nepër Serbi, njofton nga Prishtina korrespodenti i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Për cdo vit tranzit përmes Serbisë kalojne mbi dy milionë shqiptarë. Rrisin buxhetin e Serbise për një miliard.

Analistet: Me paret e diaspores shqiptareve Serbia blen armatim kunder Kosovës 

Nje numer i madh i diaspores shqipare jana edhe ata nga Zvicra te cilet e kolojne kete rruge me fëmije me plote panike. Sipas gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch për cdo vit rrugeve te Serbisë kalojne mbi 2 milionë shqiptarë te ballkanit (Kosova, Shqiperia, Maqedonia Veriore, Lugina e Presheves, Malit të Zi si dhe Greqia).  Mesohet se buxheti i Serbise rritjet per një miliardë euro ne vit nga diaspora shqiptare. Sipas analisteve kosovar, eshte konstatuar se Serbia, me ato mjete blen armim luftarake kunder Kosovës.

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës ka ftuar qytetarët e Kosovës të shmangin kalimin nëpër Serbi

“MPJD, gjatë ditës ka pranuar raportime për arrestime të qytetarëve të Republikës së Kosovës nga autoritetet serbe përgjatë kalimit të tyre nëpër Serbi, dhe po merret nga afër me rastetnëpërmjet Zyrës Ndërlidhëse në Beograd.

Teksa u bëhet thirrje qytetarëve që të përdorin rrugë alternative për udhëtim.

Marrë parasysh zhvillimet e fundit, dhe duke e njohur qasjen jo korrekte të autoriteteve serbe, me qëllim të shmangies të çfarëdo incidenti, MPJD fton qytetarët që të përdorin rrugë alternative për udhëtim”, thuhet në njoftim, citon gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Nje aple te ngjajshem e kane dhene edhe ish-presidenti i Kosovës, biznesmen i njohur zviceran  Behgjet Pacolli, aktualisht kryetar i Aleancës për Kosovë të Re (AKR). Zotëri Pacolli  i është lutur bashkatdhetarëve të zgjedhin rrugë alternative, e të mos kalojnë përmes Serbisë.

“I lusë gjithë bashkatdhetarët të zgjedhin rrugë alternative, e të mos kalojnë përmes Serbisë. Provokimet serbe nuk kanë të ndalur! Ju uroj mirëseardhje në Kosovë!”, ka the z. Pacolli per gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch. Redaksia jone ka kontaktuar edhe ambasaden zvcierane ne Prishtine dhe Beograd për te marr nje deklarate rreth kesaj gjendje dhe provokimeve serbe ndaj diaspores kosovare rrugeve te Serbisë.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...