9.8 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Presidenti zviceran Guy Parmelin optimist. Parashef që në ket verë të nisë « clirimi » nga koronavirusi 

Në funksion të situatës epidemiologjike jashtë vendit dhe në vendin tonë, Konfederata planifikon të vonojë hapjen e restoranteve dhe mbajtjen e ngjarjeve më të mëdha. Presidenti zviceran Guy Parmelin ehste optimist ne medikat zvicerane i cili parashef që në ket verë do të nisë « clirimi » nga koronavirusi, sjhrkuan azeta zvcerane ne shqip Le cvanrton27.ch, duke ju rferuar ATS/SDA.

Presidenti i Konfederatës Guy Parmelin zbut shpresat e hapjeve të reja të shpejta. Situata epidemiologjike jashtë vendit dhe në Zvicër zvogëlon hapësirën për manovrim, paralajmëron ai në një intervistë me SonntagsZeitung.

Këshilli Federal ka bërë një hap përpara duke ulur takimet private. Por Zvicra ende duhet të presë për të hapur restorante dhe të lejojë që të mbahen ngjarje më të mëdha, thotë Guy Parmelin, i cili thotë se e kupton padurimin dhe pakënaqësinë e popullsisë.

Ai është i vetëdijshëm se qeveria mund të japë vetëm pak perspektiva, sepse virusi dominon situatën. Presidenti i Konfederatës shpreson që popullata të mbetet e qetë dhe e durueshme. Ai është i shqetësuar për një klimë e cila është duke u forcuar dhe duke u bërë më intolerante dhe dënon me forcë konfrontime të tilla si ato në St. Gallen.

Qëndro i disiplinuar

Guy Parmelin bën thirrje për të qëndruar i disiplinuar: «Edhe një herë duhet të bëjmë një përpjekje. Por ne mund të jemi të sigurt se situata do të stabilizohet me progresin e vaksinimit dhe se një normalitet do të kthehet në verë « .

Guy Parmelin e sheh interesante idenë e lejimit të njerëzve të testuar me një rezultat negativ. Këshilli Federal pritet të shqyrtojë çështjen me qëllim lehtësimin e mëtejshëm.

Bashkëpunimi industrial

Përveç kësaj, Ministri i Ekonomisë pretendon në favor të bashkëpunimit më të ngushtë në Evropë. Ai e diskutoi atë me homologët e tij francezë Bruno Le Maire dhe gjerman Peter Altmaier.

Zvicra, për shembull, mund të ndihmojë në krijimin e një industrie të dedikuar për zhvillimin dhe prodhimin e vaksinave. Vendi ka një profil të mirë për të luajtur një rol kryesor. Evropa ka nevojë për tregje të hapura dhe koordinim.

Derniers articles

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...

Zelensky nga Tirana fton partnerët nderkombëtar në samitin global të paqes në Zvicër për Ukrainën

Tiranë, 28 shkurt -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky pas dy vitesh te invasion rus ne Ukarinë, po qëndron për vizitë për herë të parë...