2.4 C
Berne
jeudi 1/12/2022

Presidenti dhe shefi i diplomacise zvicerane Ignazio Cassis në Samitin Botëror COP27 në Sharm el-Sheikh

Sharm el-Sheikh , 7 nentor -Ceremonia e urimit të Vitit të Ri me trupin diplomatik, mesazhi për kombin në 1 gusht. Por edhe Konferenca e Rimëkëmbjes së Ukrainës në Lugano. Gjatë samitit që ai hapi me njëqind krerë shtetesh dhe qeverish, Presidenti i Konfederatës Ignazio Cassis theksoi se ndryshimi i klimës mbetet një nga sfidat më të mëdha të epokës aktuale, njcfton gazeta zvicerane ne sqhip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve te Ministrise se Puneve Jashtme helvewtike (DFAE) ne Berë

Ignazio Cassis au Sommet mondial de la COP27 à Charm el-Cheikh (Ignazio Cassis au Sommet mondial de la COP27 à Charm el-Cheikh)

« Këtë vit, ndryshimi i klimës ka lënë pas vetes një shkatërrim veçanërisht shkatërrues, » tha shefi i FDFA, duke iu referuar përmbytjeve në Pakistan dhe valëve të të nxehtit dhe thatësirave që goditën disa pjesë të botës. Prandaj, Presidenti i Konfederatës ripohoi synimin e Zvicrës për të ruajtur objektivat e vendosura klimatike, pavarësisht nga konteksti i krizës energjetike.

Në margjinat e konferencës, Presidenti i Konfederatës nënshkroi një marrëveshje dypalëshe për klimën me Leila Benali, Ministre e Tranzicionit të Energjisë dhe Zhvillimit të Qëndrueshëm të Marokut. Ai gjithashtu mori pjesë në një tryezë të rrumbullakët për sigurinë ushqimore.

Presidenti i Konfederatës u takua ndër të tjera edhe me kryeministrin e ri italian Giorgia Meloni, kryeministrin e ri të Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak, kryeministrin e ri suedez Ulf Kristersson, kryeministrin e Autoritetit Palestinez Mohammad Shtayyeh, por gjithashtu me presidentin slloven Borut Pahor, presidentin rumun Klaus Iohannis dhe presidentin izraelit Isaac Herzog.

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...