13 C
Berne
dimanche 23/06/2024

Presidenti amerikan ne Tel Aviv, ne Washington kaos. Qindra hebrenj ne proteste masive pro-palestinezeve, hyne ne Capitol Hill

Washington, 19 tetor – Qindra protestues pro-palestinezë u mblodhën në kompleksin e Kapitolit të SHBA të mërkurën, duke kërkuar një armëpushim midis Izraelit dhe Hamasit, njoftoj e mrdiat amerikane, percjell gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kaosi shpërthen ndërsa protestuesit pro-palestinezë kërkojnë armëpushim në Kapitol; të paktën 3 policë të dyshuar sulmues (Chaos erupts as pro-Palestinian protesters demand ceasefire at the Capitol; at least 3 allegedly assault cops) eshte ky titulli i gazetes amerikane New York Post

Emocionet ishin të tensionuara pasi turma kryesisht progresive u ndje e tradhtuar nga Presidenti Biden dhe demokratë të tjerë kryesorë për mbështetjen e përpjekjes së Izraelit për të eliminuar kërcënimin terrorist në Rripin e Gazës.

“Unë mendoj se Shtëpia e Bardhë dhe të gjithë mendojnë se ne thjesht do të ulemi dhe do të lejojmë që kjo të vazhdojë të ndodhë. Jo!” Rep. Rashida Tlaib (D-Mich.) deklaroi para një deti aktivistësh jashtë ndërtesës së zyrës Cannon House.

Një tufë protestuesish shkuan gjithashtu në një protestë ulur në rotondën e ndërtesës, ku politikanët dhe reporterët shpesh filmojnë stand-upet dhe intervistat e tyre televizive.

Demonstrata masive u promovua nga Zëri Hebre për Paqe, një grup progresiv hebre pro-palestinez.

Anëtarët e grupit veshën këmisha të zeza me fjalët « Hebrenjtë thonë armëpushim tani » dhe këndonin në rotondë ndërsa hiqnin dorë nga shenja me lutje të ngjashme për t’i dhënë fund luftës.

“Rrënja e dhunës është shtypja dhe ne jemi këtu për të mos thënë në emrat tanë”, postoi organizata në mediat sociale.

“Ne kemi fuqinë për të ndaluar mizoritë e vazhdueshme kundër palestinezëve. Ne refuzojmë të qëndrojmë pranë ndërsa qeveria izraelite kryen gjenocid kundër palestinezëve në Gaza. #ceasefirenow, « tha Zëri Hebre për Paqe.

Një tjetër « lëvizje e hebrenjve amerikanë » e vetë-përshkruar e quajtur IfNotNow mori pjesë gjithashtu në demonstratën e së mërkurës.

Tlaib, i pari palestinez amerikan i zgjedhur në Kongres, u duk gjithashtu se fajësoi në mënyrë të dyshimtë Izraelin për një bombardim në spital në Izrael.

« Ne duhet të shikojmë njerëzit [të cilët] mendojnë se është në rregull të bombardohet një spital ku [ishin] fëmijë, » u tha ajo demonstruesve përpara se të shpërthente në lot.

Zyrtarët amerikanë dhe izraelitë që atëherë kanë cituar inteligjencën duke pretenduar se shpërthimi jashtë spitalit Al-Ahli al-Arabi në qytetin e Gazës erdhi nga anëtarë të Xhihadit Islamik Palestinez, një grup terrorist më pak i njohur në rajon se Hamasi.

Pavarësisht shfaqjes së pasionuar në Kapitol, aktivistët progresivë u duk se patën një pritje të ftohtë nga Kongresi, madje edhe nga demokratët.

“Shumë më kanë pyetur ‘kush është Zëri Çifut për Paqe?’ Uebfaqja e tyre thotë se ata janë ‘krenar që janë pjesë e lëvizjes globale, të udhëhequr nga Palestinezët, Bojkot, Shpërblim dhe Sanksione (BDS), e cila, me pranimin e themeluesit dhe parimet, kërkon t’i japë fund Izraelit si një shtet çifut dhe demokratik », postoi Rep. Jerry Nadler (D-NY) në X.

« Ka një kryengritje që po ndodh tani në Capitol Hill, » postoi Greene në X së bashku me një video të saj duke shikuar zymtë nga një ballkon i kompleksit të Zyrës së Kapitolit ndaj protestuesve.

Derniers articles