18.5 C
Berne
lundi 15/04/2024

Kryeminister i pare i shtetit Palestinez ishte shqiptare. Ja kush ishte ai…

E pabesueshme, por e vertete, kryeminister i i pare i shtetit Palestinez mosaba se eshte shqiptar me emrin Ahmed Hilmi Abdulbaki (1883-1969)..

Me konkretisht pervt’i brduar ketij lajmi ja disa fakte: Para se te vinte kryeminister ai gjate perandorise osmane ishte minister i finanancave per disa vite. Dhe pasi u shpalle pamvaresia e Izraelit, liga arabe kendej shpalli shtetin e Palestines, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch, gazetari i se ciles ka zbukuar ne hulumtimet e tija ne bibliotekeb nderkombetare ne Pallatin e OKB-se, pasi ishte njoftuar nga nje diplomat per kete informacion.

Sipas ye dhenave Ahmed Hilmi Abdulbak ishte një ushtar, ekonomist dhe politikan me prejardhje shqiptare, i cili shërbeu në qeveri të ndryshme të pas Perandorisë Osmane dhe ishte kryeministër i Qeverisë Gjithë Palestineze në Rripin e Gazës.

Sipas gazetes zvicerane Le Canton27.ch Ahmed Hilmi Abdulbak apo si El-Arnauti siq njihej nga bashkekombasit ishte me origjine shqiptare. Ai lind u ne vitin 1883 në Sidon.

El-Armauti ishte anëtar i Komitetit të Bashkimit dhe Përparimit. Para rënies së Perandorisë Osmane, Hilmiu mori gradën e Gjeneralit në Ushtrinë Osmane. Në vitin 1920 ai ishte Ministër i Financave i Mbretërisë Arabe të Sirisë në Damask. Ai u bë Ministër i Financave në Transjordani nga viti 1922 deri më 1924.

Kurse me 9 korrik 1948, pas shpalljes së shtetësisë izraelite, Lidhja Arabe ngriti Këshillin Administrativ për Palestinën, të kryesuar nga Hilmiu. Më 22 shtator u ngrit Asambleja Kombëtare në Gaza, me Haxh Amin Husseini si President dhe Hilmiun si Kryeministër.

Asambleja pushoi së funksionuari pas fitoreve të ushtrisë izraelite në Palestinën Jugore dhe Legjioni Arab që mori kontrollin mbi Betlehemin dhe Hebronin. Në vitin 1949 Hilmiu apo Al-Armauti u bë guvernator ushtarak distrikti në Bregun Perëndimor dhe më vonë ai shërbeu si përfaqësues palestinez në Lidhjen Arabe, shkruan gaxeta zvicerane Le Canton27.ch

Kryeministri i pare i Palestines, shqiptar i Ahmed Hilmi Pasha vdiq në vitin 1963.

Derniers articles

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Horror me një kishë / I riu masakroi me thikë priftin dhe besimtarët, ja momenti i tmerrshëm kur…+18 VIDEO

Një sulm tjetër me thikë ka ndodhur në Sideni të Amerikës, këtë herë jo në një qendër tregtare por në një kishë. Peshkopi dhe besimtarët...

Granit Xhaka, ky bir Kosove me këmbë të arta që po shkruan historinë e Gjermanisë dhe Zvicrës

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....

SHBA tërhiqet, presidenti Joe Biden merr vendimin: Nuk do do jemi pjesë e sulmeve ndaj Iranit

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe zyrtarët e lartë të ekipit të tij të sigurisë kombëtare, duke kërkuar të frenojnë rrezikun e një lufte...

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

Irani ka nisur mbrëmjen e të shtunës një sulm hakmarrës ndaj Izraelit duke lëshuar mbi 500 dronë kamikazë, të cilët raportohet se do të...