2.7 C
Berne
jeudi 1/12/2022

Policia belge dhe gjermane arreston 70 trafikant droge bashke me bosin e tyre shqiptare

Bruksel, 22 dhejtor -Policia gjermane dhe belge kanë koordinuar për të kryer një goditje të gjerë kundër trafikut të kokainës në Evropë. 70 persona u arrestuan. Njeri nga të arrestuarit eshte një shqiptar 34 vjeçar dhe një tjeter nga Letonia (35) janë midis « bosset e mëdhenj të drogës në Evropë », raprton gazeta zvcerane ne shqip « Le canton27.ch » duke ju referuar policise belge dhe gjermane.

Shtatëmbëdhjetë persona u arrestuan javën e kaluar në Bruksel dhe Antwerp nën dyshimin e trafikut ndërkombëtar të kokainës, njoftuan të hënën (21 dhjetor) autoritetet gjermane, të cilët kryen goditjen me homologët e tyre belg.

Belgjika Goditje e madhe kundër trafikut të kokainës në Evropë

 « Falë informacionit nga policia bavareze », policia belge arrestoi « shtatëmbëdhjetë njerëz », tha Zyra Rajonale e Policisë së Shtetit të Bavarisë. As policia belge, as prokurori federal belg, as zyra e prokurorit të Antwerpit nuk ishin të gatshme të komentojnë mbi këtë informacion. Operacioni synoi rreth 20 njësi banimi të vendosura në qytetet e Antwerpenit dhe Brukselit. « Disa mijëra euro dhe 187 kg kokainë mund të ishin kapur, » shtoi policia bavareze.

Gazeta zvicerane në shqip « Le Canton27.ch », të arrestuarit dyshohet se janë pjesë e një rrjeti të madh të trafikut të kokainës midis Evropës dhe Amerikës së Jugut. Pika fillestare e hetimit ishte « zbulimi i pothuajse 200 kg kokainë në dhjetë supermarkete bavareze në 2017 », sipas policisë bavareze.

Ky hetim tashmë ka çuar në dënimin në vitin 2018 të katërmbëdhjetë personave, thonë autoritetet. Sipas policisë bavareze, trafikantët kontrabanduan drogë përmes portit të Antwerpen, duke i fshehur ato në arka me banane.

Porti i dytë më i madh i mallrave në Evropë pas Roterdamit, Antwerp është porta kryesore për kokainën në kontinent, për shkak të lidhjes së saj më të fortë tregtare me Amerikën e Jugut. Ky ilaç shpesh arrin atje i fshehur në dërgesat e frutave ose në muret e kontejnerëve kryesisht nga Brazili, Ekuadori dhe Kolumbia.

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...